LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults) cukorbetegség
A LADA a 2-es típusú diabéteszhez hasonlóan felnőttkorban jelentkezik, de autoimmun eredetű folyamat révén alakul ki, akárcsak az 1-es típus.
Világszerte a felnőttek mintegy 9%-a szenved valamilyen típusú cukorbetegségben, ezen belül a becslések szerint a LADA a felnőttkori diabéteszes esetek 2-14%-át teszi ki.
A betegség legtöbbször 30 és 50 éves kor között jelentkezik. A szervezet egy lassú, autoimmun folyamat során maga pusztítja el a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeit, amely egy egyre fokozódó inzulinhiányt generál. Kialakulása egyfelől genetikai okokra, másfelől környezeti hatásokra (pl.: fertőzés, vegyszer, nagy stresszhatás) vezethető vissza.
Mivel felnőttkorban jelentkezik, ezért sokáig tévesen 2-es típusú cukorbetegségként diagnosztizálták ezeket az eseteket, mára azonban egyértelművé vált, hogy az 1-es típusú diabétesz lassabban kialakuló formája.
A LADA típusú cukorbetegség tünetei
A következő tünetek kísérik a leggyakrabban:
- az idő előrehaladtával fokozatosan emelkedő vércukorszint,
- homályos, ködös látás,
- gyakori fertőzések,
- lassú sebgyógyulás,
- bizsergő érzés a végtagokban,
- fokozott szomjúság,
- gyakori vizelési inger,
- fáradtság, gyengeség,
- száraz, viszkető bőr,
- nagy éhségérzet,
- fogyás/hízás.
A LADA diagnózisa
Amennyiben felmerül a betegség gyanúja, diabetológus szakorvos instrukciói mentén megtörténik a kivizsgálás. A betegség diagnosztizálása alapvetően megegyezik az 1-es típusú diabéteszével. Részét képezi az éhomi, illetve a terheléses vércukormérés (OGTT), a HbA1c (az elmúlt 2-3 hónap átlagos vércukorszintje), a C-peptid (az inzulinelválasztás mértéke) és az autoantitestek mérése laborvizsgálat révén.
Lehetséges szövődmények
Hasonlóképpen más cukorbetegség típusokhoz, a LADA a következő egészségi problémák kialakulásának esélyét növelheti:
- Retinopátia: a szem ereinek károsodása, ami látásromláshoz, majd vaksághoz vezethet.
- Nefropátia: a vesék állapotának romlása, amelynek végső stádiuma a krónikus veseelégtelenség.
- Neuropátia: az idegek károsodása, amely érzészavart, zsibbadást, fájdalmat, illetve a végtagok érzéketlenségét okozhatja.
- Koszorúér-betegség: a koszorúerek intenzív elmeszesedése kezeletlenül szívrohamhoz, hirtelen szívhalálhoz vezethet.
- Stroke: vérellátási elégtelenség vagy koponyaűri vérzés miatt agyérkatasztrófa alakulhat ki.
- A lábak vérellátási zavara: ez a folyamat akár a végtag elvesztéséhez is vezethet.
- Sebgyógyulási zavar: az erek és idegek károsodása révén a sebek nehezebben gyógyulnak.
- Fog- és ínyproblémák: nő a hajlam a fogszuvasodásra és az ínygyulladásra.
A LADA cukorbetegség kezelése
A terápia kialakítása és kontrollja a diabetológia szakterülethez tartozik. Alapvető a vércukorszint rendszeres ellenőrzése, önmonitorozása. Nagyon fontos a megfelelő diéta, az élethosszig tartó, alacsony szénhidrát tartalmú, minőségi alapanyagokra épülő, kiegyensúlyozott étrend. Ennek kialakításához javasolt dietetikus szakember segítségét kérni. Emellett érdemes beiktatni a mindennapokba a rendszeres testmozgást is, ami növelve a sejtek inzulinérzékenységét csökkenti a vércukorszintet. Az inzulintermelő sejtek számának csökkenésével idővel szükségessé válik az inzulinadás a beteg számára.
A szövődmények jó vércukorkontroll mellett minimalizálhatók.
A betegségleírás dr. Borús Hajnal diabetológus és belgyógyász szakorvos segítségével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.