A testsúlycsökkentés céljából végzett gyomor-bél műtét a kórosan elhízott páciensek esetén alkalmazott beavatkozás. A túlsúlyműtétek feltétele a társbetegségek megléte vagy a kialakulásuk magas kockázata. Nem elsővonalbeli kezelési mód, a sebészetet megelőzi számtalan sikertelen fogyókúra. A túlsúly műtéti kezelése a legdrasztikusabb, ugyanakkor a leghatékonyabb megoldás, a tartós fogyás kulcsa is egyben.
A bariátriai beavatkozás menete, technikája
A műtét altatásban történik. A beavatkozás a hasüreg metszéssel történő megnyitásával (laparotómia), vagy több apró, hasfalkímélő metszésen keresztül, úgynevezett minimálisan invazív módon (laparoszkópia) történhet.
Behatolás módjai a bariátriai műtét során
Minimálisan invazív, laparoszkópos műtét
- A műtétet laparoszkópos úton tervezzük, melynek lényege, hogy a hasüreget széndioxiddal feltöltjük a köldök felett ejtett pár centiméteres metszésen keresztül egy speciális tű segítségével vagy optikai trokár használatával. Az így képzett térbe ugyanezen nyíláson keresztül egy kamerát vezetünk be. A hasüreg áttekintése után a beteg hasűri szerveihez egyedileg tervezett, általában négy másik apró bőrmetszésen keresztül sebészi eszközöket (fogó, olló, vérzéscsillapító eszközök, varrógépek stb.) vezetünk a hasüregbe. Magát a műtétet egy monitoron keresztül figyeljük.
Hasüreg megnyitásával járó műtét – laparotómia
- Lényegét tekintve a műtét nem különbözik a laparoszkópos technikától, csak azt a hasüreg kiterjesztett megnyitásával végezzük.
Testsúlycsökkentő műtéti megoldások
A gyomor térfogatát csökkentő testsúlycsökkentő műtéti megoldások
Sleeve-gastrectomia
- A gyomorból varrógépek segítségével egy kb. 200 ml térfogatú csövet (csőgyomrot) hozunk létre. A cső átmérője kb. 2 cm. A levágott gyomorrészt eltávolítjuk.
Emésztést befolyásoló megoldások
Gyomor bypass
- Roux-en-Y bypass
- A gyomorból varrógépek segítségével egy fémklippekkel lezárt kis gyomrot (pouch) készítünk, melynek térfogata kb. 50 ml. Ezt összevarrjuk a vékonybéllel, úgy, hogy az emésztés számára fontos kb. 1.5 m vékonybélszakaszt kiiktatjuk az emésztő enzimek, epesavak útjából, majd a gyomorhoz felvezetett szakaszt összevarrjuk a máj, hasnyálmirigy felől érkező vékonybéllel (Roux-en-Y bypass). Amennyiben a műtéti feltárás során észlelt anatómiai viszonyok (túl rövid vékonybelet ellátó érrendszer) nem teszik lehetővé a gyomor bypass vagy omega loop bypass elvégzését, akkor sleeve-gastrectomiát végzünk helyette.
- Omega loop bypass
- Omega loop bypass esetén a Roux-Y bypass-nál részletezettekhez hasonlóan alakítjuk ki a gyomor pouch-ot, majd ezt összevarrjuk a vékonybéllel egy a testtömeg indextől a tervezett fogyástól függően megválasztott ponton. A vékonybél nem kerül átvágásra.
Kombinált megoldások
SASI-bypass (single anastomotic sleeve-ileostomy)
- Sleeve gastrectomia képzése után a gyomor alsó 1/3-ra egy 150-200 cm-re levő vékonybélkacsot varrunk fel, de az Omega-műtéttel ellentétben az összeköttetés alatt a gyomrot nem zárjuk le, hanem megtartjuk a patkóbél irányába is az ürülést. Így minimalizálni lehet a bypass műtétek során egyébként fellépő hiánybetegségeket, felszívódási zavart, ugyanakkor a hatásfoka tapasztalatunk szerint a bypass műtétével megegyező.
Lehetséges változtatások, kiegészítések a testsúlycsökkentő műtét során
Előre nem látható körülmények (korábbi műtétekből, gyulladásból adódó összenövések, másirányú hasűri betegség felfedezése), illetve a műtét során kialakuló komplikációk (komolyabb vérzés) szükségessé tehetik a tervezett műtéti megoldás adott helyzethez adaptált megváltoztatását. Ilyen lehet a minimálisan invazív (laparoszkópos) műtét átváltása a hasfal felvágásával és a hasüreg megnyitásával történő operációra.
A bariátriai műtét utáni gondozás és kontroll vizsgálatok
A kezelés sikere csak részben múlik a műtéten. A várt fogyás elérése komplex feladat, mely sebész kezelőorvosi, dietetikusi, pszichológusi segítségen kívül feltételezi a beteg közreműködését, kezelésbe vetett hitét, akaratát. A szaktanácsoktól eltérő betegmagatartás növeli a késői szövődmények esélyét, csökkenti a fogyás mértékét.
A lehetséges egészségügyi problémák időben történő észlelése, megelőzése miatt indokolt a rendszeres kapcsolattartás az operáló orvossal. Panaszmentes esetben a protokoll szerinti kontrollvizsgálatok időpontja:
- telefonos jelentkezés az első 3 héten heti egyszer
- kórházi elbocsátás után 3 hónappal
- egy évig 3 havonta
- ezt követően 6 havonta
Gyomorfekély megelőzésére 3 hónapig savcsökkentő gyógyszer szedése javasolt. Amennyiben a gyomorfekély kialakulása szempontjából plusz rizikófaktorokkal rendelkezik (nem-szteroid fájdalom és gyulladáscsökkentő gyógyszer gyakori szedése, szteroid kezelés, dohányzás, rendszeres alkoholfogyasztás), a savcsökkentő kezelés 3 hónapon túl is indokolt lehet.
A testsúlycsökkentő beavatkozás elmaradásának esetleges veszélyei
Az extrém túlsúly ismert kockázatának, szövődményeinek megjelenése, fennmaradása, súlyosbodása.
Kapcsolódó cikkek
- Éveket nyerhetünk azzal, ha megszabadulunk az extrém túlsúlytól
- A leghatékonyabb megoldás túlsúly ellen - Interjú Prof. Dr. Juhász Árpád PhD bariátriai sebésszel
Várhatóan 10 évvel rövidebb az életkilátás egy 40-es testtömegindexnél a szakirodalom szerint. A fogyás azonban jelentős túlsúly esetén egyáltalán nem könnyű. Hogy segíthet a bariátriai műtét? Erről beszélgetett Erős Antónia Prof. Dr. Juhász Árpád PhD sebész főorvossal.
Tekintse meg videónkat melyekben a túlsúly műtéti kezelésének lehetőségeit mutatjuk be!
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!
Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!