Mélyvénás trombózis
Mélyvénás trombózisról akkor beszélünk, amikor vérrög (trombus) képződik a szervezet valamelyik mélyen fekvő vénájában. Leggyakrabban az alsó végtag vénáiban alakul ki.
A mélyvénás trombózis tünetei
Az esetek felében a tünetek alig vehetőek észre. Ha megfigyelhetőek, akkor a következők lehetnek:
-
az érintett végtag fájdalma
-
az érintett végtag duzzanata
-
az érintett végtag pirossága
-
az érintett végtag meleg tapintata a vérrög utáni területen
A mélyvénás trombózis okai
-
Öröklött véralvadási zavar: ismétlődő trombózisok és embóliák, valamint családi halmozódás esetén kell elsősorban gondolni rá
-
Hosszan tartó immobilitás: például vezetés vagy repülés közben, huzamosabb ágynyugalom vagy gipszrögzítés miatt
-
Sérülés vagy műtét
-
Terhesség: fokozódik az alsó testfél vénáira nehezedő nyomás
-
Gyulladásos, autoimmun és daganatos betegségek: a véralvadást fokozó anyagok mennyisége megnő
-
Szívelégtelenség: a szív pumpafunkciója gyengül, a véráramlás lassul
-
Fogamzásgátló tabletták, hormon-szubsztitúciós kezelés: fokozzák a véralvadást
-
Elhízás: fokozódik az alsó testfél vénáira nehezedő nyomás
-
Dohányzás
A mélyvénás trombózis diagnosztikája
Legtöbbször elegendő a laboratóriumi és a Doppler UH-vizsgálat. A laboratóriumi vizsgálat során az ún. D-dimér szint megemelkedését vizsgálják. Doppler UH-vizsgálat keretein belül ún. transzducerrel vizsgálják a végtagot: az eszköz hanghullámokat bocsát ki, majd a visszaverődő hullámokat detektálja egy monitoron.
A mélyvénás trombózis kezelése
A kezelés elsődleges célja, hogy megakadályozzuk a vérrög növekedését, valamint azt, hogy belőle darabkák váljanak le tüdőembóliát okozva. A későbbi cél a mélyvénás trombózis ismételt kialakulásának megakadályozása.
A véralvadásgátlók csökkentik a vér alvadási képességét, de a már meglévő vérrögöt nem bontják. Kezdetben néhány napi heparin-kezelés javasolt, majd néhány napon át a heparin és a szájon át adott véralvadásgátló tablettás kezelés együtt adandó, majd a véralvadásgátló tablettás kezelés marad hosszú távon.
A tablettás véralvadásgátló kezelés szigorú ellenőrzést igényel, ez vérvétellel történik a túladagolás és az aluldozírozás megakadályozására. A vérrögoldók vénásan beadva oldják a vérrögöt. A filterek, szűrők nagy vénába helyezve megakadályozzák a vérrög magasabbra szóródását, pl. tüdőembólia kialakulását. Gumiharisnya segítségével megakadályozható a végtagduzzanat kialakulása mélyvénás trombózis esetén. Érdemes legalább egy éven keresztül használni.
Intézményünkben teljes körű laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai lehetőségek állnak rendelkezésre a kórkép megfelelő diagnosztizálására és kezelésére.
Kapcsolódó cikkek
A leírás a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.