Arcüreggyulladás
Az arcüreggyulladás az arckoponya üregeiben (homlok-, orrmellék-üreg) lévő nyálkahártya gyulladásos megbetegedése, amely során az arcüreg nyálkahártyájának duzzanata ellehetetleníti az arcüregekben lévő folyadék távozását.
Az arcüreggyulladás gyakori megbetegedésnek számít: szinte minden ember életében jelentkezik legalább egyszer.
Az arcüreggyulladás okai
Az arcüreggyulladást a legtöbb esetben nátha vírus okozhatja, ám allergia vagy baktériumfertőzés is állhat a háttérben, de az sem számít ritka jelenségnek, ha orrsövényferdülés vagy orrpolipok váltják ki a nyálkahártya duzzanatát.
Az arcüreggyulladás tünetei
Az arcüreggyulladás jellemzője tehát a megelőző egyéb légúti tünetek, mint pl. a torokkaparás, torokfájás mellé társuló nyomásérzékenység az arc, az orr vagy a szem környékén. A betegek emellett gyakori orrdugulásra, folyamatos légzési nehezítettségre panaszkodnak, amely mellett a szagló- és ízérzékelő-képesség korlátozottsága is jelentkezik.
Az arcüreggyulladásban szenvedők szinte mindegyikét köhögés kínozza, leheletük kellemetlen; sok esetben a testhőmérséklet is megemelkedik: láz jelentkezhet.
Az arcüreggyulladás diagnosztikája
A kezelőorvos először fizikai vizsgálattal térképezi fel az arcüreg állapotát. Amennyiben a beteg fájdalmat érez az arcüregek nyomására, megkopogtatására, valamint az orrüreg nyálkahártyájának színe gyulladásra utal és/vagy genny is megfigyelhető, nagy valószínűséggel arcüreggyulladása van a páciensnek.
A kezelőorvos emellett röntgenvizsgálatot kérhet: a felvételeken ilyen esetekben jól megfigyelhető a nyálkahártya duzzanata és az arcüregben felgyűlt folyadék mennyisége is. Bakteriológiai tenyésztés nem szükséges minden esetben, ám hosszan elhúzódó betegség esetén hasznos lehet, ha a beteg nem reagál a gyógyszeres kezelésre.
Az arcüreggyulladás szövődményei
Az arcüreggyulladás a legtöbb esetben gyorsan – akár spontán is – gyógyul, ám megfelelő kezelés nélkül akár hetekig is elhúzódhat. A gyulladás az agy irányába történő továbbterjedése is megfigyelhető, amely következtében agyhártyagyulladás, agytályog vagy agyi érelzáródás is előfordulhat.
Az arcüreggyulladás kezelése
A kezelés legfontosabb célja az arcüregben felgyűlt folyadék eltávozásának biztosítása. Használjon naponta több alkalommal orrcseppeket, orrspray-t, amelyekkel nem csak a légzés átjárhatósága biztosítható, hanem a nyálkahártya duzzanata is csökkenthető. A kezelőorvos bizonyos esetekben antibiotikumos kezelést is javasolhat (leginkább kombinált penicillinekkel, kefalosporinokkal).
Amennyiben láz és/vagy fájdalom is jelentkezik a betegség lefolyása során, annak csillapítása is szükséges lehet. Műtéti úton leginkább a kiújulás kockázatának csökkenését kívánják elérni (a termelődő váladék távozásának útjának biztosításával), de a legtöbb esetben az arcüreg antibiotikumos oldattal történő átmosása is elegendő a gyógyuláshoz.
Kapcsolódó cikkek
A leírás a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.