Torokmandula műtét (Tonsillectomia) Bizact (koaguláló kézi) eszközzel
Az alábbi fül-orr-gégészeti beavatkozás 2025 első negyedévétől lesz elérhető a magánkórházi osztályunkon.
A torokmandula (garatmandula, mandula) páros, nyirokszövetből álló szerv, amely a torokban kétoldalt helyezkedik el. A felszínéről járatok indulnak a mandula belsejébe, amelyekben normális esetben is találhatók ételmaradékok, levált hámsejtek, , baktériumok, amelyek a felületre ürülnek kisebb mennyiségben.
A torokban található, nyirokszövetből álló gyűrű (ennek részei a torok és garatmandulák is) csecsemő- és gyermekkorban fontos tényezője a fertőzések elleni lokális védekezésnek. A mandulák a szervezetet érő fertőzések elleni küzdelem egyik első szűrőállomásai. Fontos védekező feladatokat ellátó sejteket rejtenek, és ellenanyagokat állítanak elő.
A torokmandula műtét (tonsillectomia) Bizact (koaguláló kézi) eszközzel típusú beavatkozás elvégzését indokló tényezők
A megnagyobbodott torokmandulák jelentős mértékben szűkíthetik a torkot, amely gombócos, dünnyögő beszédet– extrém esetben légzési nehézséget – okoz és hozzájárulhat a horkoláshoz.
Gyermekkorban majdnem mindig – lázzal jár, ritkán csecsemő- és kisgyermekkorban lázgörccsel az akut gennyes (tüszős) torok-mandulagyulladás –. A gennyesen, krónikusan gyulladt mandula állományából genny nyomható ki, illetve belül ún. mikrotályogok bújnak meg. A krónikus mandulagyulladás a szervezetben egy gennyes góc, amely bármikor okozhatja a távoli szervek megbetegedését. Az akut gyulladáshoz szövődményként mandulakörüli tályog is csatlakozhat, amely akár életveszélyes is lehet, elsősorban akkor, ha lesüllyed a mellűrbe.
A krónikusan gyulladt, gócos mandula a fertőzések elleni védekezésben sokszor már nem is vesz részt és a szervezet számára már inkább haszontalan. Az allergiában szenvedők szervezetében a nyirokszerveknek még fontosabb a szerepe, de ez nem számít ellenjavallatnakaz indokolt mandulaműtéttel szemben.
A krónikusan gyulladt, gócos torokmandulákat el kell távolítani . Három-négy éves kor előtt csak kivételes esetben – lázgörcs, tályog, szepszis, rheumás láz stb. – kell elvégezni a mandulaműtétet. Ritkán z átlagosnál nagyobb méret is indokolhatja az eltávolítást, ha nyelési, légzési nehézséget okoz, vagy ha esetleg alvási nehezítettséggel, horkolással hozható összefüggésbe.
A műtét abszolút indokolt mandula körüli tályog esetében, amely elvégezhető egyszerre a tályog megnyitásával, a megnyitás utáni napon, vagy később (általában 6 hét múlva)
Egyéb kezelési lehetőségek
Műtéti úton történik a krónikus mandulagyulladás kezelése. A krónikus gyulladás, a mandulák belsejében kialakult mikrotályogok gyógyszeresen már nem kezelhetők. Az akut fellángolások antibiotikumokkal orvosolhatók, de a góc így nem szüntethető meg. Nem kezelhetők konzervatív úton a nagyobb méretből fakadó problémák sem.
A gyógyszeres terápiára mindig szükség lehet szövődmények és kísérőbetegségek kezelésében. A mandulák nyirokszövetből állnak, amelyek –gyermekkorban különösen –duzzadásra és újdonképződésre hajlamosak, igen aktívak. Ebből következően akár egy-két sejtből is elképzelhető a nyirokszövet (mandula) újramegjelenése, azaz a mandulák – elsősorban az orrgaratmandula – újabb “kinövése”.
Hogy zajlik a torokmandula műtét (tonsillectomia) Bizact (koaguláló kézi) eszközzel?
A torokmandulát Bizact ollóval (ld. lenti ábra) fejtjük ki tokjával együtt az izomágyból. Altatásban végzett műtét esetén a szájat egy megfelelő eszközzel tartjuk nyitva, amely részben az elülső fogakon támaszkodik, nagyrészt azonban egy, a testtől független fémasztalon. A vérzéscsillapítás elektromos eszközzel (ritkábban lekötéssel, aláöltéssel) történik, amely miatt a beteg teste alá földelektródát („gumilapot”) helyezünk.
A BiZact™ olló a mandula eltávolításához használható legújabb fejlesztésű eszköz. Számos előnnyel rendelkezik a hagyományos módszerekhez képest:
- Kevesebb fájdalom: csak 60 fokra melegíti a szövetet, míg a coblatio 90-100 fokon dolgozik. Ennek eredményeképpen a beteg 1-2 nappal korábban térhet vissza a normális táplálkozáshoz.
- Minimális vérzés: minimalizálja a vérzésveszélyt, ami a mandulaműtét leggyakoribb szövődménye.
- Rövidebb műtéti és altatási idő: a műtét gyorsasága lehetővé teszi a beteg számára, hogy gyorsabban térjen vissza a mindennapi életviteléhez.
- Minimális szöveti károsodás: minimális szöveti károsodás mellett biztosítja a maximális hatékonyságot.
Az eszköz garantálja a gyors, minimális vérzéssel járó, rövid altatás során elvégzett műtétet, minimális szöveti károsodással.
Amit még fontos róla tudni: az eszköz egyszerhasználatos, hajlított vágó pofái követik a mandulaágy görbületét, így akár 3 mm átmérőjű erek ellátására is alkalmas.
Az eszközzelkészült műtét animációja az alábbi felvételeken tekinthető meg: