2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Tympanoplastica (dobhártyapótlás)

    Az alábbi fül-orr-gégészeti beavatkozás 2025 első negyedévétől lesz elérhető a magánkórházi osztályunkon.
     

    A fül a hallás szerve. A külsőfül részei a fülkagyló és a hallójárat. A hallójáratot a középfültől a dobhártya választja el. A középfülben található a hallócsont-láncolat (kalapács, üllő, kengyel), mely a hangátvitelt biztosítja a belső fül felé. A középfül üregrendszerének egy része a csecsnyúlványban van, a fül mögött. A fülkürt révén a középfül az orrgarattal van összefüggésben.

    Nyeléskor a fülkürt megnyílik. Ennek a rendszernek a középfül légnyomásának kiegyenlítésében van szerepe (hegyre autózáskor vagy repüléskor érezhetjük a füldugulást, és nyeléskor a dugulás megszűnését).  A belső fület a csiga, csontos és hártyás labirintus, valamint, a VIII. agyideg végelágazódásai és dúcai alkotják.  A labirintus az egyensúlyozásért, a csiga a hallásért felelős. A középfülből a hallócsont-láncolat vezeti be a hangrezgéseket a belső fülbe.

    Fül-orr-gégészeti műtéti ábra
    A fül anatómiája

    Mikor van szükség tympanoplasticára (dobhártyapótlásra)?

    Bizonyos középfülbetegség (heveny vagy idült középfülgyulladás) vagy dobhártyasérülés hatására a dobhártyán maradandó nyílás (perforáció) keletkezik, ami miatt a hallás romlik. A perforáción keresztül a középfül könnyen fertőződik, és ilyenkor fülfolyás jelentkezik. A beteg fülét nem érheti víz, például nem járhat uszodába, strandra.

    Az alábbi műtéttel a dobhártyán lévő nyílás bezárható, ezáltal a hallás javítható. (Ha a fertőzés vagy a sérülés következtében a hallócsontláncolat sérül, a hallás tovább romlik. A műtét során a hallócsont-láncolat folytonossága is helyreállítható.)

    Hogy történik a tympanoplastica, azaz a dobhártyapótlás? A hallójáraton belül ejtett, vagy fül mögött vezetett bőrmetszés után általában a halántéktáji izomzat bőnyéjéből vagy a fül előtti kis porcos dudor (tragus) porchártyájából kisebb darabot veszünk ki, és megfelelő méretűre, illetve alakúra vágjuk. A hallójárat bőrének felemelése és a dobüreg megnyitása után operációs mikroszkóp segítségével az előkészített saját anyag felhasználásával alakítjuk ki az új dobhártyát.

    Fül-orr-gégészeti műtéti ábra
    Dobhártyapótlás sematikus képe

    (Amennyiben hallócsont-láncolat egyes részeinek pótlására is szükség van, úgy ebből a feltárásból az is elvégezhető. A hallócsont-láncolatot a halántékcsontból vett és pontosan kialakított apró csontdarabbal lehet egyidejűleg pótolni, de a szükséges formára tervezett kis fém vagy műanyag protézisek is beültethetők. A hallójárat helyreállítása után a sebet varratokkal zárjuk, a hallójáratba tampon kerül.)

    Fül-orr-gégészeti műtéti ábra
    Hallócsont protézisek