Addison-kór
Az Addison-kór lényege a mellékvesekéreg működésének idült elégtelensége, aminek következtében csökken a mellékvesekéreg hormonjainak termelődése. Ez súlyos esetben az anyagcsere összeomlásához, kiszáradáshoz, keringési elégtelenséghez majd kómához és halálhoz vezethet. Nevét a betegség első leírójáról, Dr. Thomas Addisonról kapta, aki 1855. körül írta le a betegséget.
A tünetek általában lassan, fokozatosan alakulnak ki, ahogy a kéreghormonok mennyisége csökken, úgy jelennek meg. Leggyakrabban:
-
gyengeség, fáradékonyság
-
a bőr és esetenként a nyálkahártyák elszíneződése („bronz-kór”)
-
alacsony vércukorszint
-
étvágytalanság, fogyás
-
rosszullét, émelygés, hányás
-
hasi fájdalmak
-
hasmenés
-
görcsök és izomfájdalmak
-
a só és a sós ételek iránti vágy
-
nőknél a menstruációs ciklus szabálytalanná válása, vagy a menstruáció megszűnése
Az Addison-kór okai
A mellékvesekéreg pusztulásának többféle oka lehet, de leggyakrabban (70-90 százalékban) autoimmun folyamat eredménye. A tünetegyüttes akkor jelentkezik, ha a mirigyállomány kb. 90 százaléka elpusztul.
Ritkábban a betegség oka lehet TBC, idült fertőzések, a mellékvesekéreg rákos daganatai vagy a mellékvesekéreg sebészi eltávolítása.
Az Addison-kór gyakorisága
Legtöbb esetben a betegség 30 és 50 éves kor között jelentkezik, de bármely életkorban előfordulhat. A világon 100.000 ember között átlagosan egy Addison-kóros beteg található.
Akut elégtelenség: az Addison krízis
A kortizol szint hirtelen csökkenése esetén a beteg nagyon rövid idő alatt súlyos állapotba kerül. Ezt nevezik Addison krízisnek.
Az Addison krízis tünetei
-
súlyos hányás és hasmenés
-
hasi és derék fájdalmak
-
kiszáradás
Amennyiben a tüneteket nem ismerik fel és kezelik időben, a krízis halálhoz is vezethet.
Az Addison-kór diagnosztikája, felismerése
A betegség korai stádiumában a diagnózis felállítása nem egyszerű, a tünetek számos betegség jellemzői lehetnek. Ha a tünetekhez a bőr fokozott pigmentációja társul, felmerül az Addison-kór lehetősége.
A betegséget
-
laboratóriumi (alacsony szérumnátrium-szint, magas szérumkálium-szint, alacsony vérnyomás, alacsony vércukorszint, alacsony szérumaldoszteron-, kortizon- és kortizol-szintek),
-
képalkotó (CT, MRI)
-
és funkcionális vizsgálatokkal (ACTH-stimulációs teszt, CRH-stimulációs teszt) lehet kimutatni.
A kezelés elmaradásának következményei
Kezeletlen esetben fennáll a veszélye az Addison krízisnek, mely kezeletlen esetben halálos kimenetelű lehet.
Az Addison-kór kezelése
A kezelés célja a mellékvesekéreg által nem termelt kéreghormonok megfelelő pótlása.
Az Addison-kóros beteg a kezelés hatására nem gyógyul meg, de megfelelő kezelés mellett közel teljes értékű életet élhet. A gyógyszerek adagját fokozott megterhelés esetén emelni kell a szervezet alkalmazkodási képességének növelésére.
A krízis megelőzéséhez fontos a korai diagnózis és a hormonpótló kezelés. Addison-krízis esetén a beteg intenzív ellátást igényel (azonnali hormon-, cukor-, só- és vízpótlás).
A beteg mindig hordja magával a kezelő orvos által felírt glikokortikod-injekciót, hogy a krízis kockázata esetén be tudja adni magának. Javasolt a betegségét ismertető dokumentum magánál tartása is.
A leírás a Budai Egészségközpont endokrinológus szakorvosainak közreműködésével készült.
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.