Zöldhályog
A glaukóma (zöldhályog) a látóideg rostjainak fokozatos pusztulásával járó betegség, kezeletlenül a látás elvesztéséhez vezethet. A károsodás okozója az esetek többségében a megemelkedett szemnyomás, amely az idegrostok működését, anyagcseréjét hátrányosan befolyásolja.
Kevesen tudják, hogy a zöldhályognak több típusa is van. Az elsődleges nyitott zugú glaukóma a leggyakoribb forma, amely nem jár fájdalommal, és az okozott látásromlás sok esetben hosszú ideig észrevétlen marad. A magas szemnyomás önmagában nem mindig von maga után zöldhályogos károsodást (ocularis hypertensio), illetve előfordulhat az is, hogy a betegnek nem magasabb a szemnyomása, de mégis a glaukómára jellemző problémák alakulnak ki. (Ezt nevezzük alacsony nyomású, vagy normotenziós glaukómának.)
A zárt zugú glaukóma az előző típushoz képest ritkább. Kialakulása történhet lassan (krónikus) vagy hirtelen, fájdalommal járó szemnyomás emelkedéssel (akut).
Az akut zöldhályogos rohamra (glaukómás rohamra) jellemző a homályos látáson túl a szem, illetve a szem környéki csontok fájdalma, fényforrások körüli szivárványkarikák látása, továbbá erős, azonos oldali fejfájás, melyet kísérhet hányinger, hányás, amelyet az extrém magas szemnyomás okoz. Az érintett szem vörös, a pupilla oválisan tág, tapintásra kőkemény. Fontos, hogy a glaukómás roham azonnali szemészeti kórházi kezelést igényel! Ennek hiányában az érintett szemen 24 órán belül látásvesztés alakulhat ki!
Létezik egy úgynevezett szekunder glaukóma is, amely a szemet ért trauma vagy gyulladás (pl. uveitis) következményeként alakul ki. Az Európai Glaukóma Társaság a szekunder nyitott zugú glaukómák közé sorolja a pseudeoexfoliatív és pigmentglaukómát is, ahol a csarnokvíz elvezető rendszere tömődik el proteinekkel vagy pigmentszemcsékkel.
A primer vagy szekunder congenitalis (veleszületett, infantilis vagy késői kezdetű) glaukóma ritkán fordul elő, de sok esetben súlyos kórkép, amely már születésnél jelen van, vagy röviddel utána alakul ki a fejletlen vagy átjárhatatlan csarnokvízelvezető-rendszer miatt. (A csarnokvíz a szemcsarnokot kitöltő, tápanyagokból és sókból álló vizes oldat, amelynek elvezetése a szaruhártya és a szivárványhártya külső része között található csarnokzugon keresztül történik.)
A zöldhályog tünetei
Az elsődleges nyitott zugú glaukóma nem jár fájdalommal és az okozott látásromlás is hosszú ideig észrevétlen maradhat a páciens számára. A betegség másik csoportját képező magas szemnyomással járó, zárt zugó glaukóma típusok esetében a homályos látáson túl, előfordul a szem, illetve a szem környéki csontok fájdalma, szemvörösség, tágult szembogár, fényforrások körüli szivárványkarikák látása, továbbá hányinger és hányás. (Ilyen például a glaukómás roham, amely zárt zugú glaukómában alakulhat ki.)
Mi okozza a zöldhályogot?
Kialakulása jelen tudásunk szerint nem megelőzhető, de ha időben felismerik és kezelik a betegséget, maga a látásromlás megakadályozható. Sok esetben eleinte nem okoz tüneteket, így a páciens nem, vagy csak túl későn veszi észre a látásában jelentkező változást. Ezért is fontos a betegség célzott szűrése! Ha beszűkül a látótér, a kialakult látásvesztés már kezeléssel sem fordítható vissza!
A kezeletlen magas szemnyomás látásromláshoz, súlyos esetben látásvesztéshez vezethet. Először csak kis látótérkiesések alakulnak ki, majd előrehaladott állapotban, kezelés hiányában a betegnek csak egy kis sziget marad meg a látóteréből – mintha egy kulcslyukon keresztül tekintene a világra. Ezt már látásélesség-csökkenés is kíséri.
A károsodás kialakulása hosszú, évekig tartó, alattomos folyamat és visszafordíthatatlan. Ha a szemnyomás nagyon magas, vagy a napközbeni ingadozása túl nagy, akkor gyorsabban halhatnak el az idegrostok.
Fontos információ a szakorvos számára, hogy a vérrokonok között volt-e glaukómás. A genetikai rizikótényezőkön felül meg kell vizsgálni a zöldhályog más rizikófaktorait is, illetve fel kell tárni azokat a kórtörténeti adatokat, amelyek szerepet játszhatnak a páciens betegségének prognózisában és egyéni kezelési tervének kialakításában.
A glaukóma rizikótényezői
Mindenekelőtt a családtagok körében előforduló zöldhályog, továbbá az emelkedett vagy nagyon ingadozó szemnyomás, a nagyfokú rövidlátás, egy korábbi szemsérülés, a lokális vagy általános szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők rendszeres használata, az idősebb életkor, az érszűkület, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a dohányzás, valamint az alkoholfogyasztás fokozza a glaukóma kialakulásának kockázatát.
Világszerte a vakság második vezető oka a zöldhályog – több mint 80 millió ember küzd a betegséggel. A leggyakoribb formája az elsődleges nyitott zugú glaukóma, amely a fejlett országokban a 40 év feletti lakosság mintegy 2 százalékát érinti. Előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik.
Milyen gyakran érdemes szemészeti szűrésen részt venni?
Ha a családban már előfordult glaukóma, illetve a páciens betöltötte a 40 éves kort, érdemes évente zöldhályogszűrésre menni.
A betegség gyanúja esetén a következő alapvizsgálatok történnek: a látásélesség vizsgálata, a szemnyomás mérése, a szaruhártya vastagság mérése, a réslámpás vizsgálat, gonioszkópia, szemfenékvizsgálat (különös tekintettel a látóidegfő jellemzőinek leírásával).
A csarnokzug területe csak speciális tükrös lencsékkel (gonioszkóppal) vizsgálható. A szakorvos fel tudja mérni a gonioszkópia során, hogy a normális tartományhoz viszonyítva a csarnokzug szűk vagy nyitott. Amennyiben időben diagnosztizálják, majd kezelik a szűkebb csarnokzugot, úgy megelőzhetők a hirtelen kialakuló károsodások, a vakság veszélyével fenyegető glaukómás roham. Ezen felül a gonioszkóp szerepet játszik az egyes glaukómatípusok elkülönítésében is, például a pigmentglaukóma diagnózisában. |
Az alapvizsgálatokat szükség esetén kiegészíti a szakorvos látótérvizsgálattal (számítógép-vezérelt automata perimetriával) és a látóidegfő idegrostréteg vastagságának vizsgálatával (azaz papilla OCT: optikai koherencia tomográfiával).
A zöldhályog kezelési lehetőségei
A terápia célja a glaukóma minden típusánál a szemnyomás csökkentése, vagy az ezt okozó probléma megszüntetése. A szemnyomást konzervatív kezeléssel (legtöbbször szemcseppel), lézeres, illetve sebészeti beavatkozással lehet csökkenteni. Elsőként leggyakrabban a szemcseppes kezelés mellett dönt a szakorvos. Nagyon fontos, hogy ezt pontosan és rendszeresen alkalmazza a páciens!
Ha a szemcseppek nem hozzák a kívánt eredményt, akkor a szakorvos a beteggel megbeszéli a további kezelési módok – esetleg műtét – lehetőségét, előnyeit és kockázatait. Ha műtétre kerül sor, lényeges, hogy a glaukómás páciensek ezt követően is részt vegyenek rendszeres szemészeti kontrollon!
Zárt zugú zöldhályogra hajlamos szemeken megelőző jelleggel úgynevezett YAG-lézeres iridotómia-kezelés javasolt, amely során a szivárványhártya szélén kis nyílást készítenek, hogy a hártya két oldalán kiegyenlítsék a nyomást.
A sikeres kezelés feltétele a folyamatos gondozás és a beteg szoros együttműködése
A diagnosztizált glaukóma élethosszig tartó gondozást, kezelést igényel a látásromlás, látásvesztés megelőzése érdekében. A már kialakult károsodás visszafordíthatatlan, de a korai állapotban kezdett, tartós, rendszeres kezeléssel elérhető, hogy a látáskárosodás ne fokozódjon.
A terápia elmaradása a zöldhályog okozta károsodások előrehaladását (progresszióját), vagyis a látás visszafordíthatatlan romlását, legrosszabb esetben pedig elvesztését vonja maga után. A kezelés sikerének feltétele a páciens együttműködése a szemorvossal, az utasítások betartása és az előírt ellenőrző vizsgálatokon való megjelenés.
Szerző: dr. Mészáros Franciska szemész szakorvos
Kapcsolódó cikkek
A leírás a Budai Egészségközpont szemész szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.