A diagnosztizált hólyagdaganat eltávolítható kíméletesen a húgycsövön keresztül, endoszkóppal/rezektoszkóppal és lézer segítségével.
A hólyagdaganat típusai
A daganatok a hólyagban jelentkezhetnek egy helyen (fokális) vagy több helyen egyszerre (multifokális). Növekedési formájukat tekintve megkülönböztetünk a hólyag űrtere felé növekvő (papillaris), és ennél nehezebben felismerhető – a nyálkahártya helyi kiszélesedésével járó – lapos (pl. carcinoma in situ), illetve a mélybe, a hólyag falába terjedő hólyagdaganatokat.
Ránézésre (hólyagtükrözés során) nem lehet pontos diagnózishoz jutni, így elengedhetetlen a szöveti mintavétel, melyet a patológus azonosít majd.
A hólyagdaganat kezelhetősége
Kezdetben a daganatok a nyálkahártyára korlátozódnak, és a gyakori kiújulástól eltekintve jó a gyógyulási esélyük. Pontosan nem meghatározható idő után a daganat áttörheti a nyálkahártya határát, és a felszínes daganatból igen veszélyes, mélybe terjedő daganat alakul ki.
A felszínes daganatok többsége eltávolítható endoszkópos úton, a húgycsövön keresztül, magas frekvenciájú vágóáram segítségével (elektrorezekció) vagy lézer-energia révén.
Kisebb daganatok esetén a mintanyerés, a rezekció, az eltávolítás révén maga a kezelés. Agresszívabb daganattípusok esetén a szövettan birtokában a túlélési esélyeket növelő, valamint a daganat visszatérésének esélyét csökkentő további kezelések (gyógyszerek, kemoterapeutikumok, sugárzás, műtét) indíthatók.
Hogy zajlik a lézeres hólyagdaganat műtét?
A műtét előtt a kezelőorvos képalkotóval (ultrahanggal vagy CT-vel) és/vagy hólyagtükrözéssel (cystoscopiával) megvizsgálja a húgyhólyag falának állapotát, illetve általános műtéti előkészítésben vesz részt a beteg. (Laborvizsgálat, vizelettenyésztés, altatóorvosi kivizsgáláshoz mellkas-röntgen és EKG.)
A műtét feltétele a megfelelő időben le/átállított vérhígítás, továbbá cukorgyógyszer-beállítás. A beavatkozás napján történhet ismételt vizeletvizsgálat. A műtét éhgyomorra történik, általános narkózissal vagy gerincközeli érzéstelenítéssel.
A megfelelő érzéstelenítést, altatást követően steril módon elfedik a beteg testét. A beavatkozást a húgycsövön keresztül bevezetett speciális hólyagtükrözéshez alkalmas, úgynevezett endoszkóp/rezektoszkóp segítségével, optika felhasználása mellett, tehát nem vakon végzik.
(A Budai Egészségközpontban a kamera modern, digitális, keskeny eszköz, így a húgycső megterhelése is minimális, illetve a képet magasfelbontásban – HD minőségben – látja az operatőr. Ezzel is fokozva a betegbiztonságot és a műtét precizitását.)
A rezektoszkóp elektromos kaccsal is rendelkezik, ami magas frekvenciájú áramot használva vágásra és vérzéscsillapításra is alkalmas. A tumor eltávolítása precíziós lézer-energiával történik, ez a pontos vágás mellett, hatékony vérzéscsillapításra is alkalmas.
Ha lehetséges, kisebb elváltozás esetén egyben, nagyobb képletnél a hólyagdaganatot –szemkontroll mellett állandó mosást alkalmazva – rétegről-rétegre haladva kis „szeletekben” távolítják el. Szükség esetén a hólyagalap endoszkópos rezekciója (kimetszése) is megtörténik a pontos mélységi terjedés megállapítása érdekében.
Minél mélyebbre terjed a daganat, annál nehezebb az endoszkópos eltávolítása, és nagyobb az esetleges perforáció (hólyagfal-kilyukadás) lehetősége. Ennek ellenére endoszkópos stádiummeghatározás szükséges a további kezelési terv kiválasztásához.
Speciális esetekben szükségessé válhat a hólyag úgynevezett célzott perforációja az esetleges tumormaradványok eltávolítása érdekében. A műtétet gondos vérzéscsillapítással fejezik be. Az eltávolított daganatos szövetdarabkákat szövettani feldolgozás céljából a kórbonctani intézetbe küldik. A beavatkozás után a seb nyugalma érdekében és esetleges öblítés-mosás céljából átmenetileg húgycsövön keresztüli hólyagkatétert helyezhetnek fel.
A műtét kiterjesztésére is szükség lehet
Előzetesen nem diagnosztizált, előre nem látható problémák esetében a műtéti tervet meg kell változtatni. A munkaeszköz sikeres bevezetéséhez, esetleges fennálló szűkületek műtéti megoldása, bemetszése (urethrotomia interna) szükségessé válhat.
Amennyiben a daganat a húgyvezetékre, illetve a húgyvezetékbe terjed, szükséges ennek a területnek az elektrorezekciója. Adott esetben a későbbi hegesedésből adódó szövődmények csökkentése érdekében belső sínező csövecskét (sztent, ureterkatéter, MJ, DJ) helyezhetünk fel. A húgyvezeték érintettségének bizonyítására szükség lehet további diagnosztikai, illetve kezelési eljárások (röntgen, húgyvezeték endoszkópos vizsgálata, szövettani mintavétel) elvégzésére.
Férfiaknál, amennyiben a folyamat a prosztatára átterjed, ennek a területnek a műtéti eltávolítása szükséges.
Mire lehet számítani a hólyagdaganat eltávolító műtét után?
A beavatkozást követően 1-2 napig a húgycsövén át katétert kell viselnie a betegnek. Ezt, amint a vizelete feltisztul, el is távolítják. Amennyiben rendben tudja vizeletét üríteni a páciens és állapota stabil, kímélő életmód mellett otthonába bocsátható.
Mi történik, ha elmarad a műtét?
Elmaradt műtét esetén nem lehet elkezdeni a fent említett további kezeléseket sem. A tumor az idő előrehaladtával testszerte szóródik, áttétet képez (metasztázis). Ez fájdalomhoz, folyamatos, végsősoron nem uralható vérzésekhez, illetve az életminőség jelentős romlásához vezet. Igen előrehaladott esetben a páciens életét is veszélyeztetheti a daganat gyors progressziója.
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!

Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!