A beavatkozás indikációi (a beavatkozás elvégzését indokló tényezők)
Konzervatív módszerekkel nem uralható vérzészavar, amennyiben a méheltávolítást kívánjuk elkerülni (illetve beteg kérésére nagyműtéti megterhelés, aneszteziológai ellenjavallat, extrém túlsúlyosság).
A műtéti kezelés leírása
Az erős menstruáció szakorvosi kezelése mesterséges progeszteronnal, hormontartalmú méhen belüli eszközzel, spirállal, majd egészségügyi kürettel (abrasio) történik. Tapasztalatok mutatják, bizonyos helyzetekben sem a gyógyszer, sem a spirál, sem pedig a méhkaparás nem hozza el a menstruáció gyengülését. Többen beszámolnak arról, hogy a non-stop menstruáció a kezelések ellenére tovább folytatódik. Amikor hosszú ideig tartó próbálkozás után sem a klinikai, sem pedig az alternatív gyógymódok nem hozzák a várt eredményt, ekkor merül fel a méhnyálkahártya-eltávolítás.
Nőgyógyászati küretnél (abrasio) csupán a méhnyálkahártya felső rétegét távolítják el, ami bizonyos idő elteltével újra keletkezik. Általában 2-3 hónap múlva a vérzés újra „beindul”. A méhnyálkahártya újra felépülését a méhnyálkahártya teljes “leégetése” akadályozza meg.
A műtét rövid ideig tartó vénás altatásban zajlik. A beteget a hüvelyi műtéteknél szokásos előkészítés, esetleges nyugtató tabletta, méhszáj érlelést segítő tabletta bevételével, a hólyag kiürítése után a műtőasztalra kőmetsző helyzetbe fektetjük.
A műtétet hüvelyen keresztül felvezetett hiszteroszkóp segítségével végezzük. A méhnyak csatornáját tágítjuk, hogy a kb. 10 mm átmérőjű eszköz bevezethető legyen. Ebben a speciális műszerben van egy optika, amelyik a méhüreg belső képét kivetíti egy képernyőre, kívülről fényt vezet egy üvegszál kötegen át a látni kívánt területre, és csatornákkal rendelkezik a mosófolyadék be- és kifolyására. Ezzel a folyadékkal a méh üregét tágítjuk. Mindezeken túl operáló eszköz bevezetésére is van benne hely.
A méhnyálkahártya-eltávolítás (endometrium abláció) célja a méh izomzat szintjéig történő méhnyálkahártya eltávolítás. Hőhatás, elektromos áram vagy rádiófrekvencia segítségével pusztítjuk el végleg a méhnyálkahártyát, így az nem tud ismét kialakulni, vérzészavart okozni. A méheltávolítással összevetve kevésbé megterhelő a beavatkozás pácienseink számára.
A műtét végén a műszer kihúzása után érezhető sebzés nem marad vissza, de erős méh görcsölés jelentkezhet, ami gyógyszeresen csillapítható. Ideális esetben a beteg igen gyorsan és jó közérzettel távozhat a kórházból. A hólyagkatéter műtét előtti felhelyezése a műtét utáni órákban a felkelésig biztosítja a vizelet elvezetését. Műtét után kevesebb-több hüvelyi vérzésre kell számítani.
Abláció után megszűnik a fogamzóképesség, többé nincs lehetőség teherbeesésre. A méhüregi hegesedések elkerülése miatt átmenetileg méhen belüli eszköz (IUD) felhelyezése válhat szükségessé.
Ismerje meg filmünkből magánkórházi osztályunk betegbiztonságának legfőbb garanciáját, az intenzívterápiás osztályt és high-tech műtői környezetünket!
Tudjon meg mindent cikkünkből modern, organikusan fejlődő magánkórházi részlegünkről!
Érdeklődés esetén kérjük, küldjön levelet a magankorhaz@bhc.hu címre!