2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Szakrendelések

    Hematológia

    Decemberi ajánlataink: 20% kedvezmény és karácsonyi utalványok

    A hematológia a vérképző- és a nyirokszervek betegségeivel foglalkozik, egyik ága - a hemosztazeológia - pedig a véralvadás zavaraival.

    Számtalan esetben rutinszerű vérvétel során derül fény valamilyen vérképeltérésre. Közismert a fehérvérsejtek, vörösvértestek és a vérlemezkék fontossága. Bármelyikük mennyiségi változása zavarokat okozhat a szervezet működésében, akár több, akár kevesebb van belőlük a kelleténél. Előfordulhat az is, hogy egyszerre többfajta sejtes elem mennyisége nő, vagy csökken. Sőt, léteznek olyan betegségek, amikor a sejtes véralkotóelemek száma majdnem, vagy teljesen normális, azonban működésük mégis károsodott (pl. nem megfelelő a szervezet védekezőképessége, vagy a vér oxigénszállító teljesítménye).

    A hematológia a vérképző- és a nyirokszervek betegségeivel foglalkozik.

    A vérkép eltérésein kívül a nyirokcsomók, lép megnagyobbodása, rendellenessége is utalhat hematológiai betegségre. Sokszor a vérkép eltérései nem a nyirokszervek és a csontvelő eredendő károsodását jelzik, hanem más betegség tünetei. Ilyen a legtöbb vérszegénység, de lehet valamilyen fertőzés, úgynevezett autoimmun kórkép, vagy akár kezelést nem igénylő ártatlan jelenség is a háttérben. Néhány ismert betegség, melyek a hematológia tárgykörébe tartoznak: a különböző vérszegénységek, leukémia, limfómák, a vér alvadékonyságának zavarai (fokozott alvadékonyság: thrombosis hajlam, vagy éppen vérzékenység).

    A hematológiai betegségek kivizsgálásához a fizikális vizsgálat mellett szükséges lehet laborvizsgálatokra, melyek skálája a mindennapos rutin vérvizsgálatokon kívül magába foglalja a legkorszerűbb és igen speciális laboratóriumi eljárásokat is. Egyes esetekben szükség van a csontvelő, vagy a nyirokcsomók citológiai, illetve szövettani elemzésére is. Az erre a célra történő mintavételek többségükben járóbetegként rutinszerűen megoldhatók. Természetesen szükség lehet egyéb vizsgálatokra is a pontos diagnózishoz, mint pl. gasztroenterológiai vizsgálatok, ultrahang, CT, vagy MRI.

    A cikk dr. Rosta András közreműködésével készült. 

    Így optimalizálja egészségügyi kiadásait!


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet. 

    Gondoskodó szeretettel az egészségért

    Ajándékozzon masszázsterápiát, Optimum, vagy Góckutató szűrővizsgálatot! Érdekel >>