Az ultrahangos vizsgálatok előnyei
Az eljárás az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem jár kockázattal szemben a CT vizsgálatokkal és röntgennel, melyek ionizáló sugarakat használnak. Az ultrahangot a medicina számos területe alkalmazza, például a belgyógyászat, kardiológia, az endokrinológia, a nőgyógyászat, érsebészet, urológia és az ortopédia. A módszer valós időben ad képet, így akár mozgás közben is megfigyelhető a vizsgált szerv.
Alkalmazható diagnosztikai célra, továbbá a betegségek progressziójának vagy a kezelés eredményének monitorozására, illetve egyes eljárások, beavatkozások támogatására. Képes pontos képet adni az ultrahang a vizsgált szövetek, lágy részek konzisztenciájáról (állagáról, tömörségéről), alakjáról, méretéről, így felismerhetők általa különböző rendellenességek, gyulladásos folyamatok, jó- vagy rosszindulatú daganatos elváltozások, ciszták, szerveknél felgyűlt folyadék, kövek, szűkületek, elzáródások és a szervek megnagyobbodása.
Széles körű az ultrahang felhasználása: vizsgálhatók általa az ízületek, a máj, az epe, a vese, a hasnyálmirigy, a pajzsmirigy, a petefészkek, a húgyhólyag, a méh, az erek állapota, a véráramlás, a nyirokcsomók, a szív, a mellek, a lép és a herék is.
Mivel nem jelent sugárterhelést a szervezetre, semmilyen mellékhatás nem ismert, így elsődleges választás a diagnosztikai folyamatban, és kismamák, csecsemők, gyermekek ellátásában kiemelt szerepet kap.
További érv az ultrahang előnyben részesítése mellett, hogy teljes mértékben fájdalommentes a vizsgálat, nincs szükség hozzá bemetszésekre, injekcióra.
Az ultrahangos vizsgálatok korlátjai
Az ultrahang rosszul terjed levegőben és nem halad át a csontokon, ezért nem alkalmas olyan szervek vizsgálatára, melyeket levegő tölt ki vagy csontok fednek, például a tüdő vagy az agy. A test mélyebb rétegeiben pedig korlátozott lehet a vizsgálat.
Hogyan zajlanak az ultrahangos vizsgálatok?
Az ultrahangos vizsgálatok legtöbbször nem igényelnek semmilyen előkészületet, de vannak kivételek. Például hasi ultrahang vizsgálatokra éhgyomorral kell jönni – azaz 6 órával a vizsgálat előtt sem inni, sem enni nem szabad –, a kismedencei vizsgálatokat pedig telt húgyhólyaggal optimális végezni.
A vizsgálat közben a páciens ébren van. Érdemes kényelmes, könnyen felhúzható és levehető ruhadarabban érkezni, mivel az ultrahanggal tanulmányozott területet szabaddá kell tenni. Szükséges lehet levenni az ékszereket is. Az ultrahang megfelelő terjedését egy gél segíti elő, mely könnyen letörölhető, lemosható a bőrről. (Gél nélkül a levegőről visszaverődnének a hullámok.) Egyes esetekben nem a bőrön keresztül készül az ultrahangfelvétel, hanem testüregi vizsgálatot végez az orvos.
Hogy működik az ultrahang?
Közvetlenül a vizsgálandó szerv feletti bőrfelületre (vagy a testüregbe) helyezik – a gélezést követően – az ultrahang vizsgálófejét, amely magas frekvenciájú hanghullámokat bocsát ki. Ezeket a hanghullámokat a test egy része elnyeli, azonban a szövetek, szervek egy részéről visszaverődik. A vizsgálófej fogadja a visszavert hullámokat, elektromos jelekké alakítja, majd továbbítja a számítógéphez, amely vizuálisan ábrázolja, tehát képként jeleníti meg a szakember számára a kapott adatokat, az ultrahang vizsgálati eredményt.
A cikk Dr. Puhl Mária közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.