Gégegyulladás
A gégegyulladásnak akut és krónikus formája van. Akut gégegyulladás minden korosztálynál előfordulhat, általában nem önállóan, hanem más felső légúti hurutokkal egyidejűleg jelentkezik. Krónikus formáját főként a dohányzás, irritáló anyagok, vagy a hangképző szervek tartós, erős igénybevétele okozza. Tipikus előadói illetve tanárbetegség, hiszen az ő esetükben nemcsak a sok, hangos beszéd, hanem a tantermek száraz levegője és a krétapor is hozzájárul a kialakulásához. Kezelése a fül-orr-gégészeti osztályra tartozik.
A gégegyulladás okai és kialakulása
A gégegyulladás virális és bakteriális fertőzés, az akut gégegyulladást pedig allergia is okozhatja. A gégefedő akut gyulladását, az epiglottitis-t többnyire gennykeltő baktériumok okozzák, ilyet 10 év alatti gyermekeken látjuk leginkább, de későbbi életkorban is előfordulhat. A betegség nyomán néha tályog is kialakul.
Szintén kisgyermekkorban fordul elő leggyakrabban a többnyire egyszerű meghűléses betegségeket kísérő úgynevezett pseudocroup (azaz a gége alsó részének, az ún. subglottis gyulladása), ami a diftériához hasonló tüneteket okoz.
A krónikus gégegyulladás elsősorban azokat sújtja, akik munkájuk vagy lakóhelyük révén folyamatosan irritáló anyagokkal (füst, kipufogógáz, vegyszergőz) kerülnek kapcsolatba, vagy akiknek hangképző szervei a túlerőltetés miatt fogékonyabbak a fertőzésekre.
Gégegyulladás és allergia
Allergiások is gyakran küzdenek a gégegyulladásra jellemző tünetekkel. Náluk az allergiás reakció miatt megvastagodott, ödémás hangszalagok okozzák a rekedtséget és gyakori köhögést.
A gégegyulladás tünetei
A gégegyulladás jellemző tünete a rekedtség, amely az enyhén karcos hangtól a teljes beszédképtelenségig terjedhet:
- A gégefedő akut gyulladása esetén nehézlégzés is igen gyorsan kialakulhat, ami azonnal kórházi kezelést, erélyes antibiotikus terápiát, néha a légút mesterséges biztosítását teszi szükségessé.
- Köhögés, toroktáji fájdalmak, a nyelés nehezítettsége is gyakori tünet.
- Subglottikus gégegyulladás esetén jellegzetes az ún. kutyaugatás-szerű köhögés.
- A tünetek nagyon hasonlítanak a veszélyes régi betegség, a diftéria tüneteire. A diftériát népi nevén torokgyíknak hívták, ma már védőoltással védekezünk ellene.
- Láz vagy hőemelkedés nem minden esetben velejárója a gégegyulladásnak.
A gégegyulladás diagnosztikája
A diagnózis a beteg anamnézise, klinikai tünetei, fizikális vizsgálata, torkának megtekintése alapján háziorvosi vizsgálattal is valószínűsíthető, de a biztos diagnózist fül-orr-gégész szakorvos állítja fel a gége tükrözéses vizsgálata során..
A gégegyulladás kezelése
A gégegyulladás kezelése mindig a kiváltó oknak megfelelően történik:
amennyiben a gégegyulladást vírusfertőzés okozta, a hangot kímélni kell, a vírusok elleni harchoz pedig erősíteni a szervezetet. Ajánlatos a gégét kímélő, a gyulladt nyálkahártyát nyugtató ételeket fogyasztani és kerülni az erős, csípős, túl fűszeres, savas fogásokat, valamint a szénsavas italokat.
Bakteriális fertőzés esetén szükségessé válhat antibiotikumok, gyulladáscsökkentők szedése.
Rekedtség, hangvesztés esetén a betegnek néhány napig tilos beszélnie! Suttognia sem szabad, mivel a suttogás a normál beszédnél is jobban feszíti, terheli a hangszalagokat.
Súlyos duzzanat, nehézlégzés, gyorsan romló tünetek esetén a fulladás veszélye miatt kórházi kezelés is szükségessé válhat.
A leírás a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.