Ventillációs tubusbehelyezés altatásban
Az alábbi fül-orr-gégészeti beavatkozás 2025 első negyedévétől lesz elérhető a magánkórházi osztályunkon.
A fül a hallás és az egyensúlyozás szerve. Külső-, közép- és belsőfülre tagolható. A középfül a dobüregből, a fülkürtből és a csecsnyúlványból áll. A középfül a hallójárat végén a dobhártyával kezdődik, ez a dobüregnek a hártyás fala. A dobhártya 0,7 cm˛ felületű, tölcsérszerűen befelé húzódott, gyöngyházfényű, enyhén ovális képlet. A dobüreg légtartó, téglalap alakú üreg, amelyet nyálkahártya bélel, és benne helyezkednek el a hallócsontocskák, és az azokat rögzítő inak és izmok.
A középfül a fülkürtön keresztül az orrgarattal áll összeköttetésben. A fülkürt kb. 4 cm hosszú cső, amely a dobüregbe nyílik. A középfül a hang továbbításában játszik szerepet. A középfül és a hangvezető rendszer normális működésének alapvető feltétele a fülkürt kielégítő funkciója. A fülkürt normális állapotában zárt, azonban nyeléskor, ásításkor megnyílik. Élettani szerepe a dobüreg szellőzésének biztosítása.
A dobhártya állapotából (színe, állása) következtetni lehet a középfülben uralkodó légnyomásviszonyokra, illetve a középfülgyulladásos betegségeire.
Mikor indokolt az altatásban történő ventillációs tubusbehelyezés elvégzése? A középfülgyulladás a csecsemők és a kisgyermekek megbetegedése, de felnőttkorban is előfordulhat. Kiváltó októl függően hurutos vagy gennyes típust különíthetünk el. Mindkét esetben szerepet játszik a fülkürt rossz működése, a gennyes fertőzés, valamint a szervezet védekezőképességének csökkenése.
Krónikus, savós középfülgyulladás:
Krónikus, savós középfülgyulladás esetében a fülkürt tartós funkciózavara áll fent, ennek lehetséges okai:
- felnőtteknél orrsövényferdülés, az alsó orrkagyló túltengése,
- gyermekkorban az orrmandula túltengése, gyulladása,
- polip az orr- és melléküregekben ,
- orr- és melléküregek (leggyakrabban az arcüreg, illetve rostasejtek) gyulladása,
- orr- és melléküregek, valamint az orrgarat megbetegedései (pl. jó vagy rosszindulatú daganatok),
- farkastorok és egyéb elváltozások,
- ételallergia, szénanátha.
Ezekben az esetekben tartós halláscsökkenés, fülzúgás, teltség érzet jelentik a fő panaszt, míg a gyermekeknél a figyelmetlenség. Jellegzetes a betegség kapcsán a dobüregi nyomás vizsgálatának eredménye.
Gyakran a dobüregben a savós váladék mutatható ki, és a dobhártya behúzódott. Ha a savóképződés hosszú ideig tart, kialakulhat egy tartós halláscsökkenés.
Ha a fülkürtön keresztül nem lehet megoldani a dobüreg szellőzését, a dobhártyát át kell szúrni.
Akut gennyes középfülgyulladás:
A legtöbb esetben gennykeltő baktériumok okozzák, de kialakulásában szerepet játszik a fülkürt rossz működése, továbbá az ellenálló képesség csökkenése. Általában orrmelléküreg gyulladás , nátha, felső-légúti fertőzés kapcsán alakulnak ki panaszok.
Klasszikus tünetek jelentkeznek: erős fülfájdalom, láz, étvágytalanság, hányás, rossz közérzet. A dobhártya piros, elődomborodó, nem ismerhetők fel a képletek. A csecsemők sírnak, a fülükhöz kapkodnak, és hasmenésük is lehet.
A dobhártya elődomborodik a dobüregben termelődött gennyes váladék miatt, illetve elvékonyodik, végül a nagy nyomásnak kitett helyen a átszakad, és gennyes fülfolyás alakul ki. A fülfolyás előtti időszakban a legerősebb a fájdalom.
A dobhártya felszúrását lehetőleg még a spontán átszakadás előtt el kell végezni.
A dobhártya átmetszése indokolt:
- hogy a gyógyulás gyors és teljes értékű legyen
- mivel a spontán átszakadás mellett is időnként indokolt a dobhártya átszúrása, mert a váladék nem tud teljesen kiürülni,
- spontán átszakadásnál a dobhártya elhalása miatt maradandó lyuk maradhat vissza, szövődmény alakulhat ki.
Egyéb kezelési lehetőségek
Krónikus, savós középfülgyulladás kezelésénél elsődleges a kiváltó ok megszüntetése:
- orrmandula-eltávolítás, arcüreg kiöblítés, orrsövény műtét, alsó orrkagyló kisebbítés stb.; fontos a fülkürt átjárhatóságának biztosítása, a dobüreg szellőztetése;
- orrnyálkahártya-lohasztás, orrcseppek alkalmazása, továbbá melegítés (Sollux, infralámpázás);
- gyulladáscsökkentők alkalmazása.
Dobüregi tubus (Grommet) behelyezése javasolt, ha a fülkürtön keresztül a dobüreg szellőzését nem tudjuk helyreállítani és az egyszerű dobhártyafelszúrás sem vezet eredményre. Ilyenkor általános érzéstelenítésben megfelelő anyagból készült, megfelelő alakú steril dobüregi tubust helyezünk a dobhártya bemetszése után annak elülső-alsó részébe. A tubus általában kilökődik egy bizonyos idő után. Ha közben a nyomásviszonyok, tubafunkció helyreáll, nincs több teendő, a nyílás spontán záródik. Amennyiben a dobüregi gyulladás meggyógyul, a dobüregi tubust mikroszkóp alatt 8-12 hét után eltávolítjuk.
Gennyes, akut középfülgyulladás egyéb kezelése:
Általános állapottól függően gyulladáscsökkentő, illetve antibiotikum (leggyakrabban Penicillin vagy származék) adása javasolt.
Nagyon fontos, hogy megfelelő ideig és adagban adjuk az antibiotikumot, mert az elégtelen antibiotikus kezelés elfedheti a tüneteket. Antibiotikum mellett orrcsepp használata, a nyálkahártya lohasztása, és melegítés javasolt.
Hogy zajlik altatásban a ventillációs tubusbehelyezés? A dobhártya átmetszésének célja:
- a dobüregben kórosan termelődött váladék kiürülésének elősegítése,
- a fájdalom csökkentése,
- a dobhártya feszülésének megszüntetése,
- a gyógyulás elősegítése.
Rendszerint operációs mikroszkóp alatt végezzük a dobhártya átmetszését. Apró sarlós kés segítségével metsszük be dobhártyát az elülső alsó részén. A metszésvonal nem érheti a dobhártyaszegélyt, azzal érintőlegesnek kell lennie, továbbá elég tágnak ahhoz, hogy el tudjuk távolítani szívóval a nagy mennyiségű, sűrű váladékot . Lényeges, hogy széles legyen a feltárás, azért, hogy ne záródjon be a gyógyulás előtt.
A krónikus fülkürthurutot fenntartó elváltozásokat meg kell szüntetni savós középfülgyulladásnál, emiatt gyakran az orrmandulákat is eltávolítjuk a dobhártya felszúrásával egy időben, valamint, ha indokolt, elvégezzük az arcüreg öblítését is.