2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Magánkórházi szolgáltatások
    Műtéti beavatkozások

    Sipoly műtét

    Tályog feltárása, sipolyjárat, sipolynyílás kiírtása, kimetszése

    A gyulladás során kialakult gennyel telt üreget nevezzük tályognak, melynek tartalma a pár nap alatt sokszor spontán kialakuló sipolynyíláson keresztül ürül ki. A tályogból sipolyjárat vezet a nyílásig, ez több centiméter hosszú és szerteágazó is lehet.

    Melyek a tályog kialakulásának okai?

    A tályog leggyakrabban bakteriális fertőzés következtében alakul ki. A védekezés természetes módja, hogy az immunrendszer aktiválódik, és a fertőzött gyulladt szöveteket elzárja, majd az elhalt baktériumokból, szövettörmelékből, immunsejtekből váladék (genny) alakul ki.

    Melyek a tályog tünetei?

    A bőr és bőr alatti szövetekben kialakuló tályogok általában látható, tapintható elváltozásként gyorsan felismerésre kerülnek, jellegzetes gyulladásos jelek kísérik: bőrpír, fájdalom, duzzanat, funkcióvesztés/zavar. „Belső” (pl.: hasüregi, mellkasi stb.) tályogok számos tünetet produkálhatnak, de időszakos panaszmentesség is előfordulhat.

    Hogyan diagnosztizáljuk a tályogot?

    A testfelszínen kialakuló tályogok fizikális vizsgálattal diagnosztizálhatók, de szükség lehet ultrahang- vagy CT-vizsgálatra a kiterjedés pontos meghatározása céljából. Belső tályogok esetében mindig szükség van a képalkotó vizsgálatok elvégzésére.

    Hogyan kezeljük a tályogot?

    A tályog kezelése sebészi módon történik. Feltárása történhet ambulánsan vagy műtőben, bizonyos helyzetekben ultrahang- vagy CT-vezérelt cső behelyezése (drainage) jelenthet megoldást.

    A helyi érzéstelenítésben vagy altatásban végzett műtét során a tályogot meg kell nyitni, az elhalt részeket eltávolítani, bőségesen öblíteni, majd nyitva hagyni, illetve csövet kell behelyezni (drainage). A gyógyulás mindig elhúzódó, előfordul, hogy többszöri feltárásra is szükség van. Az esetek egy részében antibiotikum szájon át történő, vagy vénás alkalmazásával kell kiegészíteni a kezelést. Bizonyos állapotok, mint például a cukorbetegség, tartós szteroidszedés, autoimmun betegségek, immunszupresszív szerek alkalmazása, artériás vagy vénás keringési elégtelenség, jelentősen emelik a szövődmények kialakulásának az esélyét.

    Megelőzhető-e a tályog kialakulása?

    A gyulladás megelőzésével, illetve időben történő felismerésével és kezelésével a tályogok kialakulása is az esetek egy részében megelőzhető. Amennyiben nem kezelt belgyógyászati betegség kerül felismerésre a tályog kialakulásának hátterében (pl.: Crohn-betegség, diabétesz stb.), úgy belgyógyászati gondozásba vétel szükséges.

    Milyen műtéti szövődmények fordulhatnak elő?

    A lehetséges szövődmények a tályog elhelyezkedésétől, illetve a műtét típusától függenek. Hasűri tályog esetén hasűri szervek vagy ér sérülése, műtétet követően hasfali hegsérv kialakulása, mellkasi tályog esetén a mellkasi szervek, végbéltályog esetén záróizom sérülés, idegsérülés, végtagokon elhelyezkedő tályogok esetén ér-, ideg-, izomsérülés, ízületi tok megnyílása, fej-nyaki tályogok esetén ér-, idegsérülés, nyálmirigysérülés fordulat elő.

    Mi történik, ha az indokolt műtéti kezelés elmarad?

    A gyulladás gyorsan egész nagy területre terjedhet ki. Az állapotrosszabbodás sebessége függ a kiváltó kórokozótól és a páciens általános állapotától is. A szervezet azzal, hogy a gyulladt területet körülhatárolja, védekezik a fertőzés ellen. Ezt követően, ha a tályog spontán megnyílik, “kifakad”, és sipolynyílás alakul ki, váladékozás indul el. Miután a tályog kiürült, a sipolynyílás bezáródik, és a termelődő váladék ismét fájdalomhoz, duzzanathoz, vagy egyből váladékozáshoz vezet. Általában ez tartós állapot, amíg sebészileg nem történik meg a sipolyjáratok kiirtása. Kialakulhat kezeletlen gyulladásos állapotból szepszis, ami egy súlyos, sokszor intenzív osztályos kezelést igénylő állapot. Kezeletlen végtagtályog a végtag részleges vagy teljes elvesztéséhez vezethet. Gáttájékon kialakult gyulladás szélsőséges esetben a teljes gátra kiterjedő, nemi szerveket is érintő, kismedencébe terjedő tályogrendszerek kialakulásához, kiterjedt szövetelhaláshoz (Fournier gangréna) vezethet. Hasűri és mellkasi tályogok kiterjedt hashártya - és mellhártyagyulladáshoz, hasi mellkasi szervek érintettségéhez, gyulladásához, elhalásához vezethetnek.

    Tekintse meg videónkat melyben a sipoly műtéti kezelésének lehetőségeit mutatjuk be!

    Tekintse meg videónkat melyben a végbéltályog műtéti kezelésének lehetőségeit mutatjuk be!

    Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!


    Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!
     

    Telefonos időpontfoglalás - Budai Egészségközpont

    Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!