Az immunológia a szervezet védelmét ellátó szervrendszerrel foglalkozik. Immunrendszerünk egyik feladata a kórokozók elleni védekezés, mely genetikai alapokon nyugszik és velünk született képességünk.
Működésének másik fontos területe azon károssá vált anyagok eltávolítása a szervezetből, melyek saját sejtjeink pusztulásának következtében jönnek létre.

Az immunrendszer felépítése és működése
Hogy immunrendszerünk megfelelően el tudja látni a feladatát, pontosan fel kell ismernie és el kell különítenie az idegen struktúrákat (pl. baktériumok) a szervezet saját szöveteitől.
Az immunrendszer sejtjei a központi immunszervekben fejlődnek, majd a vérárammal eljutnak a szervezet minden részébe, ahol a kórokozókkal érintkezhetnek (bőr, nyálkahártyák, üreges szervek belhártyái). Bonyolult munkamegosztást alakítanak ki, egyes sejtek bekebelezik a szervezetbe bejutott mikrobákat, mások ellenanyagokat termelnek, ismét mások a sejtek közötti információ-átvitelhez szükséges anyagokat választanak ki, így alakul ki többek között a láz.
A limfociták egy része létrehozza az immunmemóriát, az ún. másodlagos immunitást. Ezáltal a szervezet emlékezik a korábban immunreakciót kiváltott anyagokra, és ha ismét találkozik velük, viharos gyorsasággal megindul az ellenanyagok képzése. Immunsejtjeink takarítják el az elpusztult saját sejtjeink törmelékét is. Az egyensúly rendkívül kényes: előfordul, hogy immunrendszerünk a saját struktúráinkat is idegennek nyilvánítja, és harcot kezd ellenük. Ekkor beszélünk autoimmun betegségekről.
Mikor gondoljunk immunbetegségre?
-
Ha csecsemőkorban egymást érik a súlyos fertőzések, veleszületett immunhiányos állapotra kell gondolni.
-
Elhúzódó stresszhelyzet, alultápláltság (esztelen fogyókúra),
depresszió, krónikus betegségek (pl.
cukorbetegség, veseelégtelenség) által csökken az immunrendszer teljesítőképessége.
-
-
Az
ekcémákat, az atopiás dermatitiszt (bőrgyulladások) az immunrendszer fokozott aktivitása okozza.
-
Autoimmun kórképek esetén az immunrendszer a saját szervezet valamelyik struktúrájával szemben olyan immunológiai reakciót indít el, amely következtében jön létre a betegség. Tünettana nagyon színes.
-
Szisztémás autoimmun betegségekre leginkább ízületi gyulladás, izomfájdalmak, izomgyengeség, bizonyos bőrelváltozások, ismétlődő mellhártya-, szívburokgyulladás, ismeretlen eredetű láz, szem-szájszárazság, változatos idegrendszerei tünetek esetén gondolhatunk, melyek akár egyenként, akár együttesen is jelen lehetnek.
-
Szervspecifikus autoimmun kórképekhez pedig például az idegrendszer (sclerosis multiplex) vagy a pajzsmirigy (pl. Hashimoto-thyreoiditis) autoimmun betegségei tartoznak.
Az immunbetegségek kezelése
Kezelésük igen összetett, mindig az adott betegségre és egyénre szabottan történik
A Budai Egészségközpontban szakorvosaink készséggel állnak rendelkezésére, szakvizsgálatot, kontroll vizsgálatot, szakorvosi konzultációkat biztosítanak az Ön tüneteinek megfelelően.
A cikk dr. Viczián Ágnes közreműködésével készült.

Forduljon szakembereinkhez!
A hétszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban három helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mindegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 18 év tapasztalatait és 300.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
