2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Depresszió

    Foglaljon időpontot budapesti pszichológiai vizsgálatunkra!

    A depressziót a köznyelvben gyakran használják a levert lelkiállapot szinonimájaként. Maga a szó lenyomottságot jelent. Az orvostudomány tovább osztályozza a különböző depresszióformákat: akut / krónikus depresszió, endogén / exogén depresszió, unipoláris / bipoláris depresszió. Ez utóbbinál a depresszív és mániás szakaszok váltakoznak. Létezik továbbá téli depresszió, kismamák depressziója, öregkori depresszió, stb.

    A depresszió az egyik leggyakoribb pszichés betegség. Egyes felmérések szerint közel minden ötödik ember szenved valamilyen depresszióformában. Hozzávetőlegesen a felük enyhe depresszióban, negyedük középsúlyos, negyedük súlyos depresszióban szenved. A betegségnek egyrészt genetikai okai, másrészt környezeti okai vannak.

    depressio

    A depresszió tünetei

    Jellegzetességei között találjuk a hangulati beszűkültséget (örömre, vagy gyászra való képtelenség, a hangulat nem igazodik környezetéhez), a nyugtalansággal vagy anélkül járó indítékszegénységet, a gátolt gondolkozási képességet, valamint alvászavarokat.

    További tünetek lehetnek a jövővel kapcsolatos túlzott aggodalom, reménytelenségérzés, kisebbrendűségi érzés, bűntudat, koncentrációs zavarok, időérzék elvesztése, félelem, a halál gondolatával való foglalkozás. Az esetleges testi panaszok mellkasi fájdalom, étvágytalanság, fogyás formájában mutatkozhatnak.

    Mint látható, igen sokszínű tünetek szerepelhetnek a betegségben, de ezek felderítése, értékelése szakember feladata.

    A depresszió diagnosztikája

    A diagnózis felállítása diagnosztikai kritériumok alapján pszichológuspszichiáter feladata. Adott esetben több alkalommal folytatott beszélgetés, erre specializált tesztek kitöltése is szükséges lehet a diagnózishoz. Bizonyos esetekben belgyógyászati betegségek is okozhatnak depressziós tüneteket (pl. pajzsmirigy alulműködés), ezeket laborvizsgálattal, fizikális vizsgálattal lehet és kell kizárni.

    A depresszió kezelése

    A kezelés pszichoterápia és / vagy gyógyszeres kezelés segítségével történik. Az újfajta gyógyszerek mellékhatása tolerálható. Mint minden pszichés betegségnél, a kezelési tervet egyedileg határozza meg a kezelőorvos. Összességében elmondható, hogy jelentősen lehet segíteni a beteg szenvedésén, panaszain.


    Kapcsolódó cikkek

    A leírás a Budai Egészségközpont pszichológusainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.