Térdficam
Létrehozás dátuma:
Térdficamnak azt nevezzük, amikor a térdízület alkotó csontok egymástól a normális mozgás során megszokottnál jobban eltávolodnak egymástól. Az egyik csont elhagyja a normál mozgástartományt, és az ízületi felszínek elveszítik egymással az alaphelyzetben fennálló kapcsolatot.

Térdficam okai
A térdficam oka általában olyan jelentős erőhatás vagy trauma, amely rendellenes irányú, vagy nagyságú, ezzel elmozdítja a térdízületet alkotó csontokat. Leggyakrabban sportbalesetek, közlekedési balesetek, esések, illetve erőteljes rándulások vezetnek a térd ficamodásához.
Térdficam tünetei
A térdficam gyakran jár együtt heves fájdalommal és duzzanattal, a térdízület rugalmas rögzítettségével, súlyos esetben mozgásképtelenséggel. Tekintettel arra, hogy szalagok, vagy csont minden esetben sérül, gyakori a ficamot követő vérömleny kialakulása, mely a belső, ízületbe bekövetkező vérzés következtében jelentős duzzanatot is eredményezhet az ízületben és a környező lágyrészekben is. Ez általában látható deformitást okoz.
Térdficam diagnózisa
A térdficam diagnosztikájához az ortopéd szakorvosi vizsgálaton túl röntgen vizsgálat is szükséges. Az ortopéd szakorvos a fizikális vizsgálat során meghatározza az elmozdulás mértékét és irányát, valamint a röntgen eredménye alapján kizárja a lehetséges csontszerkezeti eltéréseket (pl. törés, repedés). Térdficam esetén mindig gondolni kell az ér- illetve idegsérülés lehetőségére. Térdficamok esetében a nagy erőbehatás, a nagy duzzanat és deformitás miatt a beteg rövid időn belül sürgősségi, vagy traumatológiai osztályra kerül, ezek vizsgálatát ott specialisták végzik.
Térdficam kezelése
A kezelés célja a térdízület normál helyzetbe állítása a fájdalom csökkentése mellett. A sürgősségi vagy traumatológus orvos a kötelező diagnosztikai rutin elvégzését követően, ha lehetséges kézzel, ha ez nem lehetséges, akkor műtéti úton elvégzi az ízület normál helyzetbe való helyezését, majd az ízületet rögzítik. A társsérüléseket (szalagszakadások, izom/ínszakadások, csonttörések) a traumatológiai elvek szerint vagy azonnal, vagy későbbiekben operálják, ha szükséges.
Ha a szakorvos konzervatív kezelés, vagy későbbi (halasztott) műtét mellett dönt, akkor a rögzítés mindenképpen szükséges addig, amíg a sérülések alapján javasolják. Pihentetés, jegelés, nem szteroid gyulladáscsökkentők szedése a tüneteket enyhíthetik.
Ezt követően a térdízület stabilitásának helyreállítása és a teljes mozgástartomány visszaszerzése érdekében fizioterápia, gyógytorna, térderősítő gyakorlatok végzése javasolt.
Halasztott műtétek esetében intézetünkben a térd szalag rekonstrukcióit végezzük a legmodernebb, artroszkópos technikákkal.
Térdficam megelőzése
Ügyeljen a helyes testtartásra és a mozgástechnikára, különösen sportolásnál!
Végezzen térdízület erősítő és stabilizáló gyakorlatokat! A rendszeres gyógytorna, az izmok és reflexkörök megerősítése fontos a megelőzésben.
Használjon térdízületet védő eszközöket, sportfelszereléseket!
A leírás Dr. Hidas Péter PhD ortopéd, sportsebész főorvos közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.
