2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kedvezmények
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Alvászavarok, álmatlanság

    Foglaljon időpontot most!

    Következő online elérhető időpont: 2024.03.19., kedd

    Az alvászavarok egyszerre jelentenek tünetet és betegséget. Mindkét esetben komolyan kell venni, mivel az alvászavarok nem csak a szervezet regenerálódását nehezítik meg, hanem a mindennapos fizikai és szellemi tevékenység végzését is ellehetetleníthetik.

    sleeping-szeles

    Az alvászavar okai

    Az alvászavarokkal küzdő betegek mintegy 15 százalékának esetében valamilyen pszichofiziológiai ok áll a probléma mögött. Ilyen esetekben a hátterében lévő pszichés feszültség kísérőjelenségeként mutatkozik az alvászavar. A betegek nagy része nem is érzékeli a nappali feszültséget, csak az alvászavar jelentkezésén keresztül észlel problémát.

    Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak mellékhatásként alvászavart, ilyenek például a béta-blokkolók, teofillintartalmú szerek, de a túlzott koffeinfogyasztás is okozhat ilyen problémát.

    Az alvászavarok típusai

    Disszomnia

    A disszomniák körében a legismertebb az alvási apnoe szindróma (OSAS), amely az éjszakai horkolás közbeni levegővétel-kihagyásáról ismerhető fel, melyet egy horkantásszerű nagy belégzés követ. Az alvási apnoe szindróma poliszomnográfiás vizsgálattal diagnosztizálható. A poliszomnográfia egy olyan fájdalmatlan vizsgálat, amely során az összes alvás közbeni életfolyamat megfigyelhető az agy, a keringési rendszer és az izmok monitorozásával.

    A disszomniákhoz tartozik a hirtelen nappali elalvás (narkolepszia), vagy a nyugtalan láb szindróma, amely során a nyugalomban lévő lábban kellemetlen érzés van, mely csak annak mozgatására múlik el.

    Paraszomnia

    A paraszomniákhoz legismertebb változatai az alvajárás (szomnambulizmus), a félelmetes éjszakai fölriadások (night terror) és az éjszakai bevizelés (enurezis nokturna).

    Az alvászavar tünetei

    Alvászavaros panaszaival tanácsos szakembert felkeresnie, amennyiben a következőket tapasztalja:

    • ha nem tudja az alvászavar okát,

    • ha az alvászavar hosszabb távon befolyásolja a hétköznapi teljesítményét,

    • ha az alvászavarhoz egyéb furcsa viselkedés is társul,

    • ha napközben a következő tüneteket tapasztalja: napközbeni elalvás, tudat-kihagyások, hallucinációk, gyakori hangulatingadozások,

    • ha az alvászavarra utaló panaszok mellett egyéb betegségei is vannak (pl.: magas vérnyomás, pajzsmirigy túl- vagy alulműködés)

    Az alvászavar kezelése

    Azon alvászavarok, melyek más betegségeket kísérnek, általában az alapbetegség kezelése után elmúlnak. Kezelőorvosa átmeneti ideig altatókat, és alvást segítő gyógynövényeket javasolhat.

    A pszichofiziológiai alvászavarnál a szorongás megszüntetése a gyógymód, mely történhet szorongásoldó gyógyszerekkel, de relaxációs terápiás módokon is.
    Több pszichiátriai betegséghez kötődnek alvászavarok (pl: pánikbetegség, szorongásos kórképek, depresszió, szkizofrénia, bipoláris hangulatzavar), melyek a betegség gyógyszeres kezelésével (általában antidepresszánsok alkalmazásával) javulnak, eltűnnek.

    A leírás a Budai Egészségközpont neurológus szakorvosainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A tízszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban három helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 22 év tapasztalatait és 400.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.