2022-12-08 16:15 || 1.0.0
  • Szolgáltatásaink
  • Árlista
  • Kedvezmények
  • Magunkról
  • Kapcsolat
  • Karrier
  • Telefon: (+36) 1 489-52-00 | E-mail: info@bhc.hu
    Betegségek

    Szorongás

    Foglaljon időpontot most!

    Következő online elérhető időpont: 2024.05.29., szerda

    A szorongás alapvető és természetes emberi tapasztalat szervezetünk veszélyhelyzetre adott reakciója, melyet sokféle lelkileg megterhelő helyzetben átélnek az emberek. Azonban a tartós vagy eltúlzott szorongás kezelésre szorul, mivel megterheli a szervezetet és akadályt jelent az egyén életében. A szorongás az egyik leggyakoribb pszichológiai probléma, melyre megoldást keresnek az emberek.

    Szorongó fiatal nő

    Mikor normális a szorongás?

    Amikor nagyobb kihívás előtt állunk (pl. vizsga, állásinterjú, előadás, verseny stb.), esetleg egy szerettünk vagy mi magunk valamilyen veszélyben vagyunk, akkor a félelmünk racionális és indokolt, tehát normálisnak tekinthető a szorongás. Ez az izgalmi, stresszes állapot segíti a szervezetet a gyorsabb reakciókhoz, nagyobb koncentrációs képességhez. Természetesen ezt a típusú szorongást is lehet kellemetlennek tartani, például, ha egy vizsgán nem jut eszünkbe a válasz az izgalom miatt, de alapvetően ez még nem kóros állapot.

    Amikor a szorongás problémát okoz

    Akkor beszélhetünk szorongásos zavarról, ha:

    • nem kontrollálható
    • a mértéke eltúlzott
    • nem köthető semmilyen konkrét okhoz
    • tartós stresszt okoz
    • akadályozza az egyént a mindennapi feladataiban
    • tartósan, legalább fél évig fennáll

    A szorongásos zavarok típusai

    A szorongás többféleképpen nyilvánulhat meg, melyek különböznek a kiváltó okok és a tünetek tekintetében.

    Pánikrohamok

    A pánikroham során hirtelen jelentkeznek a tünetek és gyorsan fokozódnak, melyek leggyakrabban a következők:

    • szívdobogás érzés
    • mellkasi nyomás
    • izzadás
    • remegés
    • hányinger
    • hőhullámok
    • halálfélelem

    Az első pánikroham sokszor váratlanul következik be, közvetlen kiváltó esemény az ember számára nem azonosítható, de számos esetben a beteg valamilyen szempontból nehezebb életszakaszban van (pl. válás, munkahely elvesztése stb.). A tünetek kb. 10-20 percig tartanak, a beteg általában kardiológiai, pulmonológiai kivizsgálás után jut el pszichiáterhez, pszichológushoz. Pánikrohamot bárki átélhet az élete során. Pánikbetegségről akkor beszélünk, ha ezek a szorongásrohamok állandósulnak vagy legalább 6 héten keresztül ismételten visszatérnek. Kezelésként hatékonyan alkalmazhatók pszichoterápiás és pszichiátriai gyógyszeres kezelési módszerek.

    Fóbiák

    A fóbiák során intenzív szorongásos félelmet tapasztal az egyén bizonyos helyzetekben. Leggyakoribb fóbiák pl. a pókoktól, kígyóktól, rágcsálóktól, szociális helyzetektől, bezártságtól való félelem, illetve a tériszony és a tömegiszony. Fóbiákra jellemző társult tünet a félelem tárgyával kapcsolatban kialakuló elkerülő viselkedés, mely az életvezetési nehézségek leggyakoribb forrása lehet (pl. közlekedési fóbiák). A fóbiák pszichoterápiákkal és gyógyszerrel szintén eredményesen kezelhetőek.

    Pszichológiai interjú - Budai Egészségközpont

    Generalizált szorongás

    A generalizált szorongás esetén nem azonosítható egy konkrét kiváltó ok, a páciensek folyamatosan jelenlévő, emelkedett szorongásszintről számolnak be. Általában a hátterében olyan események állnak, melyek miatt úgy érzi az egyén, hogy magas elvárásoknak kell megfelelnie, fenyegetettséget tapasztal, kapcsolataiban kudarcok érik. A generalizált szorongás kialakulásában szerepe lehet pl. genetikai tényezőknek, kábítószerhasználatnak, alkoholizmusnak, önbizalomhiánynak. Fő tünete az állandó aggodalmaskodás, ami számos helyzetre kitérhet és további panaszokat (pl. ingerlékenység, izomfeszültség, alvászavar, fáradékonyság, koncentrálási zavarok, hasi panaszok, nehézlégzés stb.) is okozhat, gyakran vegetatív tünetekkel is társul.

    A generalizált szorongásban szenvedők leggyakrabban az alábbi okokból aggódnak:

    • a jövő eseményei
    • párkapcsolat
    • teljesítmény
    • egészség (szeretteké is)
    • egzisztenciális félelmek

    Poszttraumás stressz szindróma (post-traumatic stress disorder; PTSD)

    A poszttraumás stressz szindróma (PTSD) akkor alakul ki, ha valakit olyan váratlan és súlyos megrázkódtatás ér, ami jóval túlhaladja a mindennapok élményeit, és képtelenné válik feldolgozni azt. Ilyen megrázkódtatás lehet pl. személyesen átélt testi és lelki szenvedés, baleset, erőszak, agresszió, terrorcselekmény, valamilyen tragédia látványa, egy hozzátartozó halála vagy olyan rossz hír, mint például egy súlyos betegség diagnózisának közlése.

    A poszttraumás stressz tünetei

    A poszttraumás stressz tünetei pár héttel a megrázó élmény után, de leggyakrabban körülbelül fél évre rá jelentkeznek. Tünet lehet a szorongás, a tartós rossz hangulat, a levertség, apátia, eltompulás, vagy épp ellenkezőleg, a felfokozott állapot, a tehetetlenség, az önvád, a düh vagy akár a bosszúvágy érzésének megjelenése. Gyakori az alvászavar, a pihenésre képtelenség, a kínzó álmok, a váratlanul felbukkanó negatív emlékképek.

    Szociális fóbia, szociális szorongás

    A szociális fóbia a szorongásos zavaroknak az a típusa, amit akkor tapasztal az érintett, ha a figyelem középpontjába kerül pl. csoport előtt kell szerepelnie vagy társaságban beszélnie. Az ilyen szituációkban tapasztalt félelmet testi tünetek is kísérhetik, mint pl. fokozott verejtékezés, elpirulás, remegés, beszédbeli nehézségek, kiszáradt száj, szédülés, elpirulás, hányinger. A szociális szorongás kb. minden tizedik embert érint, leggyakrabban serdülőkorban alakul ki.

    Betegségszorongás (hipochondriázis)

    A hipochondria legfontosabb tünete a betegségektől való állandó félelem, a szorongás, ami beépül a páciens életébe. A betegségszorongást jellemzi a fizikai tünetek folytonos keresése és túlértékelése, valamint az egészségre potenciálisan veszélyt jelentő külső hatások felnagyítása. Szervi problémák nem kísérik, azonban a hipochondria következtében pszichésen tapasztalhat tüneteket az érintett. Kialakulásában szerepet játszhat öröklött hajlam is, de múltbéli traumák, gyermekkori betegségek is okozhatják.

    A szorongás kezelése

    A különféle szorongásos zavarok eredményesen kezelhetőek különféle pszichoterápiás módszerekkel és pszichiátriai gyógyszerekkel. Legtöbb esetben érdemes megfontolni a kombinált kezelés lehetőségét, mert így érhető el a leggyorsabb és leghatékonyabb tünetenyhülés.

    A leírás a Budai Egészségközpont pszichológusainak közreműködésével készült.


    Forduljon szakembereinkhez!

    A tízszeres Superbrands-díjas Budai Egészségközpontban három helyszínen több mint 300 neves szakorvos magánrendelését keresheti fel mintegy 45 szakterületen. A személyre szabott ellátásról képzett, hosszú ideje együtt dolgozó szakembergárda gondoskodik. 23 év tapasztalatait és csaknem 450.000 ügyfelünk visszajelzéseit figyelembe véve folyamatosan azon dolgozunk, hogy a hozzánk fordulók számára igényeik és idejük tiszteletben tartásával a lehető leghatékonyabban szervezzük meg a gyógyító tevékenységet.