Pilonidális ciszta
A pilonidális ciszta (dermoid ciszta, sinus pilonidalis, pilonidalis betegség) egy bőr alatti, szőrszálat, gennyt, szövettörmeléket is tartalmazó zsákocska, ami a szőr befelé való növekedése miatt keletkezik.

Jellemzően a farpofák közötti részen alakul ki a szőrszál bőr alá fúródása és az így keletkező gyulladásos reakció nyomán. A pontos kiváltó oka nem ismert. A folyamat sokszor teljesen tünetmentesen zajlik, de előfordul, hogy fájdalmas tályog, sipolyjárat is kifejlődik a gyulladt területen, és a bőrfelszínnel összeköttetésben lévő sipolynyíláson keresztül váladék is ürül. Gyakori a recidíva, a ciszta kiújulása.
Kockázati tényezők lehetnek:
- férfi nem
- dús, rigid szőrzet
- túlsúly, elhízás
- inaktiv életmód
- ülőmunka
- irritáció, trauma
- családi hajlam
- nem megfelelő higiénia
A pilonidális ciszta tünetei
A kísérő panaszok igen változatosak lehetnek – meghatározó a gyulladás kiterjedtsége, súlyossága. Időről időre a tünetek fellángolhatnak, kezeletlenül a gyulladás krónikussá válhat.
Sokáig tünetmentes is maradhat a ciszta, ha panaszok jelentkeznek, akkor a következőket tapasztalhatjuk:
- fájdalom a farpofák közötti részen, főleg ülés vagy mozgás közben
- bőrpír
- duzzanat/csomó a farpofák között, a farokcsontnál
- véres, gennyes vagy szürkés váladékozás
- láz (tályog kialakulásakor)
- ismétlődő kiújulás
A pilonidális ciszta lehetséges szövődményei
Rendkívül fontos a betegség időben történő felismerése és mielőbbi szakszerű kezelése.
Ha ez elmarad, vagy nem megfelelő terápiában részesül a beteg, akkor a következő szövődmények alakulhatnak ki:
- krónikus tályogképződés
- sipolyjáratok kialakulása
- gennyes bőrgyulladás
- újabb ciszták kialakulása, kiújulás
- nagyon ritkán, hosszú évek alatt kialakulhat laphámrák a gyulladt területen
A pilonidális ciszta konzervatív kezelése
Korai szakaszban vagy a gyulladás csökkentése érdekében alkalmazható konzervatív kezelés, jellemzően szisztémás antibiotikum terápia, mely önmagában nem mindig elegendő. Emellett javasolt kerülni az ülést.
A pilonidális ciszta műtéti kezelése
Ha a cisztával tályog-, sipolyjárat-képződés is együtt jár, és rendszeresen kiújul, akkor a szakorvos javasolhatja a sebészi kezelést, amely rendszerint a tályog megnyitását, a terület tisztítását és a ciszta, illetve a járatok teljes eltávolítását jelenti sebészi kimetszéssel.
A hagyományos műtét utáni gyógyulási idő akár több hónap is lehet, a sebellátás rendszeres kontrollt igényel.
Létezik azonban egy modernebb, kíméletesebb minimál invazív, sebészi módszer is: az EPSiT műtét. Ekkor a meglévő sipolyjáraton keresztül jut be a sebész a gyulladt területre, a tályoghoz, nincs külön bemeneti nyílás. Folyadékkal tölti fel a szakorvos a járatot, illetve kitakarítja, ellenőrzi azt, majd végigégeti a gyulladt, problémás sipolyjáratokat. Ez az eljárás lényegesen rövidebb felépülési idővel, kevesebb fájdalommal, kellemetlenséggel jár a hagyományos műtéti technikákhoz képest.
Az EPSiT eljárást jelenleg kizárólag a Budai Egészségközpontban alkalmazzák az országban.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
