Szívelégtelenség
A szívelégtelenség (szisztolés szívelégtelenség) súlyosnak számító állapot, melyben a kamra összehúzódásának károsodása miatt a szív nem tudja a szervezet működéséhez szükséges vérellátást biztosítani. A szívelégtelenség többnyire krónikus, lassan kialakuló betegség, ami főként a 65 év feletti korosztályt érinti.
A szívelégtelenség okai
Leggyakrabban szívinfarktus után alakul ki a koszorúerek megbetegedése miatt, de számtalan más oka is lehet. Kockázati tényező a genetikai hajlam, egyéb kardiológiai betegségek és az egészségtelen életmód, túlsúly, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás. A szívbillentyűk elváltozásai és a nem megfelelően kezelt magas vérnyomás betegség, cukorbetegség és a túlműködő pajzsmirigy is okozhat szívelégtelenséget. A fejletlen trópusi országokban pedig léteznek olyan paraziták, melyek a szívizomban megtelepednek és fiatalkorúaknál idéznek elő szívelégtelenséget. Magyarországon a vírusos szívizomgyulladás lehet okozója a fiatal korban kialakuló szívelégtelenségnek.
A szívelégtelenség tünetei
A szívelégtelenség tünetei lehetnek:
- csökkent fizikai terhelhetőség, kisebb aktivitásra is fáradtság, gyengeség érzése
- étvágytalanság, hányinger
- hirtelen hízás, hasüregben meggyűlő folyadék (ascites)
- ödémás lábak, bokák
- duzzadt nyaki vénák
- folyamatos köhögés, zihálás, súlyosabb esetben nyugalomban is jelentkező légszomj, fehér vagy rózsaszín köpet
- csökkent éberség és koncentrációs képesség, zavartság, szédülés
- szabálytalan szívverés, gyenge és szapora pulzus
- szívtáji nyomás
A szívelégtelenség diagnózisa
A fizikális vizsgálat után szívultrahang, elektrokardiográfia (EKG), a szív koszorúereinek kontrasztanyagos katéteres vagy CT-vizsgálata, MR-vizsgálat és laboratóriumi vizsgálatok is szükségessé válhatnak a diagnózis felállításához. Néha mellkasröntgent készítenek, melyen az esetleges megnagyobbodott szív és a tüdőben összegyűlt folyadék láthatóvá válik.
A szívelégtelenség súlyosságának osztályozásra használatos a lenti funkcionális beosztás, melyet a New York-i Kardiológusok Társasága állított össze és négy stádiumot különböztet meg:
- 1. NYHA I. stádium: ide tartoznak azok a betegek, akiknek a fizikai teljesítőképességét még nem korlátozzák a panaszaik.
- 2. NYHA II. stádium: ide tartoznak azok a betegek, akik a kisebb fizikai terhelést jól bírják, de már a mindennapi tevékenységük során jelentkeznek panaszok.
- 3. NYHA III. stádium: ide tartoznak azok a betegek, akiknek a fizikai aktivitása már jelentős mértékben korlátozott, a mindennapi tevékenységüknél kisebb terhelés is panaszokat okoz.
- 4. NYHA IV. stádium: ide tartoznak azok a betegek, akiknél már a legkisebb fizikai igénybevétel esetén vagy nyugalmi helyzetben is jelentkeznek panaszok.
A szívelégtelenség kezelése
A betegség krónikus volta miatt legtöbbször élethosszig tartó kezelést igényel. A kezelés célja az alapbetegség gyógyítása (amennyiben az lehetséges) a szívelégtelenséget rontó egyéb tényezők megszüntetése, a betegség romlásának megakadályozása és az életminőség javítása.
Gyógyszeres terápiával, időnként speciális pacemaker kezeléssel, szükség szerint szívbillentyű műtéttel kezelik, válogatott esetekben a szívtranszplantáció a végső megoldás.
Emellett általában fontos, hogy a páciens változtasson az életmódján. Általában javasolt a mediterrán diéta, a sófogyasztás korlátozása, valamint az alkohol és a dohányzás mellőzése, a testsúly normalizálása és jól kezelt, enyhe tünetek esetén a mérsékelt testmozgás.
Kapcsolódó cikkek
A leírás a Budai Egészségközpont kardiológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.