A láb leggyakoribb ortopédiai deformitásai közé tartozik a bütyök. Akkor alakul ki, amikor a láb nagylábujjnak, más néven öregujjának csontjai és ízületei elmozdulnak. Ennek következtében a többi ujj felé mozdul a nagylábujj, és a láb belső oldalán fájdalmas kitüremkedés, csontkinövés jön létre, amely ki is dörzsölődhet, sebesedhet, akár fekélyessé is válhat.
Milyen okok vezetnek a betegség kialakulásához?
Fiatalkori bütyök betegség (juvenilis hallux valgus).
Gyakran kétoldali, nem a fájdalom a vezértünet. Ebben az esetben a leggondosabb vizsgálatok sem tudják kideríteni, hogy mi okozta a hirtelen állapotromlást, de az évek során fokozatosan kialakult előláb-deformitás hátterében túlsúlyban vannak az un. intrinsic (belső) okok (genetikai hajlam, fokozott lábközépcsont-lábujj szög, ízületi lazaság). A betegség gyakrabban alakul ki lányoknál.
Felnőttkori bütyök betegség (hallux valgus).
Ebben az esetben további intrinsic okok (harántboltozat süllyedés, neurológiai társbetegségek) is közreműködnek, de a betegség kialakulásában nagy szerepet játszhat a biológiai elöregedés, különböző degeneratív elváltozások, magassarkú és/vagy szűk orrú cipők viselése és az erre való hajlam. A betegség lefolyását gyorsíthatják korábbi sérülések, törések, gyulladások, reumatológiai kórképek, fejlődési rendellenességek, korábbi műtétek. A betegség gyakrabban alakul ki hölgyeknél, mint a férfiaknál.
Mi okozza és mit jelent ez az ortopédiai kórkép?
- Kialakul az egyes sugár (nagy lábujj és az egyes lábközépcsont) szöglettörése, a lábujj kifele fordul, a lábközépcsont befele vándorol és a fájdalmas csontnövedék miatt tömegesebbé válik.
- Mindezeket a csont-, ín- és izomegyensúly felbomlása okozza.
- A feszülés és a csontnövedék hatására az ízületi tok gyulladttá válik és megvastagodik.
- Elhanyagolt esetekben ízületi kopás is kialakulhat.
- A lágyrészek zsugorodása miatt az ízület mozgásterjedelme beszűkül.
- A mozgás és terhelés fájdalmassá válik, a bütyök sokszor nehezen fér el a cipőben.
Melyek a bütyök alapvető tünetei?
- Fájdalom, amelynek jellemzői:
- Maga a bütyök a legfájdalmasabb, de az egész előláb fájhat.
- Terhelésre, hosszabb járáskor fokozódik.
- Nyugalomban enyhül vagy megszűnik.
- A járóképesség és a járástávolság lecsökkenése.
- Cipő viselési nehézségek.
- Mindezek sántításhoz vezetnek.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
Alapvetően kétféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre:
Nem műtéti (konzervatív) kezelés
Célja:
- A fájdalom csökkentése
- Az ízületi deformitás fokozódásának a megállítása
- Izomerő fokozása
- Sántítás csökkentése
Eszközei:
- Gyógyszeres kezelés:
- gyulladáscsökkentők
- fájdalomcsillapítók
- Egyéb kezelések: lábtorna, reflexoterápiás szőnyegen való járás, talpmasszázs, lúdtalpbetét vagy gyógycipő viselése, éjszakai bütyökkezelő használata
Műtéti kezelés
Ha a nem műtéti kezelési módok már hatástalanok, valamint a klinikai és röntgenvizsgálatok igazolják a diagnózist, műtétet javasolhat az orvos. Fontos a műtét idejének kiválasztása, ami főleg a beteg fájdalomtűrő képességétől és a progresszió (súlyosbodás) mértékétől függ.
Az irodalomban leírt elvégezhető műtétek fajtái és száma megszámlálhatatlan, orvosa az adott csontok és lágyrészek aktuális állapota és a beteg igényei alapján javasolhat optimális megoldást. Mindegyik technika célja:
- A bütyök felett vezetett metszésből az ízület műtéti felnyitásával (arthrotómia) kezdődik a beavatkozás, mely a súlyosság és a műtéti technika függvényében mindkét irányban változó hosszúságban meghosszítható.
- Csak csontlevésést vagy pusztán lágyrész felszabadítást ritkán végzünk, általában enyhe elváltozás esetén.
- A lábközépcsont fejecs alatti csontmetszése (subcapitalis osteotómia), súlyosabb esetekben a lábközépcsont alapján történő csontmetszése (basis osteotómia), bizonyos esetekben pedig kombinált osteotómia végzése és eltolásos korrekció (javítás) lehetséges. Mindezekhez társulhat lágyrész felszabadítás ugyanezen metszésből vagy további (társ)metszésből a zsugorodott lágyrészek húzó erejének és irányának a helyreállítása céljából. Az elért csontos korrekciós (javult) helyzetet csavarokkal vagy egyéb fém implantátumokkal lehet rögzíteni, ha szükséges, ebben az esetben röntgen képerősítő használata válhat szükségessé (természetesen a sugárvédelmi óvintézkedések megtételével).
A műtét menete:
- A bütyök felett ejtett metszésből feltárjuk a beteg ízületet és környékét.
- Elvégezzük a fent leírt műtétek egyikét vagy ezek kombinációját.
- A műtéttel együtt járó utóvérzés miatt ritkán elvezető szilikon csövet helyezünk a műtéti területbe.
- Gondos vérzéscsillapítás után zárjuk a sebet.
- A csonteltávolítás és a tengelykorrekció mértékének, illetve a szalagrendszer felszabadításának és helyreállításának megfelelően fedőkötést és rugalmas pólyát vagy pedig redressziós (helyben tartó, helyreállító) kötést helyezünk fel.
Mi történik, ha az indokolt műtéti kezelés elmarad?
- A fájdalom további fokozódása várható.
- A tengelyeltérés és a mozgáskorlátozottság súlyosbodhat.
- Az életminőség tovább romlik.
- A későbbiekben elvégzett műtét eredményessége csökkenhet.
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!
Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!