2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Bütyök

    Foglaljon időpontot budapesti ortopédiai vizsgálatunkra!

    A láb leggyakoribb ortopédiai deformitásai közé tartozó bütyök (hallux valgus) a láb I. sugarát, ezzel a nagylábujjat érintő elváltozás, melynek különböző súlyossági fokozatai vannak. A kozmetikai problémáktól, - a láb belső oldalán megjelenő fájdalmas kitüremkedéssel (néha csontkinövéssel) együtt - a többi ujj nyomását, cipőviselési nehézséget, fájdalmakat okozhat. A betegség gyakrabban alakul ki nőknél, mint férfiaknál.

    Bütyök - Budai Egészségközpont

    A bütyök okai

    Fiatalkori bütyök betegség (juvenilis hallux valgus) esetén az előláb-deformitás hátterében többnyire olyan belső okok állnak, mint a genetikai hajlam, az I.lábközépcsont ízfelszínének fokozott billenése valamint az ízületi lazaság. Felnőttkori bütyök betegség (hallux valgus) esetén további belső okok is hozzájárulhatnak a bütyök kialakulásához, mint pl. neurológiai , endokrin társbetegségek jelenléte. Kialakulásában azonban nagy szerepet játszhat a biológiai öregedés, valamint a magassarkú és/vagy viselése, vagy más tényezők által provokált különböző degeneratív elváltozások. A bütyök betegség kialakulását gyorsíthatják korábbi sérülések, törések, gyulladások, reumatológiai kórképek, fejlődési rendellenességek, korábbi műtétek is. 

    A bütyök kórlefolyása

    A csont-, ín- és izomegyensúly felbomlása következtében kialakul a nagylábujj és az egyes lábközépcsont szöglettörése, a nagy lábujj kifelé fordul, a lábközépcsont befelé vándorol és a fájdalmas csontnövedék miatt tömegesebbé válik. A feszülés és a csontnövedék hatására az ízületi tok gyulladttá válik és megvastagodik, elhanyagolt esetekben ízületi kopás is kialakulhat. A lágyrészek zsugorodása miatt az ízület mozgásterjedelme beszűkül, és a folyamat rosszabbodása valószínű.  A mozgás és terhelés fájdalmassá válik, a bütyök sokszor nehezen fér el a cipőben, emellett a szomszédos lábujjakat is kóros pozícióba kényszeríti, ezzel további problémákat okozva. Mindezekkel párhozamosan az ún. harántboltozat is süllyed, leggyakrabban a II. ill. III. lábközépcsont fejének túlterhelődése okozhat fájdalmat.

    A bütyök tünetei

    Jellegzetes maga a bütyök deformitás a korábban fent leírtaknak megfelelően, valamint az előláb fájdalma, ami terhelésre (pl. hosszabb járáskor) fokozódik, nyugalomban (pihentetés hatására) azonban enyhül vagy megszűnik. A járóképesség és a járástávolság a betegség súlyosbodásával együtt lecsökken. Az érintettek cipő viselési nehézségeket tapasztalnak és sántítani kezdenek. A nagylábujj alapjánál kialakult csontkinövés felett a bőr begyulladhat, súlyosabb esetben ki is sebesedhet.

    A bütyök diagnózisa

    A bütyök diagnózisának felállításához többnyire egyszerű fizikális vizsgálat elégséges, mely a teljes láb, boka vizsgálatával egybekötve történik.  A deformitás fokának, jellegének meghatározásához, illetve egyéb eltérések kizárásához képalkotó vizsgálat, leginkább speciális röntgenfelvételek szükségesek, melyek egy esetleges korrekciós műtét pontos megtervezéséhez elengedhetetlenek.

    A bütyök kezelése

    A bütyök kezelésére alapvetően kétféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre: a konzervatív kezelés, valamint a bütyök műtét. A konzervatív kezelés célja a fájdalom csökkentése, az ízületi deformitás fokozódásának lassítása, az izomerő fokozása, valamint a sántítás csökkentése. Ezt gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazásával, lábtorna gyakorlatok végzésével, reflexoterápiás szőnyegen való járással, talpmasszázzsal, egyedileg készíttetett talpbetét vagy gyógycipő viselésével, valamint éjszakai bütyökkezelő használatával érhetjük el. Ha a nem műtéti kezelési módok már hatástalanok, valamint a klinikai és röntgenvizsgálatok igazolják a diagnózist, bütyök műtétet javasolhat az ortopéd, ortopéd sebész szakorvos. Orvosa az adott csontok és lágyrészek aktuális állapota, a deformitás mértéke, ill. típusa, valamint az esetleg már jelen lévő egyéb deformitások megléte, és az Ön igényei alapján javasolhat optimális műtéti megoldást. A műtét után (műtét típustól függően) nagyjából 6 hét lábadozási idővel kell számolnunk.

    A bütyök megelőzése

    • Kerülje a szűk orrú, magas sarkú cipőket!
    • Túlsúly esetén testtömeg csökkentése
    • Lábtorna, egyedi talpbetét viselése

    A leírás a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.