Nem műtéti kezelések
Az Országos Gerincgyógyászati Központ integráns részeként a megalakulás - 1995-óta- működik részlegünk. Elsődleges tevékenységi körünk a nem műtétes gerincbetegek állapotfelmérése, konzervatív kezelése és kivizsgálása.
Mindhárom tevékenység egymással szorosan összefügg és a gerincbetegek ellátására meghatározott, intézeti keretek között kidolgozott diagnosztikus és terápiás irányelveket követ.
Az állapotfelmérés célja:
-
Az állapotfelmérés elsősorban az aktivitással összefüggő, vagyis a mechanikai eredetű gerincbetegségek ún. feltáró módszere, melynek célja:
-
Az ambuláns vizsgálat során a radiológiai kép / hagyományos röntgen, MR /mágneses rezonancia/ vagy CT /komputer tomográfia/ és tünettan alapján már biztosan eldőlt műtéti várományos - de nem sürgősséget jelentő betegeknél - egy prerehabilitációs illetve előkészítő gyógytornaprogram megtanítása és az izomerő megalapozása a műtét utáni időszakra.
-
A radiológiai kép és tünettan alapján a műtéti határeseteknél az állapotfelmérés után döntünk az öt napos bent tartózkodás végére, hogy a beteg fizikális státuszában van-e kompenzálható illetve fejleszthető tartalék az állapotjavulást illetően a konzervatív terápiával, vagy sem.
-
Megfelelő dokumentumokkal rögzítjük és mérjük: a fájdalom intenzitását, az életminőségi indexet, a törzs izomerejét és állóképességét, a végtagi izomerőket és az állapotspecifikus kérdőívekkel a gerinc funkcionális állapotát, amelyek segítségével ellenőrizni tudjuk a konzervatív kezelés vagy műtét eredményét.
-
Az állapotfelmérés eredménye mind a sebészi tevékenység, mind a konzervatív terápia számára komplex tervezhető gondozási program alapját szolgálja.
A konzervatív kezelés célja:
-
A gerincbetegséggel összefüggő fájdalom csökkentése
-
A napi aktivitás és a minél előbbi munkába állítás elősegítése
-
A gerinc funkcionális kapacitásának és ezáltal terhelhetőségének növelése
A konzervatív terápiának a gerincbetegségek kezelésében számos módja ismeretes amely különböző iskolák módszereit és a saját tapasztalatok eredményeit ötvözve intézetenként eltérő.
Az osztályunkon alkalmazott konzervatív terápiás lehetőségek: különböző fájdalomcsillapító infúziók, injekciók, izületi -és ideggyöki, valamint gerinccsatornába adott blokád injekciók, fizioterápiás kezelések/ kiemelendő az egyéni gyógytorna program/, pakolások, pszichoterápia és gerinciskola keretében működő Betegnevelés és Betegoktatás.
Kivizsgálási tevékenységünk feladata és célja:
-
Azon esetekben ha a fájdalom okaként a radiológiai kép alapján több porckorong megbetegedése is szóba jön, a porckorongfestéses/ diszkográfiás/ vizsgálat segít a pontos fájdalomforrás meghatározásában, amelyet az osztályos bent fekvés során végzünk el. Ugyanezt a célt szolgálja a diagnosztikus ideggyöki vagy kisízületi blokád injekció. / kép: gyöki blokád, vagy discographiás kép/
-
A bent fekvés során a kivizsgálás részeként történő megfigyelésünk kizárja vagy alátámasztja a gerincfájdalom és végtagfájdalom okaként szereplő egyéb lehetséges- a gerinc eredetű tüneteket utánzó- differenciáldiagnosztikai problémát jelentő kórképet vagy kórképeket, vagy a panaszok hátterében álló pszichoszociális tényezőket.
Az osztályra a páciensek előjegyzéssel kerülnek felvételre a gerincgyógyászati ambulancián dolgozó szakorvosok véleményezése alapján. A befekvés előtt ambulanter történik az előírt laboratóriumi, radiológiai vizsgálat, a gyógytornász-fizioterapeuta tesztfelmérése, a fájdalomkutató csoport fájdalomviselkedési szűrővizsgálata és az egyéb intézeti diagnosztikus irányelvekhez tartozó kiegészítő angiológiai és neurológiai vizsgálat.
A felvételre kerülő Betegcsoportok:
-
a porckorong kopásos eredetű megbetegedése
-
gerincsérv azon esetei akik nem igényelnek műtéti ellátást,
-
a szűk gerinccsatorna okozta tünetegyüttes,
-
az operált / elsősorban intézetünkben/ és továbbra is panaszos Betegek,
-
az oszteoporosisban szenvedő páciensek elsősorban műtéti elbírálás előtt
-
az intézetünkben operált esetek posztoperatív rehabilitációs céllal
A részleg tevékenységében reumatológus-rehabilitációs- gerincgyógyász szakorvos, ortopéd-gerincsebész szakorvosok, neurológus szakorvos, pszichoteam és gyógytornász-fizioterapeuták, valamint massszőrök vesznek részt.