2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Keresztszalag-szakadás

    Foglaljon időpontot budapesti ortopédiai vizsgálatunkra!

    A keresztszalagok (elülső és hátsó) a térdízület belsejében helyezkednek el a combcsont és a sípcsont között. Funkciójukat tekintve a térdízület kiemelten fontos stabilizátorai. A keresztszalagok meggátolják a lábszár előre-hátra csúszását, valamint a lábszárcsont befelé forgatását. A keresztszalagok rostjaiban található helyzet és egyensúly-érzékelő idegvégződések kiemelten fontosak a mozgáskoordináció szempontjából. A keresztszalagok szakadása a szakadás mértékét tekintve lehet részleges vagy teljes, a sérülés kialakulását tekintve pedig akut (friss) vagy krónikus (spontán és tökéletlenül gyógyult). Az elülső keresztszalag részleges vagy teljes szakadása gyakori sportbaleset, a hátsó keresztszalag jellemzően ritkábban és kevésbé súlyosan sérül. A keresztszalag-szakadás következtében a térdízület instabillá válik, ami számos kellemetlenséget okoz mind a hétköznapokban, mind a sporttevékenységek végzése során.

    Keresztszalag-szakadás

    Mi okozhatja az elülső keresztszalag-szakadást?

    A szabadidős sportok népszerűségének növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb számban fordulnak elő térdsérülések is, melyek közül leggyakoribb az elülső keresztszalag sérülése. Az elülső keresztszalag többnyire a térdet érő erőteljes forgató (rotációs) erők hatására sérül: jellemzően a térdet érő oldalirányú stressz, túlzott nyújtás (hiperextenzió), valamint kiforgatás, csavarodás közben jön létre. A térdízület szalagsérülései főként olyan mozdulatok hatására következnek be, amelyek meghaladják az ízület normál mozgástartományát és gyakran olyan sporttevékenységek végzéséhez kötődnek mint a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda, a síelés, a küzdősportok vagy éppen a tánc. 

    Milyen tünetek jelentkezhetnek keresztszalag-szakadás esetén?

    Az elülső keresztszalag-szakadás legjellegzetesebb tünete a térdízületi instabilitás. A keresztszalag rostjainak elszakadásakor az érintett gyakran érzékel egy pattanó hangot, ami a további mozgatásnál is megmaradhat. A keresztszalag-szakadás következtében emellett gyakran jelentkezik duzzanat, fájdalom, valamint térdízületi mozgáskorlátozottság. A térd gyengesége miatt a sérült gyakran képtelen lábra állni. Részleges keresztszalag-szakadás esetén a térd részben terhelhető, mozgatható, a használata azonban fájdalommal jár és a mozgás gyakran csak bicegéssel kivitelezhető.

    Hogyan diagnosztizálják a keresztszalag-szakadást?

    A keresztszalag-szakadás diagnózisának felállításához az ortopéd szakorvos meghallgatja a páciens panaszait, rákérdez a sérülés körülményeire, valamint feltérképezi az esetleges korábbi sérüléseket. Az elsődleges fizikális vizsgálat során az orvos szemrevételezi a duzzanatot, tapintással, nyomással megvizsgálja a térdet, ellenőrzi az instabilitás mértékét, szükség esetén pedig speciális tesztekkel igazolja a keresztszalag-szakadás gyanúját. A pontos diagnózis felállításához esetenként artroszkópos beavatkozásra, valamint röntgen, MRI, ultrahang vizsgálatra is szükség lehet.

    Hogyan kezelhető a keresztszalag-szakadás?

    Keresztszalag-szakadás esetén kétféle kezelési mód áll rendelkezésünkre: a konzervatív kezelés és a műtéti beavatkozás. Az ortopéd szakorvos több más szempont figyelembe vétele mellett elsősorban a sérülés mértéke alapján hoz döntést arról, hogy az adott keresztszalag-szakadás esetén a konzervatív vagy a műtéti megoldás nyújt-e optimálisabb eredményt.

    Konzervatív kezelés

    A konzervatív kezelést többnyire részleges keresztszalag-szakadás esetén javasolják. A konzervatív kezelés célja a fájdalommentesség elérése, valamint a térd mozgástartományának és stabilitásának visszanyerése. Ennek érdekében jegelést, pihentetést, fájdalomcsillapítást, gyógytornát, fizioterápiát, PNMF technikát, kinemetic tapinget és kryoterápiát alkalmaznak, valamint térdrögzítő viselését javasolhatják – ezekkel biztosítva egy elfogadható stabilitást a műtét elvégzéséig.

    Műtéti kezelés

    A műtéti megoldás választása esetén az ortopéd sebészek keresztszalag-műtétet végeznek. Az elülső keresztszalag pótlása során a test más területén található ínszalagokat használnak. Leggyakrabban a combhajlító izmok felhasználásával készítik el a beültetendő oltványt (graftot). Emellett gyakran használják a quadriceps inat is. A beavatkozás követően 2-3 hét tehermentesítés szükséges. Problémamentes esetben műtét után 1 nappal hazamehetnek a páciensek. A plasztikát leggyakrabban gerincérzéstelenítésben, ritkábban altatásban végzik. A műtét során antibiotikus és kóros véralvadás elleni megelőzést alkalmaznak. Otthon a megtanult gyógytorna rendszeres végzése, valamint segédeszközzel való tehermentesítése szükséges. A műtét után meghatározott ideig véralvadásgátlás alkalmazandó. A teljes terhelés 4 hét után megengedett, ezt követi egy komplex gyógytorna ami min 6-8 hónapig tart.

    Miért fontos a keresztszalag-szakadás kezelése?

    Kezelés nélkül a fájdalom fokozódhat, az instabilitás a napi mozgásait is akadályozhatja, a sportolás pedig kivitelezhetetlenné válhat. A térdízületi instabilitásának hatására az ízületi porcfelszín károsodhat, ami hosszútávon az ízület kopásához (artrózis) vezethet. Ez a folyamat visszafordíthatatlan, és fájdalmas, mozgáskorlátozott ízületet eredményezhet, ami sokszor kizárólag műtéti úton kezelhető.


    A leírás a Budai Egészségközpont ortopéd sebészeinek közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.