2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kórházfejlesztés
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Hátfájdalom, hátfájás

    Foglaljon időpontot budapesti reumatológiai vizsgálatunkra!

    Következő online elérhető időpont: 2024.10.08., kedd

    A gerincet különböző szakaszokra oszthatjuk fel, úgymint nyak, hát, ágyék, keresztcsont és farokcsont. A hátfájdalom az egyik leggyakoribb, fájdalommal járó mozgásszervi panasz, amit szinte minden ember tapasztal élete során. Sok egyén esetében a hátfájás önkorlátozó. Azoknál a betegeknél, akiknél a hátfájás az akut időszakon (négy hét) túl is fennáll, szubakut hátfájásról beszélünk (4-12 hétig tart), és előfordulhat, hogy krónikus hátfájás alakul ki (12 hétig vagy annál hosszabb ideig fennáll).

    A gerinc anatómiája

    Hátfájás okai

    A hátfájás okai nagyon különfélék lehetnek. Az elváltozásokat, betegségeket csoportosíthatjuk az alábbiak szerint:

    1/ gerinceredetű (pl. izomhúzódás, gerincferdülés, porckorong kopás, porckorongsérv, gerinccsatornaszűkület, csontritkulás, Paget kór, Scheuermann kór, Bechterew kór, csigolyatörés, tumor, metasztázis, osteomyelitis), illetve

    2/ nem gerinceredetű (pl. tályog, vesekövesség, vesemedence gyulladás, endometriosis, aorta aneurysma, gyomor- vagy nyombélfekély, hasnyálmirigy gyulladás, lymphoma, leukémia, mellhártyagyulladás, tüdőgyulladás). 

    A hátfájás többnyire eredményesen enyhíthető mozgásterápiával, gyógytornával, gyógymasszázzsal és életmódbeli változtatásokkal, tartóssá válása esetén az ok tisztázását követően gyógyszeres kezelés vagy akár műtét is szükségessé válhat.

    Hátfájás kockázati tényezői

    Kor: Hátfájás bármely életkorban előfordulhat, jellemzően 30-40 éves kor tájékán kezdődik és az életkor előrehaladtával egyre gyakoribbá válik.

    Ülőmunka: ha napi 4 óránál hosszabb időn át ülünk helytelen testtartással, az izmaink és a szalagjaink túlfeszülhetnek, a porckorongjaink túlterhelődhetnek.

    Mozgásszegény életmód, gyenge hátizmok.

    Elhízás: a túlsúly plusz terhelést jelent a hát számára.

    Dohányzás: A dohányosok körében gyakoribb a hátfájás. A dohányzás növeli a csontritkulás és a porckorongsérv kialakulásának kockázatát.

    Stressz: a folyamatos stressz izomfeszültséget és izomgörcsöt okozhat a hátizmokban.

    Betegségek: egyes mozgásszervi és belgyógyászati betegségek is hátfájást idézhetnek elő.

    Pszichológiai állapotok: a depresszióra és szorongásra hajlamos embereknél fokozott a hátfájás kockázata.

    Terhesség: a szülést követően a hátfájás elmúlik.

    Hátfájás tünetei

    Állandó vagy időszakosan jelentkező fájdalom a hát különböző területein, melynek erőssége a kiváltó októl függően széles skálán mozog: az enyhétől az elviselhetetlenig terjed. A mozgásszervi eredetű hátfájdalom testhelyzetváltoztatással

    (állás, járás, emelés, hajlítás, csavarás) provokálható, a belszervi eredetű fájdalmak általában állandóak. A fájdalom esetenként a mellkasba, végtagok irányába is kisugározhat.

    Hátfájás diagnosztikája

    A hátfájás kivizsgálása során az egészségügyi szakember (orvos, gyógytornász) először részletesen kikérdezi a pácienst, majd fizikális vizsgálat következik. Ha az orvos szükségesnek ítéli, képalkotó vizsgálatok: röntgen, CT, PET CT, MRI, csontszcintigráfia elvégzését kérheti, valamint az ok felderítésére gyakran laborvizsgálatokat (HLA-B27 allél, CRP, süllyedés, teljes vérkép, ionok, hasnyálmirigy, máj- és vesefunkció, fehérje elektroforézis, vizelet) is végeznek.

    Hátfájás kezelése

    A hátfájdalom kezelésének elsődleges célja a kiváltó ok megszüntetése (az alapbetegségek kezelésével), valamint a fájdalom enyhítése, elmulasztása. Mechanikus eredetű akut gerincfájdalom esetén a gerinc kímélete, nyugalomba helyezése elengedhetetlen. (Kemény alapú fekhelyen történő fekvés, szükség esetén párnák segítségével történő kitámasztás.). A gyógyszerek közül a hagyományos fájdalomcsillapítók, non-szteroid, szteroid, izomlazító készítmények, szükség esetén infúziós kezelés jótékony hatású lehet. Egyes gyulladásos betegségek (pl. arthritis psoriatica, Bechterew-kór, Crohn betegség, colitis ulcerosa esetén az ún. biológiai terápiás készítmények, citokin és enzim blokkolók (TNF alfa, IL-17, JAK) hatékony terápiát jelentenek. Az akut fájdalom csökkenését követően tanácsos a gyógytorna, fizioterápia, illetve a gyógymasszázs.

    Kihez forduljon hátfájással?

    Ha a hátfájdalom akut és nem jár együtt más riasztó tünettel (bénulás, vizelet vagy széklet inkontinencia) a háziorvos felkeresése javasolt.

    Azokban az esetekben, amikor a háziorvos által felírt gyógyszeres kezelés, esetleg mozgásterápia, gyógytorna ellenére a fájdalom fokozódik, elhúzódóvá válik (több mint egy hét), vagy gyakran ismétlődik, illetve ha a kórelőzményében daganatos, fertőzéses megbetegedés vagy csontritkulás szerepel szakorvosi vizsgálat indokolt (ortopédiai, reumatológiai, belgyógyászati, onkológiai, infektológiai, nőgyógyászati, hematológiai stb.)

    Ha a hátfájdalom esést, hátat ért ütést vagy egyéb sérülést követően alakul ki, traumatológus szakorvost kell felkeresni.

    Ha a hátfájdalom végtagbénulással vagy széklet illetve vizeletürítési zavarral jár együtt sürgősen gerincsebész segítségét kell kérni.

    Hátfájás megelőzése

    • Figyeljünk a helyes testtartásra!
    • Erősítsük meg a hátizmainkat!
    • Mozogjunk rendszeresen! Az úszás kiemelten javasolt.
    • Megfelelő technikával emeljünk!
    • Kezeltessük az alapbetegségeket!
    • Tartsuk meg az egészséges testsúlyt! Kerüljük el az elhízást, illetve szabaduljunk meg a súlyfeleslegtől!
    • Előzzük meg illetve kezeltessük a csontritkulást!
    • Hagyjuk abba a dohányzást!
    • Sajátítsunk el stresszkezelési technikákat!


    A hátfájás betegségleírás dr. Péter Endre, a Budai Egészségközpont reumatológus szakorvosának közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.