Autoimmun betegségek
Immunrendszerünk feladata a szervezet védelmének biztosítása a veszélyes tényezőkkel - például vírusokkal vagy baktériumokkal - szemben. Autoimmun betegség esetén az immunrendszer nem tud különbséget tenni a "saját" és "nem saját" sejtek, fehérjék között, és téves immunválasz következtében önmagát támadja meg.
Egy szervet érintő autoimmun betegség
Az egy szervet, a pajzsmirigyet érintő Hashimotothyreoiditis, illetve Basedow-kór ugyanaz a betegség, előbbi esetben a működést gátló, utóbbi esetben serkentő antitestek képződnek. Autoimmun hepatitis esetében a májsejtek ellen, haemoliticusanaemiában a vörösvérsejtek membránja ellen alakul ki immunreakció.
A Bechterew-kór a csigolyákat érintő destruktív ízületi gyulladás, amely a gerinc mozgásának elvesztésével jár. A rheumatoid arthritis az ízületekben okoz vándorló, fellángoló súlyos fájdalmakat, savós gyulladásokat.
Egész szervrendszereket érintő autoimmun betegség
Az autoimmun betegség egész szervrendszereket érinthet, ha az ellenanyagok az erek belhártyájában okoznak elváltozásokat; ekkor vasculitisekről beszélünk.
Ha a mirigyes szervek válnak a betegség céltáblájává, a funkciócsökkenés változó mértékben, de mindegyiknél kimutatható, pl.: a Sjögren-szindróma (száraz szem) általában a nyálmirigyek csökkent működésével jár. Az SLE (systemas lupus erythematodes) meglehetősen gyakori, sokszervi károsodással járó betegség. A myositisekben a vázizmok gyulladása zajlik, sclerosis multiplex esetében az agyállomány esik áldozatul az immunreakcióknak.
Az autoimmun betegség tünetei
- a kézujjak szimmetrikus elfehéredése,
- pillangó alakú bőrpír az arcokon,
- laborvizsgálat során a vérlemezkék számának csökkenése,
- vörösvérsejt-szétesés,
- májfunkciós enzimeltérések,
- a gyulladásos paraméterek látszólag indokolatlan emelkedése.
Az autoimmun betegségek lappangva kezdődnek, a tünetek gyakran váltogatják egymást, tartós hőemelkedés csatlakozhat hozzájuk. Nők esetében sokkal gyakoribbak; serdülőkorban, illetve 50 éves kor körül halmozódik a megjelenésük. Ha a családban van ismert autoimmun beteg, hamarabb kell gondolni ezekre a kórképekre, mivel keletkezésükben genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak.
Az autoimmun betegségek kezelése
A kezelés során gyakran alkalmaznak szteroidokat, cytostatikumokat, pótolni kell a kiesett hormonokat és nyomon követni a beteget, állandó jelleggel.
Az autoimmun betegségeknél gyakori a spontán javulás, vagy akár évekig tartó tünetmentes időszakok is lehetnek a betegségek fellángolásai között.
Kapcsolódó cikkek
A leírás a Budai Egészségközpont szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.