Árpa
A Hordeolum, köznapi nyelven az árpa, a szemhéjszél mirigyeinek akut gyulladása. A szemhéjszéli mirigyek kivezető csöveinek elzáródása, a pangó váladék befertőződése hozza létre. A Zeiss mirigyek elzáródása külső árpát, a Meibom mirigyek elzáródása a belső árpát okozza.
Az árpa tünetei
Szubjektív panaszok: a folyamat hirtelen kezdődik, az érintett területen duzzanat, nyomásérzékenység, bőrpír és fájdalom jelentkezik. Néha az egész szemhéj diffúz duzzanata látható. Ha a szemhéj duzzanata fokozott, látászavart is okozhat.
Legjellemzőbb tünet: Akneszerű elváltozás a szemhéj bőrén.
Egyéb tünetek: Tapintásra a beteg terület keményebb, és érzékenyebb a környező szövetekhez képest, és a gyulladt mirigy felett bőrpír jelentkezik.
Az árpa diagnosztikája
Fenti tünetek alapján, réslámpával történő vizsgálattal, relatíve könnyű elkülöníteni más betegségektől. Tisztázni kell, milyen gyakori a betegség előfordulása. Gyakori előfordulás esetén általános kivizsgálás javasolt (cukorbetegség, vérképzőszervi betegségek irányában).
Az árpa kezelése
Párakötéssel, illetve meleg borogatással gyorsítható a beolvadás, a váladék kiürülése és ezáltal a folyamat gyógyulása. Makacs esetekben lokális antibiotikus kezelés (cseppben) alkalmazható. Amennyiben a folyamat spontán nem javul, a beszűrt terület gennyes csúcsa felett érdemes 2-3 mm-es kis metszést ejteni. Hetente ellenőrzés javasolt a teljes gyógyulásig.
Milyen betegség a jégárpa (Chalaseon)?
A Chalaseon - jégárpa - a Meibom-mirigyek krónikus gyulladásának következménye. Kialakulása a hordeolum kialakulásával megegyező, tehát általában a besűrűsödött váladék zárja el a mirigy kivezető csövét, majd felülfertőződés hozza létre a gennyes gyulladást, melynek környezetében granulomatózus gyulladásos szövetszaporulat alakul ki.
A jégárpa tünetei
Szubjektív panaszok: különösebb panaszt nem okoz, fájdalomérzéssel nem jár, csak a duzzanat okoz kozmetikai jellegű panaszokat, illetve, ha a felső szemhéj középső harmadában jelentkezik, a kifejezett duzzanat a szemhéj csüngése révén látási panaszokat okozhat.
Legjellemzőbb tünet: A szemhéjszélhez közeli területen éles határú duzzanat jelentkezik.
Egyéb tünetek: Duzzanat, fájdalom nem váltható ki, az elváltozás fölött a bőr mozgatható.
A jégárpa diagnosztikája
Tisztázni kell az elváltozás fennállásának időtartamát, és hogy hány esetben fordult már elő ugyanezen a területen, illetve a szemhéj más részén. Ha az elváltozás több alkalommal recidivált ugyanazon a területen, szövettani vizsgálat szükséges a rosszindulatú folyamat kizárása céljából. Ha többször jelentkezik, de mindig más helyen, akkor általános kivizsgálás javasolt.
A jégárpa kezelése
Ritkán, hetek alatt besűrűsödött váladék magától kiürülhet, ezért érdemes az elváltozás kialakulása után négy- hat hetet várni a műtéti beavatkozással. Ebben az időszakban helyileg antibiotikus terápia alkalmazása javasolt. Ha a folyamat spontán nem gyógyult, műtéttel kell a jégárpát megnyitni. A műtét után helyi antibiotikus terápia szükséges, egy hét múlva szemészeti kontroll szükséges.
A leírás a Budai Egészségközpont szemész szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.