Agyrázkódás
Foglaljon időpontot budapesti neurológiai vizsgálatunkra!
Következő online elérhető időpont: 2024.10.03., csütörtökAz agyrázkódás akkor következik be, ha az agy - a fejet ért ütés következtében - elmozdul a koponyán belül, de az ütés nem közvetlenül körülírt helyen éri. Az agyat az azt körülvevő agyi-gerincvelői folyadék megvédi a kisebb fejsérülésektől, de súlyos behatás következtében az agy nekiütődik a koponyacsontnak, ami az agy horzsolásos sérülését, a vérerek sérülését és idegkárosodást okoz.
Felhívjuk tisztelt pácienseink figyelmét, hogy az agyrázkódás, mivel feji trauma, sürgősségi baleseti ellátóban kell, hogy ellátásra kerüljön!
Mivel bizonyos diagnosztikai vizsgálatoknak is azonnal rendelkezésre kell állniuk, a Budai Egészségközpontban az elsődleges ellátást sajnos nem tudjuk vállalni. Amennyiben az elsődleges ellátás sürgősségi ellátóban megtörtént, a pácienst további vizsgálatokra fogadják a neurológus szakorvosaink.
Megértésüket köszönjük!
Az agyrázkódás tünetei
Az agyrázkódás felismerése nem könnyű: külső jelei nincsenek, tünetei néha azonnal jelentkeznek, ám sokszor a sérülés után napokig késhetnek.
Milyen tünetek esetén szükséges azonnali neurológiai vizsgálat?
- Ha a koponyasérülés után a beteg néhány óráig/napig panaszmentes, majd bágyadttá, aluszékonnyá, étvágytalanná válik.
- Ha fejfájás, hányás jelentkezik, a beteg egész nap csak fekszik, illetve ha az egyik pupillája tágabbá válik, mint a másik!
A fenti tünetek azért tesznek szükségessé azonnali neurológiai vizsgálatot, mert ezek az agynyomás-fokozódás szimptómái!
Mikor szükséges neurológiai vizsgálat?
- Ha a sérült - akár csak egy pillanatra is - elveszíti az eszméletét,
- ha nem tudja pontosan, hol van, vagy mit csinál,
- ha nehezen emlékszik vissza az ütést megelőző vagy az azt követő eseményekre,
- ha furcsán, tőle szokatlan módon viselkedik,
- ha érzékeny a hangokra vagy a fényre,
- ha esetlenül mozog, és rossz az egyensúlyérzéke,
- ha lassan válaszol a kérdésekre,
- ha homályos vagy kettős látást tapasztal.
Ezen tünetek bármelyike aggodalomra ad okot, ezért ilyen esetben kérjen azonnali orvosi segítséget!
Az agyrázkódás diagnosztikája
A klinikai vizsgálat alapja a sérülés körülményeire vonatkozó részletes kikérdezés, ezért fontos a szemtanúk kikérdezésének biztosítása. Fontos a sérülés óta eltelt időszakban végbement állapotváltozás tisztázása, ezért a sérültet megfigyelő személy törekedjen a feltett kérdésekre minél pontosabban válaszolni.
Az agyrázkódás kezelése
Az agyrázkódás kezelésének célja az agykárosodás ellátása és a másodlagos sérülések megelőzése. A kezelés általában kórházban történik, de a szoros neurológiai kontroll és hozzátartozói felügyelet biztosított, akkor a sérült otthonában is megoldható. Az agykárosodás ellátása, az agy keringésének és oxigén ellátásának biztosítása, a sejtek anyagcseréjének lassítása révén valósul meg. A másodlagos sérülések megelőzőse céljából agynyomás-csökkentő kezelés, valamint esetleges vérzés esetén mielőbbi műtéti ellátás szükséges, ezen múlhat a beteg élete.
Otthoni megfigyelés
Minden egyes koponyasérülés esetén a beteg szoros megfigyelése javasolt, lehetőleg neurológiai ügyeletet biztosító kórházban. Fontos, ha a sérülés nem tűnik súlyosnak, és a sérültet nem viszik orvoshoz, akkor se hagyják magára; mindig tartózkodjon vele valaki, aki figyeli az állapotváltozást. Célszerű éjszaka is a sérültet 2-3 óránként felébreszteni.
A leírás a Budai Egészségközpont neurológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.