A beavatkozás célja a rekeszizmon, gyomorszájnál lévő sérv megszüntetése oly módon, hogy a gyomornedv rendszeres nyelőcsőbe történő visszaáramlása is megszűnjön.
A reflux és rekeszsérv kezelésére szolgáló műtét során laparoszkópos hasűri feltárást végeznek, mely során 3-4 kis vágáson vezetnek be 5-10 mm-es átmérőjű csöveken keresztül speciális operációs eszközöket, majd a mellkasba csúszott gyomrot felkeresik, és a környezetébe történt kitapadásokat oldják.
Ezt követően a gyomrot a hasüregbe helyezik vissza. A rekeszizmon észlelt sérvkaput speciális öltésekkel zárják. A gyomor szabad szakaszát (fundust) – a nyelőcső mögött vagy előtt áthúzva – a nyelőcsőhöz vagy önmagához visszavarrva úgynevezett fundoplikációt képeznek, annak érdekében, hogy a gyomortartalom visszaáramlását meggátolják.
Szükség szerint a műtét végén a nyelőcsőben az orrból a gyomorig szondát hagynak vissza, melynek feladata a műtét utáni napokban a varratok tehermentesítése a gyomornedv nyomásától. Szükség esetén a hasüreget furulyadrain mellett zárják, ezen draincsövek feladata az esetleges hasűri váladék elvezetése.
A rekeszsérv műtétet követő rehabilitációs időszak
Közvetlenül a beavatkozás után kerülendők a jelentős hasizommunkával, haspréssel járó mozdulatok, edzések. Fontos tudni, hogy a nem elkerülhető erős köhögés és tüsszentés is a fájdalmak fokozódásához és ritkán ugyan, de a sérv kiújulásához is vezethet.
A műtétet követően 2 hétig pihenésre van szüksége a betegnek. Az orvos bizonyos esetekben javasolhatja haskötő használatát, fájdalomcsillapító vagy a szakma szabályainak megfelelő véralvadásgátló adagolását. A seb ápolása magába foglalja a kötés napi szintű cseréjét, illetve fertőtlenítőszeres tisztítását. A beavatkozás utáni negyedik-ötödik naptól kötés nélkül érheti víz a sebet zuhanyozás közben. Bármilyen panasz (pl. láz, hőemelkedés, sebváladékozás) esetén azonnal a kezelőorvoshoz kell fordulni.
A rekeszsérv, antireflux műtét elmaradásának lehetséges veszélyei
Ha nem történik meg a beavatkozás, akkor gyomorcsavarodás, perforáció, emésztési zavarok alakulhatnak ki, fekély képződhet, nyálkahártyavérzés következhet be. A későbbiekben tüdőszövődmények (köhögés, ismétlődő gyulladás, sőt tüdőtályog), illetve a nyelőcső vagy a gyomor daganatos elfajulása is kialakulhat.
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!

Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!