Koncentrációzavar
A patológiás koncentrációzavar általában valamely pszichiátriai állapot, szerhatás és fiziológiás állapot velejárójaként tapasztalható. A koncentrációs képesség csökkenését okozhatja a stressz, az általános fáradtság, a depresszió is.
A külvilágból és belső világunkból érkező számtalan ingert agyunk dolgozza fel és rendezi olyan egységbe, mely alapján minderről információt kapunk. Ehhez a folyamathoz elengedhetetlen eszköz a figyelmünk, mely gyakorlatilag a számunkra lényeges ingereket különbözteti meg a lényegtelenektől. Ennek a folyamatnak egy része genetikailag kódolva van bennünk, más részét megtanultuk. Figyelmünket irányíthatjuk tudatosan, aktívan, vagy szándékunktól függetlenül terelheti el valamely inger. Meg tudjuk tanulni például megosztani figyelmünket autóvezetés közben, vagy oda tudunk koncentrálni egy-egy éppen megoldandó feladatra, de fáradtság esetén, vagy ha valami probléma foglalkoztat bennünket, ezek nehezebbek lehetnek.
Figyelmünk alapvető jellemzői:
- az éberség (mennyire vagyunk képesek egy adott pillanatban befogadni a környezetünkből érkező információkat)
- fenntarthatóság, fókuszáltság (milyen hosszan és intenzitással tudjuk megtartani figyelmünket egy adott ingeren).
Ezen tényezők mentén szenvedhet zavart figyelmünk, mely megjelenhet szórakozottság, szétszórtság képében, illetve ide tartozik az is, mikor egy számunkra érdektelen témára nem tudunk tartósan figyelni, elkalandozunk, vagy éppen úgy érezzük, hogy „üres a fejünk, bambulunk magunk elé”.
A patológiás koncentrációzavar esetén:
- csökkenhet figyelmünk felkelthetősége
- vagy épp ellenkezőleg, mindenre odafigyelünk, ami csak történik köröttünk
- figyelmünk fenntartásának nehezítettsége is megjelenhet szélsőségek formájában (egy tárgyra, témára rögzül, vagy éppen nem köti le semmi sem)
- ezek a változatok megjelenhetnek különböző kombinációkban is
Amennyiben nem mindennapos szétszórtságról beszélünk, tehát a koncentráció zavara veszélyezteti mindennapi életvitelünket, feladataink ellátását, vagy a post-COVID szindróma velejárójaként jelennek meg ezek a tünetek, észlelésük esetén javasolt szakorvos felkeresése a probléma pontos azonosítása és a megfelelő kezelési terv felállítása végett.
A leírás a Budai Egészségközpont pszichológusainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.