Vizeletvizsgálatot leggyakrabban húgyúti vagy veseproblémák gyanúja esetén rendel el az orvos, de olyan betegségek is kimutathatók ezen a módon, melyek nem a kiválasztó rendszerrel kapcsolatosak, pl. cukorbetegség. A vizsgálathoz a legjobb, ha a reggeli első vizeletből vesszük a mintát. Ehhez az ún. „középsugaras” mintára van szükség, ami azt jelenti, hogy a gyűjtőedénybe nem töltjük be a vizelés elején, illetve végén érkező vizeletet.
A teljes vizeletvizsgálat során az alábbi paramétereket teszteljük:
- fajsúly
- pH
- fehérje
- cukor
- Keton
- Urobilinogén
- Bilirubin
- Nitrit
- hemoglobin
- üledék
Mit jelentenek ezek a paraméterek, és hogyan értékeli az orvos?
Vizelet fajsúly
A vese koncentráló, hígító képességére utal. A reggeli első vizelet fajsúlyát a magasabb tartományokban találjuk, és így a vese koncentráló működését ellenőrizzük.
pH vegyhatás
Az érték a táplálkozástól is függ, fertőzéseknél és bizonyos veseköveknél van jelentősége, és ez alapján módosítható a kezelés.
Fehérje
Kóros esetben, fehérje ürítésekor vesefunkciós vizsgálatok is kellenek. Fontos információt ad pl. a magas vérnyomás, vagy a cukorbetegség megfelelő kezeléséről, miután ezek a betegségek ronthatják a veseműködését. Nem megfelelő kezelés esetén fehérje jelenik meg a vizeletben.
Vizelet cukor
Ha pozitív a vizeletminta, akkor vércukor meghatározás szükséges, ugyanis a "veseküszöb" feletti vércukor jelenik meg a vizeletben.
Keton
Megjelenik éhezéskor, szomjazáskor. Általában a reggeli első vizeletben könnyen kimutatható egy 12 órás éjszakai éhezést követően azoknál, akik nem cukorbetegek. Azonban a cukorürítéssel együtt cukorbetegségben megjelenő keton (aceton) azonnali terápiás beavatkozást igényel.
Urobilinogén
Betegség nélkül is megjelenhet a vizeletben.
Bilirubin
A két utóbbi anyag jelenléte, illetve kóros szintje májbetegséget jelezhet.
Nitrit
Ha pozitív a minta, akkor kórokozó baktérium jelenlétére kell gondolni.
Üledék
Ha eltérést ad valamilyen sejttörmelék, sejtelem, esetleg baktérium van jelen a vizeletben. Ha csak önmagában baktérium szerepel sejtes elem nélkül az üledékben, az leggyakrabban ún. kontamináció, azaz a mintavétel során történt baktérium bekerülést jelez. Vér megjelenése utalhat kőre, tumorra, férfinél prosztata megnagyobbodásra, gyulladásra. Nőknél néhány vörösvértest (vvt) esetleg a menstruációs ciklus közelségét jelentheti. A gennysejtek nagyobb számának jelenléte (fvs) fertőzésre utal, ilyenkor tenyésztéses vizsgálat következik.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.