Az alvási apnoe vagy hypopnoe alvás alatti rendellenes légzés, amely miatt alvás alatt periodikusan kórosan hosszú légzésszünetek alakulnak ki.
Következményként az apnoe időtartama alatt folyamatosan csökken az oxigéntelítettség a vérben, csökken a pulzusszám és esik a vérnyomás.
Alvás alatti légzészavar, apnoe (OSA) vagy hypapnoe
A folyamatot idegrendszeri stresszreakció állítja helyre, a szívműködés hirtelen felgyorsul, a vérnyomás felszökik. Az OSA leggyakoribb oka a felső légutak (a hangréstől felfele terjedő, porcos váz nélküli terület) belégzéskor kialakuló összeesése (perifériás típusú, un. obstruktív alvási apnoe).
Alvás alatt ugyanis az izomelernyedés következtében a légúti ellenállás mintegy kétszeresére nő, amit tovább fokozhatnak helyi tényezők: testsúlyfeleslegből adódó vastagabb nyaki zsírréteg, megnagyobbodott nyelvgyök, ill. lágyszájpad, mandulák, hátrébb álló állkapocs, gátolt orrlégzés, stb.

Miért vizsgáljuk?
Egy éjszaka folyamán ezek a jelenségek több százszor ismétlődnek lehetetlenné téve a pihentető alvást. Másfelől a folyamatos stressz maradandó károsodást okoz a szervezetben. Különösen figyelni kell magas vérnyomással kezelt és a kezelésre nem megfelelően reagáló páciensek, koszorúérbetegség (5x szívinfarktus kockázat), agyi keringészavar (stroke 2-3x kockázat), szívritmus-zavarok, stb esetén.
Milyen eredményre számíthatunk?
Az ismert légzési rendellenesség megoldása jelentős javulást eredményez a fenti betegségekben, prognózisukban és a páciens életminőségében. Nem alszik el többé vezetés közben, munka után még tud fizikai aktivitást végezni, így változik az életmódja, csökken a testsúlya és minden anyagcsere paramétere javul…
Ki vizsgálja?
Elsősorban belgyógyászok, kardiológusok, fül-orr-gégészek és gasztroenterológusok rendelik el a szűrővizsgálatot, akik terápia rezisztens magas vérnyomás vizsgálata, vagy horkolás, vagy gégészeti, ill. reflux (nyelőcső visszafolyás) betegség vizsgálatánál nézik az alvási apnoek, hypapnoek számát. Kiemelendő foglalkozás-egészségügyi okból minden napi több órát autóban töltő munkakörnél, így orvos látogatóknál, beszerzőknél, nem is beszélve a hivatásos gépjárművezetőknél.
Kérheti a vizsgálatot mindenki, aki az alábbi tüneteket észleli
-
horkolás, ami általában szaggatott jellegű, nem egyenletes
-
éjszakai erős izzadás, nyugtalan alvás
-
-
fáradt ébredés, szájszárazság, néha fejfájás
-
napközben fokozott alváskésztetés monoton viszonyok között
-
koncentrációzavar,
-
fizikai teljesítőképesség romlása
-
elhízás
Miből áll a szűrővizsgálat?
A vizsgálat teljesen fájdalmatlan. Orrnyomás kanül és pulzoximéter (egy ujjra helyezett gumi érzékelő) mellett egy kis műanyag készüléket (rekordert) kell a páciens mellkasára kötni, aki ebben a szerelékben tölt egy éjszakát. A készüléket az asszisztens összeállítja, tájékoztatóval ellátja és otthon lefekvés előtt kell önállóan felhelyezni.
Hogyan értékeljük a leletet?
A szűrő készülék a légvételek és horkolás száma és áramlása valamint a pulzoximéter (vér oxigén telítettség mérő) adatai alapján a következő adatokat adja ki:
-
AHI, azaz apnoé és hypapnoé indexet ad meg
-
apnoé = levegő beáramlás nélküli légvétel, vagy a levegőáramlás csökkenése 0-20%-ra,
-
hypapnoé = légvétel elégtelen levegőáramlással, azaz a levegőáramlás csökkenése, ami 10 másodpercig, vagy annál tovább tart), és
-
a vér oxigén telítettségét (szaturációs adatokat).
Értékelés
Nemzetközi egyezmény alapján kórosnak a 10 sec-ot meghaladó légzésszünetet tekintjük. Mivel ez néha egészségesekben is létrejön, szükséges az óránkénti gyakoriságát is megadni. Ha az AHI óránként 5 fölött van, már kóros. A legalacsonyabb szaturációs adatok ill. az oxigén deszaturációs index eltérése is a további vizsgálatokra, ill. kezelésre hívja fel a figyelmet.
Szomnológiai vizsgálatot indokol, ha az AHI nagyobb mint 10/h, illetve a 90% alatti deszaturáció az éjszaka folyamán több, mint 5 min. A diagramon a piros zónába mutató nyíl is segít a lelet értékelésében, azaz mutatja a kóros tartományt.
Milyen vizsgálatokra van szükség mielőtt szomnológushoz fordul?
Leggyakrabban belgyógyász és belgyógyász társszakma EKG és laborvizsgálatok végzése után dönt az alvási légzés rendellenességek vizsgálatáról. Továbbá a tüdő légzésfunkciós vizsgálatát (spirométer) kell elvégeztetni, amit majd a tüdőgyógyász szomnológus értékel ki. Miután a leggyakoribb ok a felső légúti eltérés, azért a szomnológia felkeresése előtt arcüreg röntgen felvétel kell készüljön. Az intézményünkben három kérdőív kitöltésére kérjük, mielőtt a szomnológiai rendelésünkre befáradna.
A cikk dr Várdy Katalin közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A hétszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban három helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mindegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 18 év tapasztalatait és 300.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

Gyakran ismételt kérdések
