2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kedvezmények
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Teniszkönyök, golfkönyök

    Márciusi kedvezmények - Budai Egészségközpont

    Foglaljon időpontot most!

    Következő online elérhető időpont: 2024.03.19., kedd

    Teniszkönyök illetve golfkönyök esetén bizonyos izomcsoportok fokozott igénybevétele és az ismétlődő traumák hatására először mikroszkopikus beszakadások, majd az esetek egy részében makroszkóposan is látható szakadások keletkeznek az izomban.

    Ha ez a könyök külső felszínén jön létre, akkor az ötször gyakoribb teniszkönyök alakul ki, míg a könyök belső felszínén keletkező elváltozás, a golfkönyök.

    A könyök tájékán számos izom ered és tapad, mely nemcsak a könyökízület, az alkar, hanem a csukló, a kéz, és az ujjak mozgásaiban is szerepet játszik.

    teniszkonyok-golfkonyok-budai-egeszsegkozpont

    A kar anatómiájáról

    A könyök (cubitus) alatt a felkar és az alkar közötti területet, szűkebb értelemben a könyökízületet (articulatio cubiti) értjük. Három csont alkotja, felülről a felkarcsont (humerus), ami ízesül a singcsonttal (ulna) és az orsócsonttal (radius), míg e két utóbbi egymással is kapcsolódik. Valójában így három ízület hozza létre a könyökízületet, mely mind szerkezetileg, mind funkcionálisan egységet képez.

    Tenyöszkönyök

    teniszkönyök (epicondylitis lateralis humeri), a külső könyökdudor (epicondylus lateralis humeri) területéről eredő, különösen az alkar feszítő izmait érintő elváltozás, a csukló túlzott megerőltetése révén alakul ki. A teniszezők körében gyakoribb, a csuklót hátrafelé mozgató izmok egyoldalú terhelése révén, de előfordulhat nehéz fizikai munkát végzőknél, gépíróknál, vagy akár rosszul kivitelezett csavaró mozdulat hatására is.

    A teniszkönyök tünetei

    A betegek a könyök külső felszínén fokozatosan kialakuló fájdalomról számolnak be. A fájdalom kezdetben a csukló aktív mozgatásakor, tárgyak fogásakor jelentkezik, terheléssel összefügg, később nyugalomban is fennállhat. A fájdalom olyan mértékben fokozódhat, hogy a beteg nem tud fogni, a megfogott, felemelt tárgyat nem tudja megtartani, vagy elejti.

    A könyök tájék megduzzadhat, az alkar, csukló mozgatása fájdalmas, a külső könyökdudor nyomás érzékeny. A fájdalmat kiválthatjuk, ha nyújtott könyökízület mellett a csuklót és az ujjakat passzív módon behajlítjuk, ezáltal az alkar feszítőizmait megnyújtjuk. A golfkönyök az előbbiekhez mindenben hasonló, csak a könyök belső felszínén jelentkezik a fájdalom, és nyomásérzékenység, valamint a fájdalmat a csukló hátrafeszítésével fokozhatjuk.

    Szükséges elkülöníteni az ún. alagútszindrómáktól, egyéb ízületi elváltozásoktól, vagy a nyaki gerincből kiinduló ideggyöki fájdalomtól.

    A teniszkönyök diagnosztikája

    Kivizsgálás során sok esetben az anamnézis felvétele, a fizikális vizsgálat eligazít, de a csontszerkezet megítélésére röntgen vizsgálatot végzünk. A lágyrészek, az ízületi tok, az izomzat, az inak, és az ízületkörnyéki tömlők elváltozásainak kimutatására ízületi ultrahang vizsgálatra is szükség lehet.

    Golfkönyök

    golfkönyö(epicondylitis medialis humeri), a belső könyökdudor (epicondylus medialis humeri) területéről eredő izmok túlzott megerőltetése, ami elsősorban a hajlító izmokat érinti.

    A teniszkönyök és golfkönyök kezelése

    Kiemelt jelentőségű a konzervatív (nem műtéti) kezelés, kitartó eljárással az esetek 90%-ban eredményes. Fontos a végtag pihentetése, a fájdalmat provokáló mozdulatok kerülése, ami elengedhetetlen feltétele a gyógyulásnak. Az esetek többségében önmagában ez azonban nem elegendő, külső rögzítő felhelyezése (brace), nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) helyi alkalmazása, vagy szájon át történő adása, szükség esetén még fájdalomcsillapító szedése válhat szükségessé. Lokálisan adott szteroid injekciók adását, valamint fizioterápiát is alkalmazhatunk.

    Ha a konzervatív kezelés hosszabb idő után sem vezet eredményre, akkor teniszkönyök műtétet vagy golfkönyök műtétet végzünk. Egyesek a könyöktáji izomhüvely (fascia) bemetszését, vagy a fájdalmas izomcsoport eredésének leválasztását javasolják. Némelyek az izomzat rekonstrukcióját végzik, a szakadt területek kimetszésével. A műtét után tanácsos a végtag nyugalomba helyezése, gipszsínnel, vagy egyéb külső rögzítővel, legalább a sebgyógyulásig. A gyógyulás a műtét után is elhúzódó, a betegek 2/3-nál vezet csak eredményre.


    Kapcsolódó cikkek

    A leírás a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A tízszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban három helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 22 év tapasztalatait és 400.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.