Csípőütközési szindróma
A csípőfájdalom hátterében sokszor egy kevésbé ismert, de nem ritka elváltozás áll: a csípőütközési szindróma. Akkor alakul ki, mikor a combfej/combnyak és a csípőízületi vápa széle mozgás közben rendellenesen egymásnak ütközik.

Mi az a csípőütközési szindróma?
A csípőütközési szindróma (Femur Acetabulum Impingement – FAI) olyan mozgásszervi elváltozás, amelynél a combfej/combnyak és a csípőízületi vápa közötti anatómiai viszony miatt az ízület nem tud megfelelő tartományban mozogni. A sorozatosan ismétlődő ütközések hosszú távon károsítják a porcot és a csípőízületi porcgyűrűt (labrum), majd idővel csípőízületi porckopást okoznak és csípőprotézis-beültetés válhat szükségessé.
A csípőütközési szindrómának 3 típusa ismert:
1. Cam típusú FAI (combfej-deformitásos ütközés): a combfej-nyak átmenete megvastagszik, így mozgás közben túl korán ütközik bele a vápába.
2. Pincer típusú FAI (vápaperem-túlnövéses ütközés): a csípőízületi vápa pereme túlnyúlik, és ez korai ütközést okoz.
3. Kombinált típus: a fenti két forma egyszerre van jelen.
A csípőütközési szindróma tünetei
A csípőütközési szindróma leggyakoribb tünete a fájdalom, amely általában a csípő elülső részén, mélyen az ágyéknál jelentkezik. A panasz hosszabb ülés után felálláskor, mozgás alkalmával, valamint előrehajló, emelő, terpesztő mozgás közben fokozódhat. A fájdalom kisugározhat a comb elülső részébe vagy a farizomba is.
A csípőütközési szindróma jellegzetes tünetei:
- csípőfájdalom fizikai aktivitás során,
- merevség a csípőízületben,
- csökkent mozgástartomány,
- pattogás vagy elakadásérzés a csípőben,
- tartós ülés után nehézséget okozó felállás.
Sok érintett személy éveken át él a tünetekkel anélkül, hogy felismernék nála a kiváltó okot. Gyakran csak a porckopás megjelenésével derül fény a csípőütközési szindrómára.
Hogy alakul ki a csípőütközési szindróma?
Az elváltozás megjelenésében szerepet játszhatnak veleszületett tényezők, de sporttevékenység, túlterhelés vagy ismétlődő rotáló mozdulatok, hirtelen irányváltások (pl. balettban, futballban, jégkorongban) is hozzájárulhatnak a deformitás kialakulásához.
A rendellenes csontnövekedés már serdülőkortól kialakulhat, amikor a csípőízület még fejlődésben van. Ha ebben az időszakban a csípőt rendszeres, extrém terhelésnek teszik ki, a csontalkotók formája valamelyest módosulhat – így elindulhat a csípőütközési szindróma.
Milyen szövődményeket okozhat a kezeletlen csípőütközési szindróma?
A rendszeres ütközés hosszú távon komoly károsodást okozhat, ezek a következők:
- a csípőízületi gyűrű (labrum) szakadása,
- a porcfelszín felpuhulása (chondropathia),
- másodlagos csípőízületi porckopás (coxarthrosis),
- mozgásbeszűkülés,
- tartós fájdalomérzetet, életminőség-romlás,
- problémák a nemi életben,
- akadályoztatott járás, ülés.
Idővel akár csípőprotézis-műtét is szükségessé válhat, különösen akkor, ha a csípőütközési szindróma hosszú ideig diagnosztizálatlan és kezeletlen marad.
Hogyan történik a diagnózis?
A csípőütközési szindróma diagnózisának felállítása ortopéd szakorvosi vizsgálat során történik. A specialista ellenőrzi a csípő mozgásterjedelmét, és speciális provokációs tesztekkel térképezi fel a fájdalmas mozdulatokat, ezek alapján következtethet az érintett csípőízületi területekre.
A pontos diagnózist képalkotó eljárásokkal lehet megerősíteni: a röntgenfelvétel kimutatja a csontdeformitásokat (cam vagy pincer típus), az MRI részletes képet ad a labrum és a porcfelszínek állapotáról, míg a CT-vizsgálat pontosabban megmutatja a csontos struktúrákat.
A csípőütközési szindróma konzervatív kezelése
A terápia célja a porckopás megelőzése és az életminőség javítása – ehhez meg kell szüntetni a kiváltó okot, így csökken a fájdalom és javul a csípőízület mozgástartománya.
A terápiás lehetőségek attól függnek, milyen mértékű a deformitás és a szövetkárosodás.
A csípőütközési szindróma konzervatív kezelése történhet…
- gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel (NSAID),
- fizioterápiával, gyógytornával (csípő körüli izmok erősítése, core izom erősítés),
- a terhelés módosításával, csökkentésével.
A csípőütközési szindróma műtéti kezelése: csípő artroscopia
Amennyiben a konzervatív kezelés (gyógyszer, gyógytorna, pihentetés) nem hozza meg a várt eredményt, csípő artroscopia válhat szükségessé. A beavatkozás során az ortopéd sebész egy kamerával körbetekint az ízületben, és elektromos csontcsiszolókkal eltávolítja a combcsont és a vápaperem anatómiai eltérését, a fájdalmat okozó csontos részt, valamint szükség esetén horgonnyal vagy részleges kimetszéssel korrigálja a labrum (csípő porcgyűrűjének) sérülését, szakadását.
Az operáció minimál invazív, azaz csak pici metszéseket igényel, a felépülés pedig gyorsabban zajlik.
A csípő artroscopiával hatékonyan csökkenthető a csont-porc ütközés és növelhető a mozgástartomány.
A csípőütközési szindróma megelőzése
Ha egyszer megjelenik a panaszrendszer, a konzervatív kezelés része a csípő átmeneti kímélete, illetve a terhelés fokozatos növelésének szem előtt tartása, a panaszok korai felismerése és kezelése.
Ha a csípőtáji fájdalom rendszeresen visszatér – különösen serdülőnél, aktív életmódot folytató felnőttnél –, érdemes mielőbb ortopéd szakorvoshoz fordulni. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú a csípőízület egészségének megőrzésében.
A csípőütközési szindróma felismerése és kezelése nemcsak a fájdalom megszüntetését szolgálja, hanem segít megelőzni a későbbi mozgásszervi problémákat is. A megfelelő mozgásterápia, az időben elvégzett képalkotó vizsgálatok és szükség esetén a konzervatív kezelés, a célzott műtéti beavatkozás lehetővé teszik, hogy a csípő ismét fájdalommentesen láthassa el feladatát.
A betegségleírást lektorálta Dr. Bárdos Tamás PhD Med. Habil ortopéd főorvos, csípőütközési szindróma, csípő artroscopia specialista.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
