Rheumatoid arthritis
A rheumatoid arthritis pontos oka nem ismert. Jelen ismereteink szerint - a genetikai fogékonyság talaján, valamilyen külső környezeti tényező hatására (pl. vírus-, vagy baktériumfertőzés) - a szervezet saját építőelemeit megtámadó gyulladásos (autoimmun) folyamat indul el, és ez az ízületi felszínt borító hártya (synovium) gyulladását eredményezi. A gyulladásos sejtek és a felszabaduló anyagok károsítják a synoviumot, majd a csontokat borító porcot, később a csontokat is, így jönnek létre a jellegzetes panaszok, ízületi deformitások.
A rheumatoid arthritis tünetei
A tünetek általában lassan alakulnak ki, és több ízületet is érintenek. A betegség lefolyása hullámzó: javulás és visszaesés váltakozik. Leggyakrabban a csuklók és térdek, valamint a kéz és a láb kisízületei szimmetrikusan érintettek, ritkábban a boka, csípő, váll, könyök. Az egyik legjellemzőbb tünet a reggeli ízületi merevség: nehezen indul a mozgás, amely akár órákig is eltarthat.
Előrehaladott állapotban az ízületi gyulladás miatt súlyos kötőszöveti és ízületi merevség alakul ki az ízületek torzulásával. Egyéb tünetek is gyakran jelentkeznek: hőemelkedés, fogyás, rossz közérzet, rheumatoid csomók a könyök és az Achilles ín környékén, erek gyulladása a körömágyon és lábszáron (akár lábszárfekély formájában). Emellett idegrendszeri, belszervi és szemészeti tünetek is előfordulhatnak. Gyakori a csontritkulás és érelmeszesedés megjelenése is.
A rheumatoid arthritis diagnosztikája
A diagnózis felállításában - a jellegzetes tünetek és az orvosi vizsgálat során tapasztalt eltérések mellett - speciális laboratóriumi vizsgálatok is segítenek. A képalkotó vizsgálatok közül a hagyományos röntgenvizsgálat alapvető, a beteg ízületeknél jellegzetes radiológiai eltérések láthatóak. Ízületi ultrahang- és MR-vizsgálat segíthet a diagnózis pontosításában.
A rheumatoid arthritis kezelése
A reumatodid arthritis jelen tudásunk szerint nem gyógyítható, a kezelések mellett is sok esetben rokkantsághoz vezet. A kezelés célja a gyulladás, ezáltal a fájdalom és a mozgáskorlátozottság csökkentése. Gyógyszeres kezelés irányulhat a tünetek gyors csökkentésére szteroid és nem szteroid típusú gyulladáscsökkentő szerekkel.
Az ún. bázisterápia részeként alkalmazott gyógyszerek az immunrendszer működését befolyásolva hosszabb távon hatva csökkentik a gyulladásos folyamatokat. A biológiai gyógyszerek, amelyek a gyulladás kialakulásáért felelős molekulákhoz kötődve azok hatását célzottan gátolják, egyre inkább teret kapnak a reumatoid arthritis kezelésében is. A gyógyszeres kezelés mellett fontos szerepe van a fizioterápiának, főképp a gyógytornának és szükség esetén az ortopédsebészeti beavatkozásoknak.
Kapcsolódó cikkek
A leírás a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.