2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Mastoidectomia

    Az alábbi fül-orr-gégészeti beavatkozás 2025 első negyedévétől lesz elérhető a magánkórházi osztályunkon.
     

    A fülkagyló, és a hallójárat a külsőfül részei. A középfültől a hallójáratot a dobhártya választja el. A középfülben helyezkedik el a kalapács, üllő, kengyel (a hallócsont-láncolat), amely lehetővé teszi a hangátvitelt  a belső fül felé.

    A csecsnyúlványban van a középfül üregrendszerének egy része , a fül mögött. A fülkürtnek köszönhetően van összeköttetésben a középfül és az orrgarat. A nyeléskor a fülkürt megnyílik, ennek a középfül légnyomásának kiegyenlítésében van fontos szerepe, amit hegyre autózáskor vagy repüléskor érezhetünk füldugulás során, és nyeléskor észlelhetünk a dugulás megszűnésekor).

    A csiga, a csontos és hártyás labirintus, továbbá a VIII. agyideg végelágazódásai illetve dúcai alkotják a belső fület.  Az egyensúlyozásért a labirintus, a hallásért pedig a csiga a felelős. 
    A hallócsont-láncolat vezeti be a hangrezgéseket a középfülből a belsőfülbe. Ez a betegség a csecsnyúlványt, illetve azt a középfüllel összekötő sejtrendszet érinti.

    Fül-orr-gégészeti műtéti ábra
    A fül anatómiája

    A mastoidectomia műtét indikációi (a beavatkozás elvégzését indokoló tényezők)

    A mastoidectomia műtét indikációja a csecsnyúlvány, illetve a környező mastoideális sejtrendszer akut vagy krónikus gyulladása.

    Az akut gyulladás gyakran előzetes akut középfülgyulladás szövődménye lehet; lázas állapot fülfájdalom, esetleg fülfolyás kíséretében. Kisgyerekek esetében a mastoidealis sejtrendszer gyulladása pár órával, esetleg néhány nappal a középfülgyulladást követően jelentkezik. A végső diagnózist gyakran CT felvétel is meg tudja erősíteni.

    Fül-orr-gégészeti műtéti ábra
    A mastoidectomia műtéti ábrája

    Hogy zajlik a mastoidectomia műtét?

    Fül mögötti ívelt bőrmetszést követően szabaddá tesszük a mastoid planumot (csecsnyúlvány felszínét) borító izomzatot. Izomlebenyt képzünk, hogy szabaddá tehessük a planum mastoideumot. Vágófúróval dolgozva kijelöljük a tegmen tympani (dobüreg csontos teteje), a hallójárat hátsó fal és a sinus sigmoideusnak (közvetlenül a csecsnyúlvány mellett található, sigma formájú tágult, vénás öböl a hátsó koponyagödörben) megfelelő területet.

    Rétegről rétegre haladva megnyitjuk a mastoideális sejteket, sceletonizáljuk a sinus sigmoideust, kitakarítjuk a csecsnyúlványt, a facialis körüli sejteket, illetve a retrofacialis sejteket. Kitakarítjuk a kp. skala dúra menti sejteket, megnyitjuk az antrumot, óvatosan elvesszük az atticus sejtjeit. Meggyőződünk a középfül és a mastoid térség közötti drenázs fennállásáról. Az üreget jódos oldattal átöblítjük. Draint helyezünk a sebbe, varratokkal zárjuk a lágyrész sebet, fedőkötést helyezünk fel rajta.