Mit jelent a fokozott záróizomtónus, mi az a krónikus végbélseb?
A végbél zárása egy akaratlagos külső és egy autonóm módon működő belső záróizom segítségével történik (1. ábra). Amikor a záróizmok tónusa tartósan fokozódik záróizom-spazmusról beszélünk. Krónikus anális vagy végbélseb hosszasan fennálló, újra és újra sérülő akut sebből alakul ki.
Miért alakul ki fokozott záróizomtónus, krónikus végbélseb?
A fokozott záróizomtónus kialakulásának több oka lehet:
- izomsérülés
- gyulladás
- stressz
- neurológiai eltérések
- iatrogén ok (korábbi műtét, gyógyszermellékhatás)
Amennyiben a záróizomtónusfokozódás egyéb zavarokkal is társul, akkor a székeléskor kialakuló akut sebek gyógyulása akadályozott és krónikus seb, fekély alakul ki.
A záróizom-tónusfokozódás, krónikus anális és végbélseb tünetei
A záróizom tónusfokozódása kezdetben nem feltétlenül okoz panaszt, de előbb-utóbb gáti diszkomfortérzet jelentkezik. Ha az elégtelenül feltáguló anális csatornában sérülések alakulnak ki, akkor az székeléskor szúró, éles fájdalommal, friss piros vérzéssel járhat. Gyakran székletürítést követően lassan szűnő csípő, égő érzet jelentkezik. Napokig nem gyógyuló sebek esetén gyulladás alakulhat ki, az anális csatorna ödémássá, ezáltal sérülékennyé válik, a sebek váladékozása az anoderma, tehát a végbél körüli bőr felpuhulását és sérülékenységét okozza, ami szintén kisebesedhet a papírtörléstől, fehérneműtől és gyulladás alakul ki. A kialakuló viszketés további sérülésekhez vezet és circulus vitiosus, önrontó kör alakul ki. Emellett a záróizom tónusfokozódása hirtelen spontán jelentkező görcsös fájdalomtól az állandósult idült fájdalomig, az éjszakai fájdalomra ébredésig sokféle panaszt okozhat. Székrekedés és záróizom spazmus a záróizom sérüléséhez vezet, amely hegesedik, így funkciója tovább romlik. Szélsőséges esetben mind az elernyedés, mind az összehúzódás elégtelenné válik.
A záróizom-tónusfokozódás, krónikus anális és végbélseb kezelése
A kiváltó ok kezelése elsődleges. A sebeket lokálisan izomrelaxánst, szteroidot, fájdalomcsillapítót, gyulladás esetén antibiotikumot tartalmazó végbélkúppal kell kezelni. Emellett fontos a kiváltó okok megszüntetése:
- stresszkezelés (jóga, meditáció, pszichoterápia)
- gátizom funkció javítása gátizomtornával
- gyulladásos bélbetegségek kizárása vastagbéltükrözéssel
- bőrgyógyászati betegségek célzott kezelése
- az ételintolerancia-vizsgálat eredményétől függően szigorú diéta (negatív vizsgálati eredmény mellett is érdemes elhagyni a paradicsom, olajos magvak, kávé, glutén, alkohol, chili fogyasztását)
- perianális gyulladás esetén antibiotikum tartalmú krém használata és lokális jegelés
- megfelelő táplálkozás, hiányállapotok rendezése
Az esetek jelentős részében konzervatív terápia és a tanácsok szigorú betartása mellett a panaszok szűnnek, a sebek gyógyulnak és a záróizom működése helyreáll. Amennyiben a spazmus továbbra is fennáll, a további szövődmények megelőzése céljából javasolt a Botulinum toxin injekció, ami relaxáló hatása révén általában elégséges a sebgyógyuláshoz megfelelő környezet megteremtése révén. A beavatkozást ki lehet egészíteni a seb felfrissítésével, vagy a belső záróizom oldalsó részének műtéti úton történő lazításával (LIS: laterális internalis sphyncterotomia).
Milyen műtéti szövődmények fordulhatnak elő?
A Botulinum toxin hatása reverzibilis, így hosszú távú szövődmények jellemzően nem alakulnak ki. Átmeneti gázinkontinencia ritkán kialakulhat, extrém ritkán széklet inkontinencia is. Ezen szövődmények esélye jelentősen magasabb LIS elvégzése esetén.
Tekintse meg videónkat melyben a végbélseb műtéti kezelésének lehetőségeit mutatjuk be!
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!
Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!