PMS (premenstruációs szindróma)
A menstruációs ciklus hormonális változásainak köszönhetően a vérzés jelentkezése előtt kellemetlen panaszok jelentkezhetnek, ezen tünetcsoportot nevezzük premenstruációs szindrómának. Egészséges ciklus esetén is jelentkezhet, de nagyobb az esélye és intenzívebb lehet cikluszavar, hormonprobléma esetén.
Hogy megelőzi-e a menstruációt PMS, az több tényezőtől függ: befolyásolja a genetika, a táplálkozás, a stressz, és egyes betegségek (például pajzsmirigybetegségek, PCOS, depresszió, endometriózis) megléte is. Kialakulása visszavezethető a magas prolaktinszint miatt felbomló ösztrogén-progeszteron egyensúlyra (magas ösztrogén és alacsony progeszteronszint), valamint a szerotonin nevű neurotranszmitter mennyiségének csökkenésére is. Nem törvényszerű a PMS: sok nő (mintegy 50%) egyáltalán nem küzd premenstruációs szindrómával, míg másoknál az intenzív tünetek megkeserítik a mindennapokat, akár munkaképtelenséget is okozhatnak.
Jellemzően a menstruáció előtt 7-10 nappal kezdődnek a PMS tünetei, de az időtartama egyénileg változhat, van, akinél már 2 héttel a vérzés előtt jelentkezik. A panaszok általában a menstruáció első napján enyhülnek, majd megszűnnek.
A PMS tünetei
Egyénenként igen változatos képet mutat a premenstruációs szindróma. Általánosságban elmondható, hogy a leggyakrabban a következő fizikai és lelki tünetek előzik meg ilyenkor a menzeszt:
- fáradtság,
- alvászavar,
- hasi görcs,
- puffadás,
- mellfeszülés, a mell fokozott érzékenysége,
- fejfájás,
- hátfájás,
- émelygés,
- fokozódó édességvágy,
- ingerlékenység,
- szorongás,
- lehangoltság,
- koncentrációs problémák,
- hangulatváltozások.
Lényeges, hogy az életkor előrehaladtával (különösen perimenopauza, menopauza környékén) a hormonháztartásunk változását lekövetheti a PMS is: rosszabb vagy jobb is lehet. Megjelenhetnek új, eddig nem tapasztalt tünetek, vagy intenzívebbé, esetleg enyhébbé válhatnak egyes, már meglévő gondok.
Hogy lehet enyhíteni a PMS tüneteit?
Természetes módszerekkel, egyszerű életmódbeli változásokkal rendszerint hatékonyan mérsékelhetők a premenstruációs szindrómával járó kellemetlenségek.
Néhány lehetséges módszer, amely segíthet a nehéz időszakban:
- Az egészséges táplálkozás jegyében ajánlott a zöldségben, gyümölcsben gazdag étrend, valamint a bevitt koffeinmennyiség mérséklése és az alkohol elhagyása. Továbbá kerüljük a gyorsan felszívódó szénhidrátokat!
- A testmozgás hangulatjavító hatású és a stresszt is csökkenti.
- Megfelelő mennyiségű víz fogyasztása segít megszabadulni a méreganyagoktól, és csökkenti a puffadást is.
- A relaxációs technikák (pl. jóga, autogén tréning, meditáció) segíthetnek csökkenteni a stresszt és javíthatják az alvást.
- A hormonális egyensúly fenntartásához hozzájárul a jó alvásminőség is. Alakítsuk ki a megfelelő alvásrutint!
- Támogatják a tünetek mérséklését egyes B-vitaminok, és a magnézium is.
- Gyógynövények (pl. a barátcserje) is a segítségünkre lehetnek.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Amennyiben túl intenzívek a panaszok, jelentősen rontják az életminőségünket, és nem tudunk enyhülést elérni fájdalomcsillapítóval vagy egyéb módon, akkor feltétlen keressünk fel egy nőgyógyászt! A szakorvos rendszerint laborvizsgálat révén ellenőrzi, nem húzódik-e meg hormonzavar a háttérben. Ha igazolódik a probléma, akkor gyógyszeres terápia válhat szükségessé.
A leírás dr. Tahy András szülész-nőgyógyász főorvos közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.