2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Kalapácsujj

    A kalapácsujj a láb leggyakoribb deformitásai közé tartozik - valójában gyűjtőfogalom több altípussal, melyek különböző súlyossági fokokban jelennek meg. Nőknél jóval gyakrabban fordul elő. Jellemzően egy vagy két lábujj (többnyire a második és a harmadik ujj) torzulása, melynek lényege, hogy a lábujjak mozgatásáért és stabilizálásáért felelős lágyrészek (főleg feszítő- és hajlítóinak) egyensúlyi helyzete megbomlik, így a legalsó ujjperc felemelkedik, az alapízületben néha részben, vagy teljesen ficamodik, a középső-, ill. végperc hajlított helyzetbe kényszerül - néha ez a helyzet rögzül is. A kalapácsujj egyik formája, amikor a deformált ujj az egyik szomszédos lábujj fölé kerül.

    Kalapácsujj

    A kalapácsujj okai

    A kalapácsujj kialakulásának oka a láb statikájának, a stabilizáló, ill. mozgatórendszer egyensúlyi helyzetének felbomlása. Kalapácsujj esetén gyakrabban a második és/vagy harmadik, ritkábban a negyedik, esetleg ötödik lábujj torzul oly módon, hogy az alsó ujjperc felemelkedik, a másik két ujjperc pedig az inak megváltozott húzása miatt hajlított helyzetbe kényszerülnek. A kalapácsujj fokozatosan alakul ki: kezdetben a lábujjak tövére egyre több terhelés helyeződik, majd lassú átrendeződés kezdődik el. Gyakran előfordul, hogy a kalapácsujj nem önmagában, hanem a nagylábujj bütyök deformitásához társultan jelentkezik. Az előláb kiszélesedik, de a lábujjak így is torlódnak a kóros terhelés, ill. a megváltozott statika miatt, a hajlító, és a feszítő ín megrövidül, és a kezdetben még passzívan kinyújtható ujjak végül a deformált helyzetben rögzülnek. Mindez cipőviselési nehézségeket eredményez, a lábujj felső részén lévő megtöretésnél kemény, fájdalmas bőrkeményedést okoz. Mindezzel egyidejűleg gyakran jelentkezik erős talpi fájdalom gyakrabban a második, ill. harmadik lábközépcsont fejecse alatt (ún. metatarsalgiás panasz), mely a lábujj alapízületének kóros helyzete, és a környező lágyrészek elmozdulása, főleg a gyakori bütyök deformitás miatt fellépő túlterhelés következtében. Ennek egyértelmű klinikai jele a talpi bőrkeményedés ezeken a helyeken.

    A kalapácsujj kórlefolyása

    A csont-, ín- és izomegyensúly felbomlása következtében kialakul a harántboltozat süllyedése, az előláb kiszélesedése, a következményes lábujj/lábujjak szöglettörése és az ujjak kóros helyzetben rögzülnek. Fájdalmas bőrkeményedés alakul ki a nyomásnak kitett területeken, ami miatt az ujj tömegesebbé és gyulladttá válik. A feszülés hatására az ízületi tok begyullad és megvastagodik. A lágyrészek zsugorodása miatt az ízület mozgásterjedelme beszűkül, végül a kóros helyzetben rögzül. A mozgás és a terhelés fájdalmassá válik, a lábujj sokszor nehezen fér el a cipőben.

    A kalapácsujj tünetei

    A kalapácsujj folyamatos irritációt és égő érzést eredményez, terhelésre fokozódó fájdalommal jár együtt. Az ortopédiai probléma következtében mozgásbeszűkülés és merevség tapasztalható, ami a járóképesség és a járástávolság lecsökkenéséhez, valamint sántításhoz vezet. Az esztétikai problémát is jelentő torzulás gyakran okoz cipőviselési nehézségeket, amelyek gyulladásos kisebesedéseket eredményezhetnek.

    A kalapácsujj diagnózisa

    A kalapácsujj diagnózisa egyszerű fizikális vizsgálattal felállítható. A deformitás mértéke, illetve egyéb anatómiai eltérés a csontos elváltozás teljes terjedelmét megmutató röntgen vizsgálatokkal megállapítható, ez a műtéti korrekció megtervezéséhez elengedhetetlen.

    A kalapácsujj kezelése

    Mint a legtöbb ortopédiai eltérés esetében, a kalapácsujj kezelésében is alapvetően kétféle lehetőség áll rendelkezésre: a konzervatív kezelés, valamint a kalapácsujj műtét. A konzervatív kezelés célja a fájdalom csökkentése, a lábujj és az előláb deformitás fokozódásának lassítása, valamint a sántítás csökkentése. Ezt gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazásával, lábtorna gyakorlatok végzésével, lúdtalpbetét vagy gyógycipő viselésével, valamint kalapácsujj alátámasztó szilikon párna hordásával érhetjük el. Ha a nem műtéti kezelési módok már hatástalanok, ill. a deformitás progrediál, az ortopéd sebész szakorvos kalapácsujj műtétet javasolhat. Ezt akkor teszi, ha más módon a torzulás már nem korrigálható és a deformitás olyan mértékű, hogy jelentősen rontja az életminőséget. A műtét után műtét típustól függően nagyjából négy - hat hét műtétlábadozási idővel kell számolni, erre az időszakra trombózis megelőzés céljából heparininjekciók adása szükséges.

    A kalapácsujj megelőzése

    • Válasszunk megfelelő lábbelit!
    • Ha szükséges, használjunk lúdtalpbetétet!
    • Viseljünk lábujjsínt éjjelente!

    A leírás a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.