2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Orrmandula műtét (Adenotomia)

    Az alábbi fül-orr-gégészeti beavatkozás 2025 első negyedévétől lesz elérhető a magánkórházi osztályunkon.
     

    A torokmandula egy páros szerv, nyirokszövetből áll, és a torokban, kétoldalt helyezkedik el. A belsejébe a felszínéről járatok indulnak el, amelyekben normális esetben is találhatóak baktériumok, ételmaradékok, levált hámsejtek, amely kis mennyiségben a szerv felületére ürülnek. Emellett az orrgaratban, az orr hátsó részében található egy páratlan mandulaszövet – ez az orrmandula.

    Fül-orr-gégészeti műtéti ábra
    Az orrmandula és a torokmandula egymáshoz viszonyított helyzete

    A torokban elhelyezkedő, nyirokszövetből álló gyűrű –amelynek részei a torok és orrgaratmandulák is – fontos része a fertőzések elleni lokális védekezésnek csecsemő- és gyermekkorban. A mandulák a fertőzések egyik első szűrőállomásai: ellenanyagokat termelnek,védekező feladatú sejteket rejtenek.

    Az életkor előrehaladtával ez a funkció, működés csökken, és bizonyos életkor felett már nem nélkülözhetetlen. Az orrgaratmandula közvetlenül a fülkürt nyílásai mellett, az orrüreg hátsó részében, a garat tetején helyezkedik el. A garat területén még nagyszámú nyirokszövet-tüsző található a nyálkahártya alatt. 

    Az orrmandula műtét (adenotomia)  elvégzését indokló tényezők

    A kórosan megnagyobbodott orrgaratmandula elzárhatja a fülkürt nyílásait, amely akut és/vagy krónikus középfülgyulladáshoz, valamint átmeneti vagy tartós halláscsökkenéshez vezethet. Az orrgaratot lezárva orrlégzési nehezítettséget, zárt orrhangzós beszédet, horkolást, az orrváladék pangását és akut/krónikus orrmelléküreg-gyulladást okozhat és tarthat fent.

    A krónikusan fertőzött orrgaratmandulából lecsorgó váladék köhögéshez, gége és hörgőgyulladáshoz vezethet, az esetleg meglévő asztmás tüneteket ronthatja vagy azok kiújulását válthatja ki. Fejfájást is okozhat. Az orrgaratmandula-túltengéses gyermek sokszor figyelmetlen és kialvatlan.

    A krónikusan gyulladt, gócos mandula a fertőzések elleni védekezésben sok esetben már nem vesz részt, így nélkülözhető a szervezet számára.

    Az allergiások szervezetében a nyirokszerveknek még fontosabb a szerepe, de ez nem ellenjavallata az indokolt mandulaműtétnek. Ha indokolt, az orrgaratmandula már csecsemőkorban eltávolítható, de hat hónapos kor alatt csak kivételes esetben javasolt.

    Ha mérete eléri azt a nagyságot, amely tüneteket okoz vagy krónikus gyulladás alakul ki, akkor az eltávolítás az egyetlen lehetőség, amelytől tartós eredmény, gyógyulás várható.  Visszatérő és/vagy krónikus középfülgyulladás, tartós halláscsökkenés, nehézlégzés, krónikus orrmelléküreg-gyulladás és hörghurut esetén pedig feltétlenül indokolt. Az orrmandula eltávolítására általában 3 éves kor alatt ritkán kerül sor.

    Fül-orr-gégészeti műtéti ábra
    Orrmandula műtét sematikus ábrája

    Egyéb kezelési lehetőségek

    A krónikus mandulagyulladás műtét által kezelhető, gyógyszerrel már nem befolyásolhatók a a mikrotályogok a mandulák belsejében, és a krónikus gyulladás sem. Az akut fellángolások kezelhetők antibiotikumokkal, de a góc nem szüntethető így meg.

    A nagyobb méretből fakadó problémák sem kezelhetők konzervatív módszerekkel. Az orrgaratmandula túltengéshez sokszor társuló krónikus vagy visszatérő középfülgyulladás sok esetben jól kezelhető konzervatív úton, de a gyakori kiújulás vagy nem kielégítő terápiás eredmény – a későbbi hallásromlás elkerülése érdekében – műtétet tesz szükségessé.

    A gyógyszeres terápia mindig szükségessé válhat a szövődmények és kísérőbetegségek kezelésében. A mandulák nyirokszövetből állnak, amelyek – kiváltképp gyermekkorban –aktívak, valamint duzzadásra és újraképződésre hajlamosak. Emiattakár egy-két sejtből is újramegjelenhet a nyirokszövet (mandula), azaz a mandulák – elsősorban az orrgaratmandula – újrakinövése.

    Hogy zajlik az orrmandula műtét (az adenotomia)?

    Az orrgaratmandulát szájon keresztül vesszük ki. Altatásban végzett műtét esetén a szájat nyitva tartjuk egy eszközzel , amely részben az elülső fogakon támaszkodik, nagyrészt azonban egy – testtől független – fémasztalon.

    Elektromos eszközzel történik a vérzéscsillapítás, ami miatt a beteg teste alá földelektródát („gumilapot”) teszünk. Orrgaratmandula-műtét kapcsán vérzéscsillapító tampont használunk.