Perimenopauza
Változatos tünetekkel jelezheti a női szervezet a menstruáció elmaradásához vezető természetes hormonális folyamat elindulását. Ezt az időszakot nevezzük perimenopauzának.
Jellemzően 45-60 éves kor között zajlik a menopauza (más néven klimax, változókor), amelyről akkor beszélhetünk, ha már legalább 12 hónap telt el menstruáció nélkül az utolsó vérzés óta.
A petefészek működésének, az tüszőhormon és sárgatesthormon termelésének csökkenése vezet a vérzés elmaradásához. A menopauza a nők 50%-ánál okozhat panaszokat, körülbelül 30%-uknál csak enyhe tünetekkel jár, míg 20% esetében teljesen csendben és szinte észrevétlenül megy végbe.
A testben lezajló hormonális változás hosszabb folyamat, amelynek kezdeti szakaszában – akár hónapokkal vagy évekkel a menstruáció elmaradása előtt – már jelentkezhetnek a menopauzát kísérő tünetek – ezt az időszakot nevezzük perimenopauzának.
A perimenopauza lehetséges tünetei: fizikai változások
Első jel lehet, hogy a menstruáció megszokott mintázata megváltozik: azaz rendszertelenné válik a vérzés, módosul az időtartama.
A perimenopauza időszakában – azok a nők, akik tüneteket tapasztalnak – a következőket észlelik magukon a leggyakrabban:
- súlygyarapodás,
- hőhullámok,
- fokozott izzadékonyság,
- alvászavar,
- szokatlan szívdobogásérzés, keringési labilitás,
- visszatérő húgyúti fertőzések,
- hüvelyszárazság és fájdalom szexuális együttlét közben,
- nemi vágy csökkenése,
- ízületi fájdalmak.
A perimenopauza lehetséges lelki, mentális tünetei
- hangulatingadozás,
- szorongás,
- az önbizalom, önbecsülés csökkenése,
- memóriaprobléma,
- koncentrációs gondok (azaz agyköd).
A menstruáció elmaradása után az imént említett tünetek közül számos eltűnhet a mindennapokból (például a hőhullámok), míg mások megmaradhatnak (többek között az ízületi fájdalom). A posztmenopauzában – az ösztrogénhormon védő hatásának csökkenése miatt – növekedhet egyes kardiovaszkuláris betegségek (például a magasvérnyomás), a csontritkulás és az érelmeszesedés előfordulásának esélye.
Kezelés: mit lehet tenni a perimenopauza tüneteinek enyhítéséért?
Nagyon fontos ebben az időszakban a megfelelő táplálkozás: az általános irányelvek követésén túl törekedni kell a kalciumbevitel szintjének növelésére, a D-vitaminpótlásra, a K-vitaminbevitelre, a zöldségben, gyümölcsben gazdag étrendre, valamint az optimális folyadékfogyasztásra (2-3 liter).
Javasolt a káros szenvedélyek (dohányzás, alkohol) elhagyása is. Mindemellett ajánlott a mentális jóllétre való fokozott odafigyelés, a stresszcsökkentés – ebben segítség lehet a relaxáció, a meditáció, az autogén tréning, és a jóga is.
A mozgás sokoldalúan támogatja a mentális és a fizikai egészséget. A menopauza időszakában különösen fontos, hogy időt szakítson a sportra, amelynek tartalmaznia kell kardio és izomerősítő mozgásformát is.
Az alvásminőség javítása érdekében ajánlott kialakítani egy megfelelő alvási rutint: többek között mellőzni kell a képernyőhasználatot lefekvés előtt, továbbá időben, lehetőleg ugyanabban az időpontban érdemes ágyba kerülni.
A nőgyógyász szakorvos a panaszok és a vizsgálati eredmények függvényében egyénre szabottan ítéli meg hormonpótló készítmény adásának szükségességét. A hormonterápia bevezetése javasolható nem enyhülő panaszok (pl. hőhullám, alvászavar) illetve csontritkulás esetén. A kezelés azonban ellenjavallt tromboembóliás előzmény mellett például stroke, trombózis vagy emlőrák családi előfordulása esetén.
A perimenopauza és menopauza időszakában fokozottan figyelni kell a szűréseken való rendszeres részvételre!
Forduljon szakembereinkhez!
A Budai Egészségközpontban öt helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.