Tüdőtágulat (emfizéma)
Foglaljon időpontot budapesti pulmonológiai vizsgálatunkra!
Következő online elérhető időpont: 2024.10.16., szerdaA tüdőtágulat a tüdőhólyagocskák kitágulásával, a tüdő szövetének előrehaladó károsodásával és az egységnyi légzőfelület csökkenésével járó megbetegedés, amely visszafordíthatatlan. A tüdőtágulat a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) egyik típusa, részjelensége. A COPD-vel élők kb. egyharmadánál fedezhető fel. Elsősorban a 45 év fölötti férfiak érintettek, de egyre több a női beteg a dohányzás folyamatos terjedése miatt.
A tüdőtágulat okai
A tüdőtágulat lehet elsődleges: idősebb korban a gerinc púpossága miatt létrejöhet tüdőtorzulás, melynek során a tüdő légútjai kitágulnak és a tüdő elveszti rugalmasságát. Ugyanakkor kialakulhat másodlagosan is, leggyakrabban a COPD következményeként.
Rizikótényezői:
- A legjelentősebb a dohányzás, melynek részét képezi a passzív dohányzás is.
- Különböző foglalkozási ártalmak: füst, por tartós belégzése.
- Légszennyezés: szmog, ködös levegő.
- Gyakori fertőzések, pl. ismétlődő tüdőgyulladások.
- Túlzott alkoholfogyasztás.
- C-vitaminhiány.
A tüdőtágulat kialakulásának oka lehet genetikai is: az alfa-1-antitripszin (AAT) nevű enzim veleszületett hiánya miatt is létrejöhet, de ez nagyon ritka, 2000 emberből mindössze egyet érinthet.
A tüdőtágulat tünetei
- Nehézlégzés, a levegő kapkodása, légszomj, először csak terhelésre, később már nyugalomban is.
- A légzési nehézség sípoló hanggal is járhat.
- Állandó, kínzó száraz köhögés, a kialakuló rohamok többnyire reggel jelentkeznek.
- Előfordulhat köpetűrítés is.
- Jellegzetes a pipázó ajaktartás, gyakori a lila ajak.
- A betegek főleg sovány alkatúak, hordó alakú, felfújt mellkassal, sokszor púpos háttal.
- Nem specifikus tünetei lehetnek: súlygyarapodás, étvágytalanság, fogyás, gyengeség, alvászavar, akár depresszió is.
A tüdőtágulatos betegek légzésfunkciója az idő előrehaladtával egyre romlik, a betegség szövődményei akár halálhoz is vezethetnek.
A tüdőtágulat diagnózisa
A diagnózis több vizsgálat során is felállítható: légzésfunkciós vizsgálat, mellkas-röntgenvizsgálat, nagy felbontóképességű HRCT-vérgázvizsgálat, illetve CT-vizsgálat segítségével.
A tüdőtágulat kezelése
Kezelése tüneti: többnyire hörgőtágító gyógyszereket alkalmaznak, mert ezek stabilizálhatják a hörgők tágasságát és lassítják a légzésfunkciós értékek csökkenését. Ezen kívül fontos a rizikótényezők csökkentése: a dohányzás mielőbbi abbahagyása, esetleges szakma-váltás, fertőzések megelőzése stb. Az előrehaladottabb stádiumú betegek oxigénkezelést is kaphatnak, pl. kontrollált házi oxigénpalackot. Kórházi ellátás is szükségessé válhat, ha a tünetek súlyosbodnak. Ritkán tüdőtranszplantációs műtétet javasolnak, de ezt csak elenyésző számban végzik Magyarországon, és elsősorban 65 évnél fiatalabb, genetikai hajlam miatti pácienseknél.
A tüdőtágulat megelőzése
Egészségünk megőrzése érdekében minél hamarabb le kell szokni a dohányzásról, de még jobb, ha rá se szokunk! Ezen kívül a porral/füsttel/szmoggal járó szakmáknál feltétlenül védőmaszkot kell viselni.
A leírás a Budai Egészségközpont pulmonológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.