2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu

    Szív és érrendszeri rizikófelmérés

    Decemberi ajánlataink: 20% kedvezmény és karácsonyi utalványok

    A szív- és érrendszeri kockázatot felmérő vizsgálatokat belgyógyász, háziorvos vagy kardiológus szakorvos indikálja. Amennyiben Ön kardiológiai szakorvosi vizsgálatra érkezik intézetünkbe, rutinszerűen szívultrahang vizsgálatot is végzünk, ami egy fájdalmatlan eljárás. A vizsgálatot gyakorlott szívgyógyász végzi, aki a szívultrahang segítségével alapadatokat nyer a szív anatómiájáról és működéséről. Így a kardiológus egy veszélytelen eljárással tájékozódhat arról, hogy milyen további vizsgálatok szükségesek vagy végezhetőek el a páciens esetében.

    24 órás EKG - Holter monitorozás

    Szívritmuszavar érzések (szívdobogás, szapora vagy lassú szívverés érzés, "szívkihagyás") esetén azok veszélyességének megítélésére, illetve a terápia megválasztása céljából. Szédülés, ájulás, "indokolatlan elesések" kardiális hátterének kivizsgálása céljából alkalmazzuk.

    Ismert szívbetegségek (szívizombetegségek, billentyűhibák, veleszületett betegségek, koszorúér betegségek) során kezelőorvosa kivizsgálás, illetve gondozás folyamán kérhet EKG monitorozást esetleg panaszmentes, de veszélyt rejtő ritmuszavarok (szívizom O2 hiány) felderítésére a terápia hatékonyságának ellenőrzésére, illetve egyéb indikációkkal is, pl. PM (pace-maker) funkció ellenőrzésére.

    Holter-vizsgálat, Holter-monitor, Ambuláns elektrokardiográfia

    A vizsgálat célja a szív elektromos tevékenységének folyamatos, 24 órán át tartó rögzítése, amely a mindennapos megszokott tevékenység közben zajlik. Különböző, csak időszakosan kialakuló eltérések, pl. ritmuszavarok kimutatására szolgál. Vannak ugyanis olyan EKG-elváltozások, amelyek nem mutathatók ki folyamatosan, vagyis egy pár percig, pár másodpercig tartó, hagyományos EKG-n nem láthatók. Elsősorban szívritmuszavarok kimutatására végzik, gyakran szívrohamot követően, esetleg a gyógyszeres kezelés hatásosságának ellenőrzésére.

    A vizsgálathoz öntapadó tappancsokat (elektródákat) ragasztanak a mellkasra, melyeket vezetékek segítségével kötnek össze egy kb. hordozható kisrádió méretű szerkezettel, amely a nyakban lóg, és a szívből érkező elektromos jeleket rögzíti. Eközben a páciens nyugodtan végezheti napi megszokott tevékenységét, amit pontos időmegjelöléssel fel is kell, hogy jegyezzen. A beteg feladata a mérés közben, hogy ha kellemetlenséget, szívpanaszt észlel, akkor a készülék erre a célra kialakított gombját nyomja meg. A készülék ezt a jelet is adatként rögzíti, és az adatok kiértékelésnél fontos információval szolgál az orvosnak. Huszonnégy óra múlva leveszik a készüléket, a benne tárolt adatokat számítógép segítségével értékelik ki.

    Előkészítés:Különösebb előkészületre nincs szükség. A gyógyszereket a szokott módon kell szedni. A pontos, zajmentes mérés érdekében meglévő mellkas-szőrzetet a tappancsok helyén leborotválják.

    Figyelem! Fontos, hogy a végzett tevékenységét (pl. séta, étkezés, rohanás a busz után, lépcsőmászás, pihenés, tenisz, stb.), illetve az érzett szívpanasz jellegét, időtartamát pontosan felírja.

    Jó, ha tudja, hogy a készüléket és az elektródákat nem szabad levenni, víz sem érheti őket, ezért a készülék felhelyezése előtt kell tisztálkodni.

    Veszélyek: Veszélytelen vizsgálat.

    Fájdalom: Nem fájdalmas vizsgálat.

    Lelet: Normális esetben a szívverések száma a fizikai terhelésnek, illetve a nyugalmas időszakoknak megfelelően változik, ritmuszavar nem mutatható ki, és nincsenek a szív oxigénhiányos állapotára utaló jelek. Kóros esetben ritmuszavarok, oxigénhiányos időszakok mutathatók ki, melyek esetleg egybeesnek azokkal az időszakokkal, amikor a beteg szívpanaszokat, szorító mellkasi fájdalmat érzett.

    Ambuláns vérnyomásmonitor

    ABPM (Ambulant Blood-Pressure Monitoring) - 24 órás vérnyomásmérés: Célja a vérnyomás folyamatos, 24 órán át tartó rögzítése, amely a mindennapos megszokott tevékenység közben zajlik. A vérnyomás a különböző napszakokban normálisan is változik, de befolyásolja a fizikai aktivitás, a stressz, étkezés, stb. is. Különböző, csak időszakosan kialakuló eltérések, pl. néhány percig tartó vérnyomáskiugrások vagy tartós emelkedések kimutatására vagy gyakorta a beállított vérnyomáscsökkentő kezelés ellenőrzésére szolgál. Attól ugyanis, hogy az orvos aktuálisan normális értékeket mér, még egyéb időpontokban lehetnek kórosan magas értékek.

    Leírás: A vizsgálathoz vérnyomásmérő mandzsettát helyeznek fel a beteg karjára, amit vezetékek segítségével kötnek össze egy hordozható kisrádió méretű, automata vérnyomásmérő készülékkel, ami a nyakban lóg, és meghatározott időnként méri a vérnyomást, a pulzust, majd a mért eredményeket eltárolja. Eközben a páciens nyugodtan végezheti mindennapi megszokott tevékenységét, amit pontos időmegjelöléssel fel is kell, hogy jegyezzen. Huszonnégy óra elteltével leveszik a készüléket, és a benne tárolt adatokat számítógép segítségével értékelik ki.

    Előkészítés: Különösebb előkészületre nincs szükség. A gyógyszereket a szokott módon kell szedni.

    Figyelem! Ha a vizsgált személy gyógyszereit nem az előírás szerint szedi, a vizsgálat napján sem szabad változtatnia ezen! Nemcsak az orvost, saját magát is becsapja az, akinél nem a tényleges gyógyszerelés melletti értékeket mér a készülék. Ugyanez igaz akkor is, ha a mérés napján nem a megszokott, mindennapi tevékenységet végzi. Kevesebb terhelés, több pihenés esetén a vérnyomás alacsonyabb lehet a szokottnál. Jó, ha tudja, hogy a készüléket és a vérnyomásmérő mandzsettát nem szabad levenni. Víz nem érheti, ezért a készülék felhelyezése előtt kell fürödni, tisztálkodni!

    Veszélyek: Veszélytelen vizsgálat.

    Fájdalom: Nem fájdalmas vizsgálat. Amikor a készülék felfújja a mandzsettát, kellemetlenül szoríthat, erre az éjszaka folyamán többször is felébredhet a beteg.

    Lelet: Normális esetben a vérnyomás az élettani határértékek között mozog. Kóros esetben a több mérés átlagából számolt értékek vagy egy-egy kiugróan magas érték ettől eltérhet.

    TensioClinic Arteriográf tájékoztató

    Az erek állapota az érelmeszesedés jelenléte, illetve foka igen fontos információ, amelyet az orvosnak ismernie kell a helyes terápia kiválasztásához és ahhoz, hogy egy adott beteg esetében a súlyos szív és érrendszeri megbetegedések rizikóját minél pontosabban felmérhesse.

    A TensioClinic arteriográf egy új magyar világszabadalom, amelyet a Magyar Szabadalmi Hivatal a szellemi tulajdon hatékony védelméért a szellemi tulajdon világnapja alkalmából Millenniumi Díjban részesített 2005-ben. Segítségével gyorsan, egyszerűen adhatunk felvilágosítást:

    • az érrendszeri endothel funkcióról (Alx), azaz arról, hogy milyen stresszben vannak ereink, mennyire vannak összehúzódott (stresszes), vagy kitágult (normális) állapotban,

    • a főütőér (aorta) pulzushullám terjedési sebességéről (PWV). A mért sebesség a főütőér rugalmasságáról (stiffness), azaz az érelmeszesedés okozta változásokról ad információt. Minél magasabb a sebesség, annál merevebb az ér.

    A vizsgálat fájdalommentes és veszélytelen, mivel mindössze néhány percig tartó, fekvő helyzetben elvégzett vérnyomás és pulzushullám görbe mérésekből áll.

     

    A cikk dr. Balák Csaba közreműködésével készült. 

    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Gondoskodó szeretettel az egészségért

    Ajándékozzon masszázsterápiát, Optimum, vagy Góckutató szűrővizsgálatot! Érdekel >>