Leggyakoribb betegségek, tünetek
Az alábbiakban a leggyakrabban előforduló betegségekről, azok kialakulásáról, tüneteikről, vizsgálati és kezelési módjaikról tájékozódhatnak.
betegség
Akne (pattanás, mitesszer)
Az akne egy gyakori bőrbetegség, mely során a bőrben eltömődnek a pórusok és pattanások jelennek meg az arcon és a felsőtesten.
betegség
Achilles-ín szakadás
Az Achilles-ín a lábszár hátsó részén található, és a sarokcsontot köti össze a vádli izmokkal. Ez az ín felelős az általunk végrehajtott lábmozgások egy részéért, például járás, futás és ugrás esetében is szerepe van.
betegség
Addison-kór
Az Addison-kór lényege a mellékvesekéreg működésének idült elégtelensége, aminek következtében csökken a mellékvesekéreg hormonjainak termelődése.
betegség
Afta
Az afta egy fájdalmas, gyulladásos udvarral körülvett felületes hámhiány, mely a nyálkahártyákon jelentkezik.
betegség
Agydaganat
Az agydaganatok elsődlegesek és másodlagosak lehetnek. Az előbbiek az agyon belüli vagy a melletti sejtekből származnak.
betegség
Agyhártyagyulladás (meningitis)
Az agyhártyagyulladás az agyhártyák vagy agyburkok, azaz a központi idegrendszert körülvevő hártyáknak a gyulladásos megbetegedése.
betegség
Agyi érkatasztrófák
Agyi érkatasztrófa, közismert nevén agyvérzés, szélütés (stroke) a vérellátás hirtelen megszűnése az agy egy területén, amikor elhal az agyszövet egy része.
betegség
Agyrázkódás
Az agyrázkódás akkor következik be, ha az agy - a fejet ért ütés következtében - elmozdul a koponyán belül, de az ütés nem közvetlenül körülírt helyen éri.
betegség
Agyvelőgyulladás
Az agyvelőgyulladás az agy gyulladásos megbetegedése, amelyet az esetek túlnyomó többségében vírus okoz. Sok esetben kullancsok terjesztik.
betegség
AIDS
Az AIDS (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) az immunrendszer egy olyan betegsége, amelyet HIV-fertőzés (human immunodeficiency vírus) okoz.
betegség
Ajakherpesz
Az ajakherpesz a Herpes simplex 1 vírus (HSV-1) fertőzése következtében kialakuló hólyagos bőrgyulladás az ajkakon.
betegség
Ájulás
Az ájulás akkor következik be, amikor az agy vérellátása valamilyen oknál fogva átmenetileg (!) zavart szenved.
betegség
Akut veseelégtelenség
Akut veseelégtelenségről akkor beszélünk, ha a veseműködés oly mértékben romlik, hogy a veseszövetek több mint 60 százaléka már nem képes ellátni feladatát.
betegség
Alacsony vérnyomás, hypotonia
Krónikusan alacsony vérnyomásról beszélünk, ha a vérnyomás első (szisztolés) értéke tartósan nem haladja meg a 100 Hgmm-t.
betegség
Alagút-szindróma
Alagút-szindróma esetén a csukló csontjai közötti alagútszerű mélyedésben futó inak leszorítják az ideget és az ujjakban zsibbadás és fájdalom jelentkezik.
betegség
Alkoholizmus
Az alkoholizmussal küzdők napi szinten fogyasztanak alkoholt, mely előbb-utóbb testi, szellemi és szociális tüneteket okoz.
betegség
Alkoholmérgezés
Ha valaki hirtelen, viszonylag rövid idő alatt nagyobb mennyiségű alkoholt juttat a szervezetébe, kialakul az úgynevezett alkoholmérgezés.
betegség
Állati szőr okozta allergia
Állati szőr okozta allergia esetén is hasonló tünetek tapasztalhatóak, mint bármilyen más allergiás túlérzékenységi reakció következtében.
betegség
Allergia
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója, olyan anyagokra, amelyek az egészséges embernél semmilyen reakciót nem keltenek.
betegség
Álomkór
Az álomkór jellemzően afrikai fertőző betegség, amelynek következtében agyvelőgyulladás és agyhártyagyulladás alakul ki.
betegség
Aluszékonyság (hiperszomnia)
Aluszékonyságról a legalább 25 százalékkal megnövekedett alvásigény esetén beszélünk, amelynél problémát értelemszerűen a nappali aluszékonyság jelent.
betegség
Alvászavarok, álmatlanság
Az alvászavarok egyszerre jelentenek tünetet és betegséget. Komolyan kell venni, mivel az alvászavarok nem csak a szervezet regenerálódását nehezítik meg, hanem a mindennapos fizikai és szellemi tevékenység végzését is ellehetetleníthetik.
betegség
Alzheimer-kór - A felejtés betegsége
Az Alzheimer-kór egy visszafordíthatatlan, időben egyre súlyosbodó agyi megbetegedés, amely során egyre romlik a beteg memóriája és gondolkodási képessége.
betegség
Amnézia
Amnézia alatt az emlékezési képesség részleges vagy teljes hiányát értjük.
betegség
Angelman-szindróma
Az Angelman-szindróma létezésére egészen későn, az 1900-as évek végén derült fény. Dr. Harry Angelman volt az, aki először figyelt fel rá.
betegség
Angina pectoris
Az angina pectoris a szívizom vérellátási elégtelensége, oxigénhiánya által kiváltott klinikai tünetegyüttes.
betegség
Angolkór
Az angolkór (rachitis) a csontozatot érintő gyermekbetegség, amely kezelés hiányában felnőtt korban is súlyos következményekkel jár.
betegség
Anorexia
Az anorexia (anorexia nervosa) jellemzően torzuló önpercepción keresztül súlyfóbiával, testképzavarral, illetve jelentős súly-, tápanyag és vitaminhiánnyal jár.
betegség
Aranyér
Aranyérnek nevezzük a végbélnyílás körüli vénás hálózatot. Amikor ennek tágulata állandósul, panaszokat okoz, akkor beszélünk aranyér betegségről.
betegség
Arcmelléküreg gyulladás
Az arcmelléküregekben vírusos, bakteriális vagy gombás fertőzés, illetve allergiás folyamat következtében alakulhat ki gyulladás
betegség
Arcüreggyulladás
Az arcüreggyulladás az arckoponya üregeiben (homlok-, orrmellék-üreg) lévő nyálkahártya gyulladásos megbetegedése.
betegség
Árpa
A Hordeolum, köznapi nyelven az árpa, a szemhéjszél mirigyeinek akut gyulladása. Megkülönböztetünk külső árpát és belső árpát.
betegség
Asztma
Az asztma a légutak krónikus gyulladásos betegsége, amelynek kialakulásában számos gyulladásos sejt és sejtproduktum játszik szerepet.
betegség
Atópiás dermatitisz
Az atópiás dermatitisz (atópiás ekcéma) nagyon gyakori nem fertőző bőrbetegség, a tünetek gyakran már kisgyermekkorban jelentkeznek.
betegség
Autizmus
Az autizmus az agy olyan veleszületett, genetikai okokra visszavezethető, észlelési- és információfeldolgozási zavara, mely már gyermekkorban megnyilvánul.
betegség
Autoimmun betegségek
Autoimmun betegség esetén az immunrendszer nem tud különbséget tenni a "saját" és "nem saját" sejtek, fehérjék között, és önmagát támadja meg.
betegség
Bárányhimlő
A bárányhimlő (Varicella simplex), az egyik leggyakoribb és legfertőzőbb cseppfertőzéssel terjedő gyermekbetegség, amely ellen védőoltással lehet védekezni.
betegség
Basalioma
A basalioma a bőr legfelső rétegét alkotó hám alsó területéről kiinduló, rosszindulatú daganat. Az észlelésekor megkezdett kezelés hatékonysága kiváló.
betegség
Bechterew-kór
A Bechterew-kór degeneratív kórkép, mely a gerincoszlopot alkotó csigolyák közti ízületek gyulladásával, elmeszesedésével, mozgáskorlátozottsággal jár.
betegség
Bélelzáródás
A bélelzáródás alkalmával megszűnik a belek táplálékot és salakanyagokat továbbító funkciója. Az akut hasi katasztrófák közé tartozik, életveszélyes állapot.
betegség
Bélférgek, bélférgesség
Az ember emésztőszervrendszerében élősködő férgek okozta betegségeket nevezzük bélférgességnek.
betegség
Benőtt köröm
A köröm betegségei miatt, például a körömágy gyulladása, és az azt leggyakrabban kiváltó benőtt köröm miatt a sebészeti szakrendelőket sokan keresik fel.
betegség
Beszédfejlődési zavar
A beszéd zavaráról beszélhetünk, ha a kommunikációs életkori sajátosságok több hónapos késésben vannak, és 3 éves korra sem indul meg a beszéd.
betegség
BHP (Jóindulatú prosztata megnagyobbodás)
A jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) a prosztata mirigyállományának jóindulatú szövetszaporulata. Hátterében a hormonális változásoknak lehet szerepe.
betegség
Bölcsőhalál
A bölcsőhalálnak az az eset számít, amely során az egy évnél fiatalabb csecsemőt minden előzetes betegség, tünet nélkül holtan találják kiságyában.
betegség
Borderline
A borderline egy olyan személyiségzavar, melyben az érintett személy emberi kapcsolatai, hangulata és énképe nagyon impulzív és labilis.
betegség
Bőrrák
A daganatos megbetegedések között egyre előkelőbb helyet foglal el a bőrrák, azaz a bőrt érintő, különböző szövettani típusba sorolható tumorok.
betegség
Botulizmus
A botulizmus, köznapi nevén a kolbászmérgezés a Clostridium botulinum baktérium által termelt toxin okozta ételmérgezés.
betegség
Bulimia
A bulimia pszichiátriai megbetegedés, amelyet kóros falási rohamok, és ezeket követő intenzív, az elfogyasztott tápláléktól való szabadulási szándék jellemez.
betegség
Burnout szindróma
A burnout, vagyis kiégési szindróma egy olyan speciális munkahelyi ártalom orvosi elnevezése, amely vezető tünete a fizikai-érzelmi-mentális kimerülés.
betegség
Bütyök
A láb leggyakoribb ortopédiai deformitásai közé tartozó bütyök (hallux valgus) a láb I. sugarát, ezzel a nagylábujjat érintő elváltozás, melynek különböző súlyossági fokozatai vannak.
betegség
Calicivírus fertőzés
Gyomor- és bélhurutot nagyon sok kórokozó okozhat, közéjük tartozik a calicivírus. Ilyenkor jellemző a rossz közérzet, étvágytalanság, hányás és hasmenés.
betegség
Candida
A candida gomba a normál száj-, bél- és hüvelyflóra tagja, azonban túlzott elszaporodása esetén kórokozóvá válhat.
betegség
Cardiomyopathia
A cardiomyopathiák a szív izomzatát érintő, különböző okból létrejövő, különböző típusú megbetegedések, melyek előbb-utóbb a szív működésének zavarát okozzák.
betegség
Chlamydia
A Chlamydia trachomatis egy „parazita” jellegű baktérium, amely a megtámadott gazdasejtben betegséget okoz (pl. húgycsőgyulladás, méhnyak-gyulladás, stb.).
betegség
Cisztás fibrózis (mucoviscidosis)
A cisztás fibrózis Európában a leggyakoribb autoszomális recesszív öröklött genetikai betegség.
betegség
Cluster fejfájás
A cluster fejfájás az egyik leghevesebb fejfájás. Ismétlődő, súlyos, féloldali szemkörnyéki és homloktáji fájdalommal járó roham, melyet több egyéb tünet kísér.
betegség
Colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás)
A fekélyes vastagbélgyulladás ismeretlen eredetű, krónikus, gyulladásos betegség, amelyben a tápcsatorna szakaszai közül kizárólag a vastagbél betegszik meg.
betegség
Combnyaktörés
A combnyaktörés főként idős embereknél fordul elő, de a jóval ritkább fáradásos törés a túlterhelt sportolókat, vagy fizikai munkát végzőket is elérheti.
betegség
Conn-szindróma
A Conn-szindróma, azaz hiperaldoszteronizmus jellemzője az aldoszteron nevű hormon megnövekedett mennyisége, mely a kór jellegzetes tünettanát hozza létre.
betegség
COPD
A COPD, magyarul krónikus elzáródásos (légzési nehezítettséget okozó) tüdőbetegség. Következtében az alsóbb légutak szűkülete jön létre.
betegség
COVID-19
A 2019-es év végén a kínai Vuhan városában alakult ki a tüdőgyulladásjárványért felelős vírus, a SARS-CoV2, azaz a COVID-19.
betegség
CPPD (kristálybetegség)
A CPPD a kristálybetegség rövidítése, az úgynevezett kristály-arthropathiák (= kristály okozta ízületi bántalmak) közé sorolható.
betegség
Crohn-betegség
A Crohn-betegség az emésztőrendszer ismeretlen eredetű krónikus gyulladása.
betegség
Csalánkiütés (urticaria)
A csalánkiütés, azaz urticaria a leggyakoribb bőrgyógyászati kórképek egyike, mely a lakosság közel 20%-át érinti.
betegség
Csigolyaösszeroppanás
Sajnos előfordul, hogy a csigolyatest állományában törés következik be, ezt nevezzük kompressziós csigolyaösszeroppanásnak.
betegség
Csípőficam
A csípőficam gyakori fejlődési rendellenességek közé tartozó betegség, hazai előfordulási aránya 0,5%. Kialakulása genetikai és környezeti befolyásoktól függ.
betegség
Csomó a mellben
Amennyiben az emlők önvizsgálata során valaki csomót, bőrbehúzódást, a mellbimbó befelé fordulását vagy váladékozást észlel javasolt orvoshoz fordulnia.
betegség
Csontdaganatok
Csontdaganatoknak csak magában a csontszövetben létrejövő tumorokat tekinthetjük. A csontdaganatok leggyakrabban előforduló típusai az oszteoszarkóma, a chondroszarkóma és az Ewing-szarkóma.
betegség
Csontnekrózis (csontelhalás)
Csontnekrózis, vagy csontelhalás betegség esetén a fájdalom mértéke állás, járás, és az érintett csont mozgatásakor erősödik, pihentetésre a tünetek javulnak.
betegség
Csontritkulás (osteoporosis)
A csontritkulás hosszú ideig egyáltalán nem ad tünetet. Leggyakrabban csekély behatást követő csonttörés esetén kerül kivizsgálásra.
betegség
Csontvelőgyulladás
Egyes esetekben a csont fertőződik nyílt csonttörés vagy műtéti beavatkozás során, míg krónikus csontvelőgyulladás esetén a régi csontvelőgyulladás újul ki.
betegség
Cukorbetegség, diabétesz
Cukorbetegség esetén kevés inzulin termelődik, vagy egyáltalán nem termelődik, így a cukor nem jut be a sejtekbe, hanem a vérben felhalmozódik.
betegség
Demencia
A demencia összefoglaló név minden olyan állapotra, amikor az idegsejtek pusztulása vagy működési zavara miatt a szellemi képességek hanyatlani kezdenek.
betegség
Dengue vírus fertőzések
A Dengue vírusok 4 alfaja a trópusi és szubtrópusi országokban a malária után a második leggyakoribb szúnyog által terjesztett fertőzés.
betegség
Depresszió
A köznyelvben a depressziót a levert lelkiállapot szinonimájaként használják. Az orvostudomány számos típust különbözett meg, például akut, krónikus, bipoláris.
betegség
Derékfájás
A felnőtt lakosság 80-85%-a életében legalább egyszer szenvedett már több napig tartó, életvitelét is befolyásoló derékfájástól.
betegség
Dermoid ciszta
A dermoid ciszta zsírszövetekből, szőrszálakból, bőrsejtekből és más szövetekből álló zsákocskához hasonló kis képződmény. Viszonylag gyakori elváltozás, általában jóindulatú és nem jelent komoly egészségügyi kockázatot.
betegség
Diftéria
A diftéria (torokgyík, torokpenész vagy roncsoló toroklob) baktérium okozta fertőzés, nyálcseppekkel terjed, súlyos, öt-tíz százalékban halálos betegség.
betegség
Diszlexia
A diszlexia egy atipikus idegrendszeri fejlődés miatti tanulási zavar, mely elsősorban az olvasás elsajátításának nehézségében nyilvánul meg.
betegség
Ekcéma
Az ekcéma a bőr nem fertőző gyulladása, melyet különböző külső és belső/endogen faktorok váltanak ki. A legjellemzőbb tünete a gyulladt bőr és a viszketés.
betegség
Elhízás, obezitás
Az elhízás lényege a kóros zsírfelhalmozódás a szervezetben. Az egészséget súlyosan veszélyeztető állapot, amely több betegség kockázatát a sokszorosára növeli.
betegség
Endometriózis
Endometriózisról esetén a méh belső nyálkahártyája a méh üregén kívül is megjelenik, követi a menstruációs ciklus változásait és változatos panaszokat okoz.
betegség
Epehólyaggyulladás
A heveny epehólyag-gyulladás az epehólyag falának gyulladása, amit rendszerint az epehólyag-vezetékben rekedt kő okoz.
betegség
Epekő, epekövesség
Az epekő az epehólyagban képződött koleszterinből, kalciumból és egyéb anyagokból álló apró kőszerű képződmény.
betegség
Epilepszia
Az epilepszia az agy olyan működési zavara, melynek során elektromos túlműködés alakul ki, bizonyos agysejtek gátlásuk alól felszabadulnak.
betegség
Érelmeszesedés
Az érelmeszesedés során az egészségesen rugalmas verőerek sima érbelhártyája alatt kalcium-lerakódás jelenik meg, amely csökkenti a verőerek rugalmasságát.
betegség
Érsebészeti betegségek és eljárások
Az egyes érsebészeti (artériás) betegségek tünetei attól függőek, hogy mely verőéren alakul ki tágulat, szűkület, vagy az elzáródás.
betegség
Érszűkület
Az érszűkület az érelmeszesedés következménye, mely az érfalak megvastagodásához, az érfal rugalmasságának csökkenéséhez, a keresztmetszet beszűküléséhez vezet.
betegség
Ételallergia
Az ételallergia az immunrendszer túlzott reakciója, olyan anyagokra, amelyek az egészséges embernél semmilyen reakciót nem keltenek.
betegség
Ételmérgezés
Ételmérgezést az élelmiszerbe kerülő kórokozók által termelt mérgező anyagcseretermékek, toxinok okoznak. Előfordulhat egyedi esetben vagy csoportosan is.
betegség
Fáradtság, fáradékonyság
A fáradtság fiziológiás tünet is lehet, ilyenkor a szervezet védekező reakciójáról van szó, pihenésre kényszerülünk a túlzott kimerülés kivédésére.
betegség
Fejfájás
A fejfájás számtalan betegség kísérő tünete lehet, de léteznek önálló fejfájás szindrómák is.
betegség
Fejtetvesség
Fejtetvesség (pediculosis capitis) esetén 2,5-4,5 mm hosszúságú élősködő rovar, a fejtetű telepedik meg a hajas fejbőrön.
betegség
Félrenyelés
Félrenyelésnek nevezzük, ha evés közben egy ételdarab nem a nyelőcsőbe, hanem a légutakba kerül, ami legtöbb esetben köhögéssel távozik a légutakból.
betegség
Ficam
Azt a jelenséget nevezzük ficamnak, amikor az ízület a normál mozgástartományát elhagyja. A ficam során az ízületi felszínek elvesztik a normális kapcsolatot egymással.
betegség
Fitymaszűkület
A fitymaszűkület, a fityma bőrének különböző fokú szűkületét jelenti, amely miatt a fityma bőre a makkról nem húzható vissza.
betegség
Fóbia
Akkor beszélünk fóbiáról, ha valaki olyan ingerekre reagál intenzív félelemmel, amit mások nem tekintenek félelmetesnek vagy veszélyesnek.
betegség
Fogínygyulladás, fogínyvérzés, ínysorvadás
A fogágy és az íny gyulladásos betegségei a lakosság jelentős százalékát érintik.
betegség
Fogkő, fogkövesség
A fogkő tulajdonképpen megkövesedett lepedék, mely képződéséhez feltétlenül szükségesek a szájüregünkben élő baktériumok, szerves anyagok, valamint ásványi sók.
betegség
Fogszuvasodás
A fogszuvasodás a fogaknak a szájüregbe előtört és lepedékkel borított, keményszöveti felszínén megjelenő krónikus folyamat.
betegség
Fogyás
A testsúly fél- egy év alatt bekövetkező, legalább 5%-kal való csökkenését nevezzük fogyásnak.
betegség
Fülzúgás (tinnitus)
A fülzúgás nem önálló betegség, hanem tünetegyüttes, melynek során a páciens különböző hangokat hall, de külső hangforrás hiányában.
betegség
Garatgyulladás (pharyngitis)
A torok- és garat gyulladását számos kórokozó kiválthatja, a fertőzés lehet vírusos és bakteriális eredetű.
betegség
Gégegyulladás
A gégegyulladásnak akut és krónikus formája van. Akut formája minden korban előfordulhat, általában nem önállóan, hanem más felső légúti hurutokkal egyidejűleg.
betegség
Gerinc instabilitás
A gerinc instabilitás során a normálisnál nagyobb terjedelmű mozgás alakul ki egy vagy több gerincszakaszon, mely jelentős hatással lehet az életminőségre.
betegség
Gerinccsatorna szűkület
A derékfájdalom a civilizált világban népbetegség. A krónikus derékfájdalmak hátterében az esetek döntő többségében gerinccsatorna szűkület áll.
betegség
Gerincdaganatok
Az elsődleges gerincdaganatok a gerincet alkotó sejtekből és szövetekből kiinduló elváltozások, míg a másodlagosak más tumorok gerincben jelentkező áttétei.
betegség
Gerincferdülés (scoliosis)
A szkoliózis (scoliosis), vagyis a gerincferdülés a gerinc kóros deformálódását jelenti, a tér mindhárom irányában mely a gyors testi növekedés idején jelentkezik.
betegség
Gerincsérv vagy porckorongsérv, mi a helyes elnevezés?
Gerincsérv vagy porckorongsérv? A porckorongsérv a helyes megnevezés, de a gerincsérvnél is pontosan tudjuk, hogy mire gondoltunk, és mi a bajunk.
betegség
Gilbert-kór
A Gilbert-kór a máj örökletes működési zavara. Nem valódi betegség, hanem ártalmatlan, jóindulatú, krónikus állapot.
betegség
Gócbetegség
Gócbetegség esetén egy szerv vagy szervrendszer megbetegedése a szervezet egy távolabbi pontján kialakult fertőzéses eredetű, idült gyulladásából származik.
betegség
Gombás bőrbetegség
Gombás bőrbetegség esetén a bőrön egyébként is jelen lévő gombák a szervezet legyengülése, fogékonysága miatt kórosan elszaporodnak.
betegség
Guillain-Barré-szindróma
A Guillain-Barré-szindróma egy ritka autoimmun betegség, ami a perifériás idegeket támadja meg.
betegség
Gyomorfekély
A gyomorfekély kialakulásához vezet, amikor megszűnik a gyomor nyálkahártyát károsító hatások és a nyálkahártya védelmét biztosító tényezők egyensúlya.
betegség
Gyomorrák
A gyomorrák a gyomorfal nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganat, mely kialakulása mögött számos környezeti és genetikai faktor is lehet.
betegség
Gyomorrontás
A gyomorrontás a gyomornyálkahártya heveny gyulladása. Leggyakrabban a gyomor túlterhelése, romlott étel, bakteriális vagy vírusfertőzés következménye.
betegség
Hajhullás
A hajhullás a legtöbb esetben nem önálló betegség, hanem egy tünet, ami többféle rendellenességre, hiányállapotra, betegségre is utalhat a szervezetben.
betegség
Hányás, hányinger
A hányás a szervezet védekező reakciója, melynek során megszabadul a gyomorba jutott tápláléktól, ami mennyiségében túl sok, vagy minőségében nem megfelelő.
betegség
Hasfájás, hasi fájdalom
Hasi fájdalmak esetében megkülönböztetünk akut és krónikus hasfájást. Akut hasfájásról akkor beszélhetünk, ha keletkezésének ideje 1 hétnél korábbi.
betegség
Hasnyálmirigy gyulladás
A heveny hasnyálmirigy-gyulladás hirtelen kialakult gyulladás, ami enyhe lefolyású, vagy az életet is veszélyeztető betegség is lehet.
betegség
Hátfájdalom, hátfájás
A gerincet különböző szakaszokra oszthatjuk fel, úgymint nyak, hát, ágyék, keresztcsont és farokcsont. A hátfájdalom az egyik leggyakoribb, fájdalommal járó mozgásszervi panasz, amit szinte minden ember tapasztal élete során.
betegség
Hemokromatózis
A hemokromatózis egy olyan – génhiba folytán kialakuló – vasanyagcsere-zavar, amelynek következtében fokozott mértékben szívódik fel a vas, melyből ezután a felesleg a szervekben lerakódik és károsítja az érintett szerv szöveteit.
betegség
Heregyulladás
A heregyulladás (orchitis) az egyik vagy mindkét herét érinti, mely virális (vírus fertőzés okozta) vagy bakteriális (baktérium okozta fertőzés) eredetű, de előfordulhat, hogy az oka ismeretlen marad.
betegség
Hererák
A hererák a here rosszindulatú daganata, mely leggyakrabban fiatal férfiakban (20-40 évesek) jelentkezik, de gyermekekben is előfordulhat.
betegség
Heresérv
A heresérv a lágyéksérvek közé tartozik. Akkor beszélünk heresérvről, amikor a hasi szervek egy része a lágyékcsatornán keresztül átcsúszik a herezacskóba is.
betegség
Herevisszeresség (varicocele)
Herevisszeresség (varicocele) esetén kitágulnak a herezacskóban található vénák, aminek következtében romlik az oxigénben szegény vér elvezetése a herék területéről. Szinte mindig a bal oldali érfonatot érinti, jobb oldalon ritkán alakul ki.
betegség
Herevízsérv (hydrocele)
A herevízsérv (hydrocele) a hereburokban összegyűlt folyadékgyülem, mely gyermekkorban legtöbbször veleszületett jelenség és egy éves korra magától megszűnik.
betegség
Herpesz
Herpesz vírussal a lakosság közel 100% -a fertőzött, azonban az első fertőzés 90%-ban tünetmentesen zajlik. A szervezet legyengülése esetén a fertőzés kiújul.
betegség
Hiperaktivitás, ADHD
A figyelemhiányos hiperaktivitás zavar a magasabb szintű mentális folyamatokért felelős agyi területek eltérő működésére vezethető neurológiai tünetegyüttes.
betegség
Hörghurut (bronchitis)
A hörghurut a légcső és az ennek folytatását képező hörgők gyakran váladékképződéssel kísért gyulladása.
betegség
HPV fertőzés
A human papilloma vírus (HPV vírus) fertőzés a leggyakoribb vírusos eredetű, leginkább szexuális úton terjedő betegség.
betegség
Húgyhólyag-gyulladás
Nevezik húgyhólyag-gyulladásnak, hólyaghurutnak, cisztitisznek és felfázásnak is, de valójában a hólyagot érintő bakteriális húgyúti fertőzésről van szó.
betegség
Hüvelygyulladás
A hüvelygyulladás a női betegségek közül a leggyakoribb. Ha hüvely saját baktérium mikroflórája sérül, a kórokozók elszaporodhatnak ami gyulladáshoz vezethet.
betegség
Idegösszeomlás
Az idegösszeomlás az az állapot, amikor valaki olyan krízishelyzetbe kerül, amellyel nem tud megbirkózni, nincsenek viselkedési mintái, amelyek átsegíthetnék.
betegség
Időskori makula degeneráció (AMD = Age-related Macular Disease)
A fejlett országok statisztikái szerint az időskori súlyos látásromlás leggyakoribb oka a makula-degeneráció („szemfenéki meszesedés”, sárgafolt-sorvadás, AMD).
betegség
Impotencia, merevedési zavar
A köznyelvben az impotencia közösülésre, erekcióra való képtelenséget (impotencia coeundi) jelent.
betegség
Influenza
Az influenzát az ortomixovírusok családjába tartozó influenzavírus A, B és C okozzák.
betegség
Ínhüvelygyulladás
Az egyhangú, sokszor ismétlődő mozgás és mechanikus irritáció a kéz, csukló vagy alkar ínhüvelygyulladását eredményezi.
betegség
Inzulinrezisztencia (IR)
Az inzulinrezisztencia (IR) egy szénhidrát-anyagcsere zavar, melyet a 2-es típusú cukorbetegség előszobájának is tekintenek.
betegség
Irritábilis bél szindróma (IBS)
Az irritábilis bél szindróma (IBS) a belek funkcionális rendellenessége, ami olyan tünetekkel járhat, mint hasfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés.
betegség
Isiász, ischias
Az ischias az ülőideg, vagyis a nervus ischiadicus gyulladása, mely szervezetünk legvaskosabb, leghosszabb perifériás idege.
betegség
Iskolaérettség megítélése orvosi szempontból
Az iskolaérettség helyes megállapításával elkerülhető, hogy egy esetlegesen korán beiskolázott gyermeket kudarcélményeknek tegyük ki, és a gyermeknél magatartási zavar, diszlexia, diszkalkulália vagy diszgráfia alakuljon ki.
betegség
Izomgörcs
Izomgörcsnek nevezzük az izomszövet akaratlan, rövidebb-hosszabb ideig tartó, erőteljes összehúzódását és fájdalmas merevségét.
betegség
Ízületi gyulladás
Az ízületi gyulladás olyan állapot, amely során az ízületekben található ízületi tok és porc folyadékállományú hártyája, az ún. szinoviális membrán begyullad.
betegség
Jódhiány
Megfelelő ellátottság mellett a pajzsmirigy kb. 3 hónapra elegendő jóddal rendelkezik, ezután jódhiányos állapot alakul ki, mely pajzsmirigy problémákhoz vezet.
betegség
Kalapácsujj
A kalapácsujj a láb leggyakoribb deformitásai közé tartozik - valójában gyűjtőfogalom több altípussal, melyek különböző súlyossági fokokban jelennek meg.
betegség
Kancsalság
A kancsalság a szemek hibás állása, amelynek következtében a két szem "nem tud ugyanoda nézni", a két szem nézővonala nem találkozik a fixált pontban.
betegség
Keresztszalag-szakadás
A keresztszalagok szakadása a szakadás mértékét tekintve lehet részleges vagy teljes, a sérülés kialakulását tekintve pedig akut (friss) vagy krónikus (spontán és tökéletlenül gyógyult).
betegség
Kézremegés
A kézrenegésremegés az izmok akaratlan, ismétlődő, ritmusos összehúzódása és elernyedése. A remegés (tremor) jelentkezhet egy vagy több testrészen is.
betegség
Kiütések
A kiütés a bőrön kialakuló szín és szövetszerkezeti eltéréseket okozó tünet, mely gyakran jár hőmérsékleti eltéréssel is és viszketéssel vagy fájdalommal.
betegség
Klimax, változókor, menopauza
Az életkor előrehaladtával megváltozik a női szervezet hormonális egyensúlya. Innen származik az elnevezés: változókor, menopauza vagy klimax.
betegség
Köhögés
Leggyakoribb kérdés , hogy száraz inger köhögésünk van-e vagy bőséges váladékürítéssel járó ún. produktív köhögés.
betegség
Köldöksérv
A hasfali sérvek egyik típusa a köldöksérv. A hasfal fejlődéstani okok miatt a köldök területén gyengébb, itt sérvkapu keletkezhet.
betegség
Koncentrációzavar
A koncentrációzavar általában pszichiátriai állapot, szerhatás vagy fiziológiás állapot velejárója. Okozhatja stressz, általános fáradtság és depresszió is.
betegség
Kondilóma, nemi szervi szemölcs
A kondilóma (condyloma acuminatum) a nemiszerveken és a végbélnyílás körül (ritkán a szájüregben vagy a garatban) előforduló vírusos szemölcs.
betegség
Könyökalagút-szindróma
Az alagútszindróma akkor alakul ki, amikor a test izmai, szalagjai, csontjai és kötőszövetei közötti járatokban (alagutakban) lévő idegek valamilyen okból nyomás alá kerülnek.
betegség
Kopaszodás
Az életévek emelkedésével egyre jellemzőbb ugyan a haj ritkulása, elvékonyodása, de a kopaszodás, hiányállapot vagy szervi rendellenesség jele is lehet.
betegség
Körömeltérések
A köröm eltérései számos betegségre hívhatják fel a figyelmünket. A körömlemez színbeli, alaki eltérései számos okra vezethetők vissza.
betegség
Körömgomba
Az onychomycosis a kéz vagy láb körömlemezének gombás fertőzése. A körömgomba előfordulása az európai felnőtt népességben 3-22 százalékra tehető.
betegség
Korpásodás
A fejbőr igen gyakori problémája a korpásodás, vagyis a fejbőr fokozott hámlása.
betegség
Koszorúér-betegség, ISZB
A (szív)koszorúér-betegség, más néven iszkémiás szívbetegség (ISZB) egy olyan állapot, amelyben a szívhez vért szállító koszorúerek összeszűkülnek vagy elzáródnak.
betegség
Köszvény (arthritis urica)
A köszvény az ízületi gyulladás rohamokban jelentkező formája, melyet húgysav kristályok okoznak.
betegség
Kötőhártya-gyulladás
A kötőhártya-gyulladás szemhéji duzzanatot jelent, leggyakrabban szemvörösség, szemhéjak összeragadása, nyomásérzés, viszketés, könnyezés, szemhéjgörcs kíséri.
betegség
Középfül betegségek gyermekkorban
Gyermekkorban leggyakrabban a szezonálisan halmozódó felső légúti fertőzésekhez társuló középfül megbetegedések okoznak fülfájást.
betegség
Középfülgyulladás
A középfül gyulladásos betegségei igen gyakoriak. Kórokilag, tünetileg és gyógyhajlamukat tekintve rendkívül változatosak, ebből adódóan kezelésük is más.
betegség
Külső hallójárat gyulladás gyermekkorban
Jellemzően a nyári időszakban, medencézés kapcsán fordul elő nagyobb gyakorisággal, de az év más időszakában is lehet a fülfájás oka a külső hallójárat gyulladása.
betegség
Lábdagadás
A lábszárak, bokák és a lábfej dagadása jelentkezhet egészségeseknél is hosszabb állás/ülés után, vagy menstruációt miatt, de betegség is állhat a háttérben.
betegség
LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) cukorbetegség
A LADA a 2-es típusú diabéteszhez hasonlóan felnőttkorban jelentkezik, de autoimmun eredetű folyamat révén alakul ki, akárcsak az 1-es típus.
betegség
Laktózintolerancia (laktózérzékenység)
A laktózérzékenység (laktózintolerancia, tejcukorérzékenység) oka az enzim elégtelen vagy hiányos termelése.
betegség
Láz, hőemelkedés
A testünk hőmérséklete normálisan 36-37 °C között van, a 37-38 °C közötti testhőmérsékletet hőemelkedésnek, a 38 °C felettit pedig láznak nevezzük.
betegség
Légiós betegség (legionella-fertőzés, legionellosis)
A légiós betegséget a Legionella családba tartozó baktériumok okozzák, legsúlyosabb formája a kétoldali tüdőgyulladás, enyhébb formája pedig a Pontiac-láz.
betegség
Lepkehimlő
A lepkehimlő, orvosi nevén erythema infectiosum, egy vírusos fertőzés, amelyet az emberi parvovírus B19 okoz.
betegség
Leukémia
A leukémia (fehérvérűség) a vérképző rendszer rosszindulatú megbetegedése, amikor a csontvelőben a vérsejtképzés folyamata kórossá válik.
betegség
Lisztérzékenység (cöliákia)
A lisztérzékenység más néven cöliákia, gluténszenzitív enteropátia; az egész szervezetet érintő autoimmun-betegség.
betegség
Long-COVID szindróma
Amennyiben panaszok az akut fertőzés lezajlása után 12 héttel is fennállnak, akkor a szakirodalom ún. long-COVID (vagyis hosszú COVID) szindrómáról beszél.
betegség
Lúdtalp
A lúdtalp a leggyakoribb statikai eredetű lábbetegség. Az elváltozás lényege a láb boltozatos rendszerének lesüllyedése.
betegség
Lumbágó
A lumbágó görög eredetű szó, derékfájdalmat jelent. A derék, vagy lumbális gerinc, a gerinc(oszlop) háti és keresztcsonti szakaszát összekötő része.
betegség
Lupusz (SLE)
A lupusz – teljes nevén szisztémás lupus erythematosus, rövidítve SLE – egy krónikus autoimmun betegség, mely világszerte kb. 5 millió embert érint, elsősorban nőket.
betegség
Lyme-kór
A Lyme-kór kórokozója a fertőzést átvivő kullancs csípése útján, annak nyálával kerül az emberi szervezetbe, ahol krónikus, hullámzó lefolyású, több szervet érintő fertőzést okoz.
betegség
Magas koleszterinszint
A koleszterin az emberi szervezet minden részében megtalálható, kiváltképpen az epében, a mellékvesékben és az idegrendszerben.
betegség
Magas vérnyomás
Magas vérnyomásnak a folyamatosan fennálló 140/90 Hgmm (higanymilliméter) feletti vérnyomásértékeket nevezik.
betegség
Magnéziumhiány
Magnéziumhiánynak a vérben fellépő alacsony magnéziumkoncentrációt nevezik.
betegség
Májfolt
A köznyelvben májfoltnak nevezzük a testen bárhol megjelenő sötétbarna, olykor szürke árnyalatú bőrelszíneződéseket, melyeknek körvonala szabálytalan.
betegség
Májgyulladás (hepatitis)
A májgyulladás százmilliókat érint világszerte, a Hepatitis B vírus által kiváltott májgyulladás például a leggyakoribb fertőző betegségek közé tartozik.
betegség
Májrák
A daganatos betegségek között 2-4 százalékos előfordulási arányával a májrák viszonylag ritka, de a halálozási statisztikái meglehetősen rosszak.
betegség
Májzsugor
A májzsugor különböző eredetű krónikus májbetegségek visszafordíthatatlan végstádiuma.
betegség
Mandulagyulladás
A mandulagyulladás a torok hátsó részében elhelyezkedő páros mirigyszerv, a mandula fertőzés okozta gyulladásos megbetegedése.
betegség
Meddőség
Meddőségről akkor beszélünk, amikor egy év rendszeres, ovuláció idejére eső házasélet ellenére elmarad a sikeres terhesség.
betegség
Méhnyakgyulladás
A méhnyakgyulladás (cervicitis) a méhnyak, vagyis a méhnek a méhszájjal a hüvelybe nyíló alsó, keskenyebb harmadának a betegsége, gyulladása.
betegség
Méhnyakrák
A méhnyakrák, a méhnyak laphámsejtjeinek rosszindulatú elfajulásából kialakuló daganatféleség.
betegség
Méhpolip, méhnyálkahártyapolip, endometriumpolip, polypus
A méhpolip az egyik leggyakoribb, általában jóindulatú méhelváltozás, ami bármely életkorban előfordulhat, de a 40-50 éves korosztálynál a leginkább jellemző.
betegség
Melanoma malignum
A melanoma elsősorban a bőr, elvétve a szem, az agyhártyák, illetve különböző nyálkahártyák melanocytáiból kiinduló rosszindulatú daganata.
betegség
Mellékhere-gyulladás (epididymitis)
A mellékhere-gyulladás, vagy epididymitis a mellékherék és a mellékhereüreg gyulladását jelenti. A betegség általában bakteriális fertőzés következtében alakul ki, és a leggyakrabban a fiatal felnőtteket és az idősebb férfiakat érinti.
betegség
Mellhártyagyulladás
A mellhártyagyulladásnak "száraz" és "nedves" formáját különböztetjük meg. A száraz mellhártyagyulladás leggyakoribb oka a tüdőgyulladás.
betegség
Mellkasi fájdalom
A mellkasi fájdalmat mindig komolyan kell venni, mert hátterében életet fenyegető betegség is állhat.
betegség
Mellrák
A mellrák emlő rosszindulatú daganata, mely leggyakrabban középkorú, idős asszonyoknál (40-60 évesek) jelentkezik, de ma már előfordulhat fiatalabb korban is.
betegség
Mélyvénás trombózis
Mélyvénás trombózisról akkor beszélünk, amikor vérrög (trombus) képződik a szervezet valamelyik mélyen fekvő vénájában.
betegség
Memóriazavar
A memóriazavar az emlékezés három alapvető területén jelentkezhet: a megjegyzés, a megtartás és a felidézés területén.
betegség
Menedzserbetegség
Menedzserbetegségről beszélünk, ha a munkahelyi felelősségből, elvárásokból adódó folyamatos stressz hatására megnő a különböző testi betegségek kockázata.
betegség
Metabolikus szindróma
A metabolikus szindróma (inzulin rezisztencia szindróma) jellemzői az elhízás, magas vérnyomás, magas vércukorszint és kóros vérzsír-összetétel.
betegség
Migrén
A migrén bizonyos időközönként jelentkező, rohamszerűen kezdődő, féloldali, pulzáló fejfájás, melyhez hányás, fényérzékenység, hangérzékenység társulhat..
betegség
Mióma
A mióma a méh simaizomszövetén keletkező jóindulatú daganat, ami rendkívül gyakori nőgyógyászati probléma, a fogamzóképes korú nők 20%-át érinti.
betegség
Mumpsz
A mumpsz, vagy járványos fültőmirigy-gyulladás fertőző vírusos megbetegedés. Leggyakrabban gyerekeknél fordul elő, de védőoltással megelőzhető.
betegség
Napallergia
A napallergia a bőr kórosan megnövekedett fényérzékenysége, mely, ha nem kezelik megfelelően vagy nem figyelnek a megelőzésére, súlyos következményekkel járhat.
betegség
Napégés
A napégés más égésekhez hasonló bőrsérülés. Kiváltója a nap UV-, főként az UV-B sugárzása.
betegség
Napszúrás
A napszúrás az agyhártyák magas hőmérséklet és a sugárzás hatására kialakult, úgynevezett steril (kórokozó - baktérium, vírus - nélkül kialakult) gyulladása.
betegség
Nehézlégzés
A nehézlégzés vagy légszomj olyan tünet, ami a légvétel akadályoztatása miatt lép fel. A kellemetlen érzést fulladás-szerű állapottal szokás jellemezni.
betegség
Neuropátiás jellegű fájdalmak
Neuropátiás jellegű fájdalmaknak nevezzük az idegi eredetű fejdalmakat. Az idegrendszer károsodása gyakran nyilvánul meg végtag gyengeségben, zsibbadásban, érzészavarban, fájdalomban.
betegség
Nyitott gerinc
Nyitott gerinc a csontos gerinc, a gerincvelő burkai, és a gerincvelő különböző súlyosságú záródási zavara, bénulásokkal.
betegség
Ödéma
Az ödéma szövetközti vizenyőt jelent. Akkor alakul ki, ha a szövetközti folyadék termelődésének és elvezetődésének egyensúlya felbomlik.
betegség
Orbánc
Az orbánc élénk bőrpírral, duzzanattal, hidegrázással, lázzal és fájdalommal járó, fertőző bőrgyulladás.
betegség
Orrpolip
Az orrpolipok az orrmelléküregekben, néha az orrkagylókon képződő halvány, alapjukról elmozgatható, kocsonyás nyálkahártya-képződmények.
betegség
Orrsövényferdülés
Orrsövényferdülésnek az orrsövény alaki eltéréseit, deformitásait nevezzük.
betegség
Övsömör (herpes zoster)
Egy bárányhimlős fertőződés után a herpesz vírus megbújik gerincoszlop idegdúcaiban, és hosszú évek után, övsömör formájában újulhat ki.
betegség
Pajzsmirigyproblémák
A leggyakoribb pajzsmirigyproblémák közé tartozik a pajzsmirigy-megnagyobbodás, a pajzsmirigy-alul- és túlműködés, a pajzsmirigygyulladás, és a daganatok.
betegség
Pajzsmirigyrák
A pajzsmirigy rosszindulatú daganata, a pajzsmirigyrák szerencsére a ritkább rákos elváltozások közé sorolható.
betegség
Pánikbetegség
A pánikbetegség a szorongásos zavarok közé sorolható. A pánikroham során az érintettek látszólag objektív ok nélkül hirtelen kínzó félelmet élnek meg.
betegség
Parkinson kór
A Parkinson-kór a mozgászavart okozó leggyakoribb neurodegeneratív betegségek közé tartozik.
betegség
Perimenopauza
Változatos tünetekkel jelezheti a női szervezet a menstruáció elmaradásához vezető természetes hormonális folyamat elindulását. Ezt az időszakot nevezzük perimenopauzának.
betegség
Petefészekrák
A petefészekrák a petefészek (két petefészekből az egyik vagy mindkettő) rosszindulatú daganata.
betegség
Pikkelysömör
A pikkelysömör, vagy más néven psoriasis, egy nem fertőző, elsősorban bőrelváltozásokat okozó szisztémás betegség.
betegség
PMS (premenstruációs szindróma)
A menstruációs ciklus hormonális változásainak köszönhetően a vérzés jelentkezése előtt kellemetlen panaszok jelentkezhetnek, ezen tünetcsoportot nevezzük premenstruációs szindrómának.
betegség
Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy komplex, az egész szervezetet érintő anyagcsere-betegség, mely elsősorban bőr- és nőgyógyászati tünetekkel jár.
betegség
Porckopás (artrózis, osteoarthrosis)
Az artrózis a végtagok vagy a gerinc kisízületeinek megbetegedése, melynek során a csontot borító porc elvékonyodik, elkopik.
betegség
Porckorongsérv (discus hernia)
Porckorongsérvről akkor beszélünk, ha a porckorong körkörös gyűrűi átszakadnak, a kocsonyás anyag a gerinccsatorna felé türemkedik és ott szűkületet okoz.
betegség
Post-COVID szindróma
Amennyiben a panaszok a COVID-19 fertőzés lezajlása után is jelentkeznek, akkor ún. post-COVID vagy long-COVID szindrómáról beszélünk.
betegség
Poszttraumás stressz szindróma
A poszttraumás stressz szindróma (PTSD) akkor alakul ki, ha valakit olyan váratlan és súlyos megrázkódtatás ér, amit képtelen feldolgozni.
betegség
Prosztatagyulladás (prostatitis)
A prosztatagyulladás (prostatitis) az egyik leggyakoribb prosztataprobléma, amely bármely életkorban előfordulhat. Több típusa van, amelyek tüneteikben és a kiváltó okokban egyaránt különböznek.
betegség
Prosztataproblémák
A leggyakoribb prosztataproblémák közé tartozik a prosztatagyulladás, prosztata megnagyobbodás és a prosztatarák.
betegség
Prosztatarák
A prosztata daganata a férfiak második leggyakoribb daganatos megbetegedése a tüdőrák után.
betegség
Rándulás
A mindennapi élet során gyakran előfordulhat, hogy hirtelen megcsúszunk, elesünk vagy rosszul lépünk, és ennek következtében meggyűrjük vagy túlerőltetjük az ízületeinket.
betegség
Reflux, gyomorégés
A reflux ma már jól ismert fogalom a köztudatban is. Lényege a - legtöbbször savas - gyomortartalom visszafolyása a nyelőcsőbe, esetenként a torok magasságáig.
betegség
Rejtett here, ingahere
A rejtett here jellemzően a hasüregben, a lágyékcsatornában vagy a herezacskó felett helyezkedik el.
betegség
Rekedtség
A rekedtség nem betegség, hanem egy tünet, melynek hátterében különböző problémák állhatnak.
betegség
Rheumatoid arthritis
A rheumatoid arthritis esetén a szervezet saját építőelemeit megtámadó folyamat indul el, és ez az ízületi felszínt borító hártya gyulladását eredményezi.
betegség
Rosacea
A rosacea egy krónikus bőrbetegség, amely jellemzően az arcon jelentkezik, de más bőrfelületeken is megjelenhet. Bármely életkorban előfordulhat, de a középkorú felnőttek, különösen a 30 és 50 év közöttiek érintettsége a leggyakoribb.
betegség
Rotátorköpeny-sérülések
A rotátorköpeny a váll izmainak és inainak egy csoportja, amely a felkarcsontot rögzíti a vállízületben.
betegség
Rövidlátás
A rövidlátás olyan látászavart jelöl, melynek következtében a távolban található tárgyak elmosódva, homályosan láthatóak.
betegség
RSV-fertőzés
A légúti óriássejtes vírus (Respiratorikus Szinciciális Vírus, RSV) az alsó és a felső légutakat támadja meg. Rendszerint megfázásszerű tüneteket okoz, elhúzódó köhögéssel.
betegség
Rubeola, rózsahimlő
A rózsahimlő cseppfertőzéssel terjedő, csak emberről emberre átvihető, igen ragályos, kiütésekkel járó vírusfertőzés.
betegség
Rühesség
A rühesség egy világszerte elterjedt, emberről emberre terjedő bőrbetegség.
betegség
Sárgaság
Sárgaság esetén a szervezetben kórosan felszaporodó epefesték (bilirubin) lerakódik a szervekben és sárga elszíneződést okoz.
betegség
Scheuermann-betegség
A Scheuermann-betegség a csigolyák gyermekkori csontosodási zavara, mely a növekedés befejeződéséig tart.
betegség
Sebgyógyulási zavarok, kóros hegesedés
A sebgyógyulási folyamat időtartama a sérülés jellegétől, a sebkezeléstől, a beteg általános állapotától függ. Lehet maradéktalan, de bekövetkezhet a sebgyógyulás zavara is.
betegség
Skarlát
A skarlát (régi nevén vörheny) baktériumok, leggyakrabban a Streptococcus pyogenes által okozott fertőző betegség, mely többnyire kisgyermekeket érint.
betegség
Stressz
A stressz szót általánosan használjuk a mindennapokban, azonban a pontos jelentésével kevesen vannak tisztában.
betegség
Stroke
Gutaütés, szélütés vagy angol nevén stroke esetén egy agyi működészavart okozó érkatasztrófáról van szó.
betegség
Strúma
A pajzsmirigy megnagyobbodását nevezik strúmának vagy golyvának, melynek oka rendszerint a jódhiány.
betegség
Szalmonella
A szalmonella egy gram negatív, pálcikaalakú baktérium, mely hasmenéses kórképeket okoz az emberben.
betegség
Szamárköhögés
A szamárköhögés jellegzetes, fuldokló, görcsös köhögési rohamokkal járó, hosszan elhúzódó, rendkívül fertőző légúti megbetegedés.
betegség
Szédülés
Orvosi értelemben szédülés (vertigo) alatt a határozott irányú forgó vagy dőlő mozgásélményt értjük.
betegség
Székrekedés
Székrekedésről akkor beszélünk, ha valaki heti 3-nál kevesebbszer ürít székletet, vagy erőlködnie kell, ill. székletürítés után a végbélben akadályérzés marad.
betegség
Szemészeti daganatok
A szemészet tárgykörébe tartoznak azok a daganatok, amelyek a szemben, a szem közvetlen közelében (szemhéjakon, szemzugban) és a szemgödörben alakulnak ki.
betegség
Színtévesztés, színvakság
Színtévesztés és színvakság alatt olyan öröklődő látászavart értünk, amikor a színérzékelő csapok valamelyike kevesebb, gyengébben működik, vagy hiányzik.
betegség
Szívelégtelenség
A szívelégtelenség esetén a kamra összehúzódásának károsodása miatt a szív nem tudja a szervezet működéséhez szükséges vérellátást biztosítani.
betegség
Szívinfarktus
Szívinfarktusnak a szívizom vérellátási zavara következtében létrejövő szívizomelhalást nevezzük.
betegség
Szívizomgyulladás (myocarditis)
A myocarditis a szívizomszövet gyulladása, amelynek hátterében általában valamilyen fertőző ágens áll.
betegség
Szívritmuszavar
A szívritmuszavarok a szívizom normális ritmusos összehúzódásainak zavarát jelentik.
betegség
Szorongás
A szorongás alapvető és természetes emberi tapasztalat szervezetünk veszélyhelyzetre adott reakciója, melyet sokféle lelkileg megterhelő helyzetben átélnek az emberek.
betegség
Szúnyogcsípés-allergia (Skeeter-szindróma)
A szúnyogcsípések mindenki számára kellemetlenek, de bizonyos esetekben a szokásosnál több és látványosabb tünetekkel járhat.
betegség
Szürkehályog
A szürkehályogban a szemlencse elhomályosodik, elszürkül, az érintett személy látása elmosott, ködös lesz, a fény- és sötétség adaptáció romlik.
betegség
Teniszkönyök, golfkönyök
Teniszkönyök illetve golfkönyök esetén az izmok fokozott igénybevétele és az ismétlődő traumák hatására szakadások keletkeznek az izomban.
betegség
Tetanusz
A tetanuszt (régi magyar nevén merevgörcsöt) a Clostridium tetani baktérium által termelt toxin okozza.
betegség
Torokfájdalom gyermekkorban
A gyermekkorban légúti fertőzés miatt gyakran jelentkező tünet a torokfájás. Gyakran levertség, izom-vagy ízületi fájdalom, általános gyengeség előzi meg.
betegség
Torokgyulladás
A torokgyulladás a nyálkahártya gyulladásos elváltozása. A leggyakoribb kiváltó ok a légúton terjedő kórokozók bekerülése a szervezetbe.
betegség
Trombózis
Trombózis esetén vérrögök alakulnak ki az erekben, melyek gátolják a vér szabad keringését.
betegség
Tüdőembólia
Tüdőembólia, vagy pulmonális embólia (PE) a tüdő fő és/vagy mellék artériáinak elzáródása.
betegség
Tüdőfibrózis
A tüdőfibrózis esetén a tartós gyulladás hatására a tüdőszövet hegesedik és veszít rugalmasságából, ezért nehezebb az oxigén átjutása a keringés felé.
betegség
Tüdőgyulladás
A tüdőgyulladás (pneumonia) a tüdő és a légzőrendszer betegsége, gyulladásos állapota, melyre jellemző a tüdő alaveolusainak (léghólyagocskák) gyulladása.
betegség
Tüdőrák
A tüdőrák a rosszindulatú daganatos megbetegedések csoportjába tartozik.
betegség
Tüdőtágulat (emfizéma)
A tüdőtágulat a tüdőhólyagocskák kitágulásával, a tüdő szövetének előrehaladó károsodásával és az egységnyi légzőfelület csökkenésével járó megbetegedés.
betegség
Utazási betegségek és oltások
Az utazási betegségekkel és oltásokkal inden utazónak tisztában kell lennie.
betegség
Vakbélgyulladás
A köztudatban elterjedt vakbélgyulladáson valójában a vakbélhez csatlakozó féregnyúlvány (appendix veriformis) gyulladását értjük.
betegség
Vállízületi gyulladásos problémák
A vállízület gyulladásos problémái leggyakrabban a 30-40 éves korosztályt érintik. A két leggyakrabban előforduló ilyen probléma a vállcsúcs fájdalom és a vállizomban bekövetkező mészlerakódás.
betegség
Vállízületi instabilitás, vállficam
A vállízületi instabilitás a népesség körülbelül 2%-át érintő elváltozás, a vállficam a leggyakoribb ficam az emberi testben.
betegség
Vállízületi kopás
60-80 éves korosztályban jelentős növekedést mutatnak a különböző kopásos folyamatok. Az ízületi kopás lényege a csontok ízesülő végeit borító porcréteg jelentős elvékonyodása és a csontok következményes deformálódása.
betegség
Vashiány
A vashiány, vagy ennek következménye a vérszegénység (anaemia) az egyik leggyakoribb hiányállapot.
betegség
Vastagbélrák
A vastagbélrák a vastagbélben keletkező, a bélfal belsejéből (nyálkahártya) kiinduló rosszindulatú daganatos megbetegedés.
betegség
Végbélrák
A végbélrák a kolorektális tumorok közé tartozik, a vastagbél utolsó szakaszának, a végbélnek a nyálkahártyáján kialakuló rosszindulatú daganat.
betegség
Vérhas
Vérhas (dizentéria) a vastagbél fertőzéses gyulladásos megbetegedése.
betegség
Vérmérgezés, szepszis
Vérmérgezés vagy szepszis esetén a test valamely helyén elhelyezkedő baktériumos gócból a véráramba jutó baktériumok árasztják el a szervezetet.
betegség
Vérszegénység, anémia
A vérszegénység azaz anémia egy komplex kórkép, amelynek számos oka lehet, például vashiány.
betegség
Vesekő
A vesekő (calculus renis), egy szilárd megkeményedés vagy kristályos felhalmozódás a vesében, ami a vizeletben lévő ásványi anyagokból keletkezik.
betegség
Vesemedence gyulladása
A vesemedence gyulladás bakteriális fertőzés, amely vagy a húgyutak felől felfelé terjedve, vagy a nyirokáramlás útján a belek felől kiindulva alakul ki.
betegség
Vírusos hepatitis
A vírushepatitisek a májsejtek elhalásával és a májszövet gyulladásos folyamatával járó hepatitis vírusok okozta megbetegedések gyűjtőneve.
betegség
Vírusos szemölcs
A vírusos szemölcsnek számos típusa létezik. Okozója a HPV, azaz a humán papilloma vírus.
betegség
Visszérbetegség
A visszérbetegség (varikozitás) a vénák kóros mértékű kitágulását jelenti.
betegség
Vitiligo
A vitiligot magyarul (szerzett) pigmenthiánynak, foltos festékhiánynak vagy bőrfestékhiánynak is nevezik.
betegség
Vizelet inkontinencia
A vizelet inkontinencia az akaratlan vizeletszivárgás panasza.
betegség
Zöldhályog
A glaukóma (zöldhályog) a látóideg rostjainak fokozatos pusztulásával járó betegség, kezeletlenül a látás elvesztéséhez vezethet.
betegség
Zsírmáj
A zsírmáj a trigliceridek túlzott felhalmozódása a májsejtekben. A fejlett nyugati országokban a lakosság 20-50%-át, az elhízottak 80%-át érinti.