Endokrinológia
A belgyógyászat speciális ága az endokrinológia, amely a belső elválasztású (endokrin) mirigyek betegségeivel foglalkozik. Endokrin (belső elválasztású hormont termelő) szerveink a következők: hypophysis (agyalapi mirigy) pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, hasnyálmirigy.
Az endokrin rendszer legfontosabb feladata a szervezet anyagcsere-működésének biztosítása hormonok segítségével. A hormonok a belső elválasztású mirigyek termékei, amelyek a véráramlásba kerülve a különböző szervek működését elősegítik, vagy éppen gátolják.
Mikor forduljon endokrinológushoz?
A pácienseket általában általános belgyógyász, háziorvos, vagy nőgyógyász irányítja endokrinológiai vizsgálatra. Általános klinikai tünetek hívják fel az orvos figyelmét arra, hogy endokrin eltérésről lehet szó, ilyenek pl. fáradékonyság, száraz bőr, vagy éppen az ellenkezője: kóros izzadékonyság, hasmenés vagy éppen idült székrekedés; szívdobogásérzés, alvászavar.
Vérzészavarral esetleg szüléssel ill. szoptatással nem magyarázható emlő tejcsorgással a nőgyógyászt keresi fel a páciens. Gyakran szőrnövekedési zavar viszi orvoshoz a beteget. Fizikális vizsgálat során pl. térdig kialakult vizenyő, vagy a hasbőrön livid striák, továbbá családi halmozódás (gyakran pajzsmirigy betegség vagy az ún. multiplex endokrin adenomatosis) alapján felmerül endokrinológiai betegség, akkor megkezdődik az endokrinológiai kivizsgálás.
Az endokrinológiai kivizsgálás folyamata
- A beteg kórtörténete: panaszok-tünetek elemzése, családi anamnézis felvétele
- A beteg fizikális vizsgálata
- Laboratóriumi vizsgálatok (elsősorban hormonális vizsgálatok)
- Képalkotó eljárások (hasi/pajzsmirigy ultrahang, szükség esetén hasi CT, agyalapi mirigy MRI vizsgálatok)
- Ultrahang vezérelt (pajzsmirigy) aspirációs cytológia
- Gyógyszeres stimulációs tesztek melletti hormonvizsgálatok (fekvőbeteg intézményben)
Az endokrinológia kiemelt betegségei
(csak a leggyakoribb endokrin kórképek)
Pajzsmirigy betegségek:
- alulműködés (hypothyreosis),
- túlműködés (hyperthyreosis),
- Hashimoto thyreoidotis,
- Graves-Basedow kór,
- struma/golyva (megnagyobbodás),
- daganatos betegségek
Agyalapi mirigy (hypophysis) betegségei:
- agyalapi mirigy hormontermelő daganatai (pl. prolactinoma, acromegalia, Cushing kór) és hormont nem termelő daganatai,
- agyalapi mirigy elégtelenségei,
- diabetes insipidus,
- folyadék-ion háztartás zavarai
Mellékvese betegségei:
- hormonális túltermelés (Cushing syndroma, Conn syndroma, congenitalis adrenalis hypeplasia),
- mellékvese eredetű magas vérnyomás-betegség
Mellékpajzsmirigy betegségei:
- túlműködés (hyperparathyreosis),
- következményes csontritkulás,
- alulműködés (hypoparathyreosis)
Ide tartozik, de ma már külön vált a hasnyálmirigy hormon betegségével, azaz a cukorbetegséggel foglalkozó szakma, az ún. diabetológia.
A cikk dr. Pusztai Péter közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.