2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Meniscus sérülés

    Létrehozás dátuma:

    Foglaljon időpontot budapesti ortopédiai vizsgálatunkra!

    A térdízület stabilitását a csontos struktúrák, a szalagok és izmok és a térdben elhelyezkedő rostos porcgyűrűk, a meniscusok is biztosítják. A térdízületben két ilyen C-alakú porcos gyűrű helyezkedik el, a meniscus medialis (belső meniscus) és a meniscus lateralis (külső meniscus), melyek feladata az ízület stabilizálása, az erőhatások elosztása és csillapítása, valamint a porcfelszínek védelme az idő előtti kopástól. A térdízület számos különböző mozgás során sérülhet, amelyek leggyakrabban sportolás vagy szabadidős tevékenységek, illetve munkavégzés közben fordulnak elő. Előfordulhat degeneratív, úgynevezett „szöveti kopásos” alapon is. A gyűrűporc sérülése ritkán panaszmentes, az esetek nagy többségében azonban a sérülést követően a térd panaszossá válik, a mozgás fájdalmassá válhat ezért az ízület funkciója károsodhat.

    Meniscus sérülés

    Meniscus sérülés okai

    A meniscus sérülés oka lehet sportolás vagy hirtelen erőbehatást követően, vagy térdcsavarodás következtében kialakuló akut trauma, de lehet többszöri kisebb sérülés következménye is. Emellett a meniscus sérülését a térd instabilitása, illetve a térd tengelyeltérése (X, O láb) is okozhatja. Főként idősebb betegeknél, a porcos szövet fokozatos gyengüléséből fakadó, akár kisebb erőhatásra is bekövetkező degeneratív jellegű sérülés is bekövetkezhet.

    Meniscus sérülés tünetei

    Az egyik leggyakoribb tünet a térd külső, vagy belső felszínén jelentkező fájdalom, ami különösen terhelés során, illetve mozgásnál (pl. guggoláskor) jelentkezik. A meniscus sérülés specifikus tünete, ami segíthet elkülöníteni a többi térdízületet érintő sérüléstől, a panaszos és panaszmentes időszakok változása, aminek oka, hogy sok esetben a leszakadt lebeny elmozdul a két ízületi felszín között, néha olyan helyre kerül, ahol nem irritálja a térdízület többi struktúráját, néha viszont mechanikus akadályt képez. Meniscus sérülés esetén jellemző továbbá az ízületi tok irritációja és gyulladása következtében kialakuló duzzanat, a meniscus mozgás közbeni elmozdulásával együtt járó ízületi kattogás vagy pattanás, valamint az ízületi elakadás, azaz, ha a térd nem hajlik be vagy nem nyúlik ki teljesen – ez utóbbi akkor fordul elő, ha egy szakadt porcdarab becsípődik az ízületi résbe. Gyakori továbbá az instabilitásérzés, az érintettek gyakran úgy érzik, mintha térdük „megcsuklana” terhelés alatt.

    Meniscus sérülés diagnosztikája

    Az ortopéd vagy sportsebész szakorvos először fizikális vizsgálatot végez. A meniscus sérülés vizsgálatára számtalan különböző teszt van, melyeket gyűjtőnéven meniscus teszteknek neveznek. Ezek pozitivitása jelzi a meniscus sérülés bekövetkeztét. Ezt követően leggyakrabban MRI vizsgálatot végeznek a szakadás pontos mértékének és helyének meghatározásához. Az arthroszkópos vizsgálat nemcsak a diagnózis felállításához nyújt segítséget, hanem a kezelésben is.

    Meniscus sérülés kezelése

    A meniscus sérülést követően javasolt a sérült végtag felpolcolása, tehermentesítése, és a sporttevékenység felfüggesztése az akut tünetek csökkentése érdekében, valamint a jegelés a fájdalom és a duzzanat csökkentése érdekében. A duzzanatot és fájdalmat tovább javíthatja nem szteroid gyulladáscsökkentő szedése.  Ezek mellett pozitív hatású lehet a gyógytorna, valamint a fizioterápia, a térd körüli izmok erősítése, az ízület mobilitásának javítása érdekében.

    A konzervatív kezelés következtében a szakadt porcgyűrű sajnos nem gyógyul meg, így a  térdfájdalom és a térdízületi mozgás beszűkülése, valamint a duzzanat tartósan megmaradhat. Hosszabb idő alatt ráadásul fokozódik a térdízület kopása is, így a konzervatív kezelés helyett lehetőség szerint a sérült porcgyűrű műtéti ellátását javasoljuk.

    Egy sérüléstől függően lehet Meniscus-varrat műtét, amelynek során a porcot varrattal rögzítjük vagy térdízületi porcgyűrű műtét, melynek során a porcgyűrű részleges eltávolítása történik. Mindkét típusú műtétet minimál-invazív, kis behatolásokon keresztüli artroszkópos módszerrel végezzük, melynek előnye, hogy a műtéti terhelés kisebb, mint egy nyitott műtét során, így a műtét utáni fájdalom enyhébb, illetve a felépülés időtartama is rövidebb.

    Meniscus sérülés megelőzése

    • Kerülje sportolás közben az ízületek túlterhelését!
    • Kerülje a hirtelen, csavaró mozdulatokat!
    • Fokozatosan növelje a terhelést! 
    • Két edzés között hagyjon elegendő időt a regenerálódásra, pihenésre!
    • Végezzen térdizom erősítő gyakorlatokat!
    • Figyeljen a helyes mozgástechnikára!
    • Körültekintően válasszon lábbelit!

    A leírás Dr. Hidas Péter PhD ortopéd, sportsebész főorvos közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.

    Hírlevél feliratkozás