RSV-fertőzés
A légúti óriássejtes vírus (Respiratorikus Szinciciális Vírus, RSV) az alsó és a felső légutakat támadja meg. Rendszerint megfázásszerű tüneteket okoz, elhúzódó köhögéssel.
Az RSV-fertőzés igen gyakori megbetegedés. Kétéves kor alatt minden gyerek átesik rajta, de a fertőzés nem jár életre szóló védettséggel, azaz ismételten előfordulhat. Októbertől májusig okoz járványokat.
Hogy terjed az RSV?
A vírus fertőzőképessége igen nagy, a levegőben cseppfertőzéssel és a fertőzött tárgyak érintésével terjed. A fertőzött személy már a 4-5 napos, tünetmentes, lappangási időszakban is továbbadhatja a vírust.
Az RSV-fertőzés tünetei
A leggyakoribb RSV-tünetek nem különítik el a betegséget más légúti vírusfertőzéstől:
- orrfolyás,
- tüsszögés,
- hőemelkedés, láz,
- elhúzódó köhögés,
- torokfájás,
- fáradtságérzet.
Elsősorban a csecsemőknél fellépő, súlyosabb RSV-tünetek:
- nehézlégzés (szapora, kapkodó, ziháló légzés),
- táplálási nehezítettség (szopási képtelenség),
- nyugtalanság,
- apnoe (légzéskimaradás).
Az RSV fertőzés diagnózisa
Sok esetben akkor merül fel az RSV-fertőzés gyanúja az orvosnál, ha komoly légzési nehezítettség jelentkezik tünetként a hörgőgyulladásnak köszönhetően, és sípoló hangot észlel a szakember a fizikális vizsgálat során.
A bakteriális fertőzés kizárását laboratóriumi vizsgálat (vérkép) segítheti.
Az RSV-fertőzés kezelése
Amennyiben enyhe lefolyású a betegség, hasonlóképpen kell eljárni, mint a náthánál:
- ügyelni kell az elegendő folyadékbevitelre,
- szabadon kell tartani a légutakat (ezt támogathatjuk orrcseppel, orrsprayvel, váladékszívással).
A gyógyulási folyamat (szövődménymentes esetben) 7-14 napot vesz igénybe.
Az RSV fertőzés lehetséges szövődményei
A fejletlen és gyengébb immunrendszerű személyeknél (például 2 év alatti gyermekeknél, koraszülötteknél, időseknél, asztma-, COPD esetén, immunhiányos betegségben szenvedőknél, cukorbetegeknél, szívbetegeknél, daganatos betegeknél) a fertőzés súlyosabb lefolyású, és szövődményekhez is vezethet: jellemzően hörgőcske-gyulladás (bronchiolitis) és tüdőgyulladás (pneumonia) alakul ki, ez utóbbi akár életveszélyes állapotot is eredményezhet.
A bronchiolitis (hörgőcske-gyulladás) a légzőfelület jelentős csökkenése révén oxigénhiányhoz vezethet, amit oxigénpótlást és intenzív kezelést tehet szükségessé. Az RSV-fertőzés késői szövődményei közül kiemelendő még az asztma, a COPD, a légúti betegségre való hajlam és a csökkent tüdőfunkció. Ezenfelül az RSV-fertőzést követően súlyosbodhat a meglévő tüdőbetegség és a szívbetegség is.
Az RSV fertőzés megelőzése
Az RSV-szezonban születendő baba az anyának – a várandósság 36. hete előtt – adott védőoltással védhető meg. Ilyenkor a várandós kismama szervezetében termelődött ellenanyag átjut a méhlepényen keresztül a magzatba, és a születést követő első 6 hónapig védelmet nyújt.
A koraszülöttek, a szív- és tüdőfejlődési rendellenességgel született babák specifikus immunglobulint kapnak (azaz passzív védelmet).
Az idősek, krónikus betegek RSV-fertőződését aktív védőoltással lehet megelőzni, ami a pneumococcus elleni oltással egyidőben is beadható.
A terjedés szempontjából veszélyeztetett időszakban fokozottan érdemes figyelni a kézmosásra, a kézfertőtlenítésre, a gyakori szellőztetésre, nyilvános helyeken a maszkhasználatra, továbbá az újszülött látogatásának – biztonsági szempontokon alapuló – korlátozására.
A Budai Egészségközpontban lehetőség van az RSV, a pneumococcus és az influenza elleni oltásra is. A bejelentkezés online, applikációban és telefonon (+3614895200) is lehetséges. Kérjük, időpontfoglaláskor az RSV-oltásra vonatkozó igényét jelezze előre!
A betegségleírás dr. Jelenik Zsuzsanna infektológus közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.