Long-COVID szindróma
A páciensek egy része az akut COVID19-fertőzést követően több hétig panaszosak lehetnek, korábbi tünetek meglétét, illetve új tünetek kialakulását észlelhetik. Ebben az időszakban a leggyakoribb tünetek közé soroljuk a fáradékonyságot, a nehézlégzést vagy a mellkasi fájdalmat, de előfordulhatnak koncentrációs zavarok, álmatlanság vagy rémálmok jelenhetnek meg. Amennyiben panaszok az akut fertőzés lezajlása után 12 héttel is fennállnak, akkor a szakirodalom ún. long-COVID (vagyis hosszú COVID) szindrómáról beszél.
A long-COVID szindrómára jellemző tünetek, főként a kórházi ápolást igénylő betegeknél észlelhetők:
- extrém fáradékonyság
- nehézlégzés
- mellkasi fájdalom
- memória- és koncentrációs zavarok
- inszomnia, álmatlanság
- szívpalpitáció
- szédülés
- ízületi fájdalmak
- depresszió és szorongás
- fülzúgás és fülfájdalmak
- hányinger, hasmenés, hasfájás, étvágyvesztés
- megváltozott vagy csökkent ízlelés és szaglás
- kiütések, bőrtünetek, hajhullás
Kinél alakulhat ki a long-COVID szindróma?
Számos klinikai kutatás zajlik jelenleg is, de orvosi konszenzus még nem született azzal kapcsolatban, hogy pontosan kinél, miért és milyen súlyossággal jelentkeznek a COVID19 hosszútávú utóhatásai. A kutatók véleménye szerint a long-COVID szindróma kialakulására hajlamosító tényezők lehetnek :
- az idős életkor
- (eddig akár fel nem tárt) krónikus betegségek megléte
- magas testtömegindex, elhízás
- a női nem
- több mint 5 tünet jelentkezése a betegség első hetében
Milyen szervrendszereket érint?
- Szív: képalkotó eljárásokkal szívizomzat-károsodást lehet kimutatni, akár azoknál a pácienseknél is, akik enyhe tünetekkel vészelték át a betegséget. Ezen szívizomeltérések növelik a szívelégtelenség és egyéb szívszövődmények kialakulásának kockázatát.
- Tüdő: a fertőzötteknél kialakuló tüdőgyulladás szővődményekánt a tüdő légcseréjét végző alveolusok (tüdő-léghólyagocska) károsodása alakul ki, amely hosszú távú légzési problémákat okoz
- Agy: még fiatalkorúaknál is leírták a stroke (szélütés) , fokozott görcskészség és Guillain-Barre-szindróma kialakulását – ezen utóbbi egy olyan állapot, ami átmeneti bénulást okozhat az alsó végtagok esetében. Egyes vélemények szerint felmerült, hogy a COVID-19 fertőzés a Parkinson- és Alzheimer-kór kialakulásának rizikóját is fokozza.
- Alvadási és érrendszeri károsodások: a koronavírus fertőzés fokozza a vérrögök kialakulásának veszélyét, így a szívkoszorúerekben, agyi erekben vagy tüdő erekben vérrög képződhet, és ezáltal az érintett szerv egye területek elhalását okozzák (megnő a szívinfarktus, stroke, tüdőembólia esélye)
Kaphatnak-e oltást, a long-COVID szindrómában szenvedők?
A korai fázisban lévő kutatások alapján, azt mondhatjuk, hogy a vakcina biztonságos a long-COVID szindrómában szenvedők számára is, az oltás beadásának ellenjavallata nem áll fenn. Orvosilag eddig még nem alátámasztott, de egyes emberek a tünetek enyhüléséről számolnak be az oltás után.
A long-COVID szindróma diagnosztikája
Az alábbi vizsgálatok elvégzése javasolt:
- Vérvétel: a szokásos rutin vérvétel (vércukor, vérkép, máj-, vesefunkció, vizeletvizsgálatok) mellett D-dimer vizsgálat is történik a vérrögképződés kockázatának elemzésére, a thromboemboliás betegségek kizárására, illetve a gyulladásos paraméterek (CRP- és ferritin-szint mérése), valamint Troponin-szint mérése a szívizom-károsodás vizsgálatára.
- Képalkotó vizsgálatok az állapotnak megfelelően: mellkasröntgen, alacsony sugárdózisú mellkas CT, szívultrahang-vizsgálat
- Légzésfunkciós vizsgálatok: spirometria vagy testpletizmográfia
Az eredmények értékelését követően megfelelő rehabilitációs programot állítanak össze a szakorvosok.
A leírás a Budai Egészségközpont pulmonológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.